بحراني شدن يك مسئله اجتماعي در متروها

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۷:۱۹ - کد خبر: 140312

سلامت نیوز: یک حقوقدان با اشاره به اينكه گاهي اتفاق مي‌افتد همراه با دستفروشان عده‌اي نيز در قالب سارق و جيب‌بر وارد واگن‌ مي‌شوند كه اين نيز مسئله ديگري است تصريح كرد: بنابراين در يك كلام مي‌توان گفت اولا دستفروشي داخل واگن‌هاي مترو به هيچ وجه قابل قبول نيست. ثانيا اين دستفروشان اغلب اجناس تاريخ مصرف گذشته يا اجناس بي‌كيفيت چيني تهيه مي‌كنند كه اين اصلا خوب نيست. به همين دليل مي‌توان گفت برخورد با اين افراد و جمع‌آوري آنها با برنامه بلند مدت و نه مقطعي و البته ايجاد مكان‌هايي براي عرضه اجناس‌شان ضروري به نظر مي‌رسد.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون نوشت: ازدحام جمعيت مترو و صف‌هايي كه پشت سر هم تشكيل شده‌است كه حكايت از تاخير قطار دارد. نگا‌ه مسافران معطوف به تونل تاريك است و آمدن قطار را نظاره مي‌كنند. با آمدن قطار هجمه به سمت درهاي قطار شروع مي‌شود و با باز شدن درها همه با فشار وارد قطار مي‌شوند. جايي براي سوزن انداختن نيست و همه به هم چسبيده‌اند. در اين ميان صدايي توجه‌ات را جلب مي‌كند: دونات تازه، لواشك، آدامس و... با نگاهي به كمي آنطرف‌تر متوجه زني حدود 40 ساله مي‌شوي كه ساك بزرگي را از لابه‌لاي جمعيت عبور داده ومشغول دستفروشي مي‌شود. هر‌طوري هست با فشار از لابه‌لاي انبوه مسافران عبور مي‌كند تا به مشتري برسد و دونات را به او تحويل داده و پولش را دريافت كند. در اين ميان پاي چند نفر را لگد‌كرده و چند نفر ديگر را به اصطلاح هل داده خدا مي‌داند! مسافران نيز با ناله و شكايت، گلايه مي‌كنند كه واگن مترو جاي دستفروشي نيست يا اينكه توي اين شلوغي چطور مي‌تواني كار كني؟ اما انگار گوشي براي شنيدن اين حرف‌ها وجود ندارد و گاهي نيز در صورت شكايت مسافران، با برخورد تندي از سوي دستفروشان مواجه مي‌شوند. البته شنيدن حرف‌هاي خود دستفروشان نيز جاي تامل دارد. دستفروشان مترو كه اغلب خانم‌ها هستند مشكلات اقتصادي يا بيكاري همسرشان را مهم‌ترين دليل براي روي آوردن به اين شغل مي‌دانند. گاهي نيز نبود سرپرست و عدم پشتوانه را دليل اصلي اين شغل مي دانند. البته دليل اين كار هرچه باشد نمي‌توان نياز به آرامش مسافران مترو را ناديده گرفت. اما با توجه به مشكلات اقتصادي، اين افراد چگونه مي‌توانند امرار معاش كنند؟ ومهم ترين سوال اينكه اصولا در مورد دستفروشي در قوانين جرم‌انگاري صورت گرفته است؟

در اين زمينه گفت‌وگويي با صاحب‌نظران و كارشناسان انجام داده كه از نظرتان مي‌گذرد.

دستفروشي جرم نيست
عباس تدين، استاد دانشگاه و حقوقدان با اشاره به اينكه دستفروشي در قانون مجازات اسلامي و قوانين كيفري جرم‌انگاري نشده است، خاطرنشان كرد: اما در صورتي كه اين افراد دركنار دستفروشي، تكدي‌گري يا اقدامات ديگر كه جنبه كلاشي، اغفال و كلاهبرداري داشته باشد قابل تعقيب كيفري خواهد بود.
اين استاد دانشگاه با بيان اينكه رفع معضل دستفروشي را بايد در قوانين و مقررات مربوط به شهرداري جست‌وجو كرد، ادامه داد: در مورد عناويني مانند سد معبر يا ايجاد مزاحمت براي عابران پياده يا مسافران بايد به قوانين شهرداري مراجعه كرده تا در صورت انطباق با عناوين كلي در قوانين شهرداري، بتوان مطابق دستورالعمل آن قانون عمل كرد لذا شهرداري را بايد متولي برخورد با تخلفات اين چنيني دانست.


طرح برخورد ضربتي با دستفروشان راهگشا نيست
تدين در پاسخ اين سوال كه با توجه به طرح برخورد با دستفروشان مترو كه قرار است اواسط اسفندماه توسط نيروي انتظامي وشهرداري اجرا شود، به ‌نظر شما چنين طرح‌هايي مي‌تواند راهگشا باشد، خاطرنشان كرد: به نظر بنده حال با توجه به نزديك شدن روزهاي پاياني سال و شلوغ شدن مترو و خيابان‌ها در صورتي كه بخواهيم با طرح‌هاي ضربتي و مقطعي با اين افراد برخورد كنيم قطعا نتيجه مثبتي به همراه نخواهد داشت و البته بهتر است در اين زمينه راهكار جامع‌تري انديشيده شود.
وي ادامه داد: شهرداري مي‌تواند مكان‌هايي ارزان قيمت در اختيار اين افراد قرار دهد تا آنها بتوانند اجناس خود را در اين مكان‌ها عرضه كنند. درحال حاضر در تهران ايام تعطيل، برخي مناطق به دستفروشان اجازه داده ‌مي‌شود اجناس خود را بفروشند و اين افراد نيز هزينه كمي به شهرداري يا... مي‌پردازند. اگر بتوانيم طرحي پياده كنيم كه حتي داخل مترو (نه داخل واگن‌ها) در برخي از روزهاي هفته با هزينه كمي مكاني را در اختيار دستفروشان قراردهيم بسيار بهتر است.


دستفروشي در مترو نقض حقوق شهروندي است
اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه گاهي اين دستفروشان باعث آزار و اذيت مسافران مترو مي‌شوند آيا اين نقض حقوق شهروندي نيست، توضيح داد: قطعا آزار و اذيت مسافران توسط اين افراد نقض حقوق شهروندي محسوب مي‌شود، زيرا به هر حال مسافران با آن حجم شلوغي مترو نياز به آرامش رواني دارند.
اين حقوقدان با اشاره به اينكه گاهي اتفاق مي‌افتد همراه با دستفروشان عده‌اي نيز در قالب سارق و جيب‌بر وارد واگن‌ مي‌شوند كه اين نيز مسئله ديگري است تصريح كرد: بنابراين در يك كلام مي‌توان گفت اولا دستفروشي داخل واگن‌هاي مترو به هيچ وجه قابل قبول نيست. ثانيا اين دستفروشان اغلب اجناس تاريخ مصرف گذشته يا اجناس بي‌كيفيت چيني تهيه مي‌كنند كه اين اصلا خوب نيست. به همين دليل مي‌توان گفت برخورد با اين افراد و جمع‌آوري آنها با برنامه بلند مدت و نه مقطعي و البته ايجاد مكان‌هايي براي عرضه اجناس‌شان ضروري به نظر مي‌رسد.


مسافران مترو نياز به آرامش دارند
تدين در خاتمه با بيان اينكه به‌هرحال شهروندي كه در اين مكان‌ها رفت‌وآمد مي‌كند نيازمند آرامش است و در صورتي كه اين آرامش فراهم نشود معضلات اجتماعي مختلفي به همراه خواهد داشت،خاطرنشان كرد: بايد سعي كرد تا احساس امنيت براي مسافران فراهم ‌شود و از طرف ديگر فرد دستفروش را هم بايد درك كنيم. بايد بدانيم اين افراد غالبا سرپرستان خانوار هستند و برحسب نيازشان به اين كار روي مي‌آورند و اين كار محل درآمدي براي آنان و خانواده‌شان محسوب مي‌شود. پس شايسته است شهرداري‌ها درصدد رفع مشكلات و ساماندهي اين افراد باشند تا حقوق اجتماعي و حقوق شهروندي آنها رعايت شود.


حق داشتن شغل جزو حقوق اساسي مردم است
«دستفروشان مترو كه شامل دختر بچه 5 ساله تا پيرزن 60 ساله مي‌شود، مشكلات فراوان اقتصادي را دليل اصلي اين شغل مي‌دانند. اما آيا مترو به عنوان وسيله حمل‌ونقل عمومي مكان مناسبي براي عرضه كالاهاي دستفروشان است؟ در اين زمينه بايد گفت استفاده از معابر عمومی به منزله حق شهروندی برای هر یک از شهروندان است و نقض آن از سوی هر شخص به منزله نقض حقوق شهروندی است.» هماداودي گرمارودي، رئيس كانون وكلاي استان البرز به «قانون»گفت: البته اين بحث تخصصي است و نمي‌توان به طور مختصر به اين معضل پرداخت. نكته مهم اين است كه اينجا تعرض دو حق مطرح است؛ مورد اول حق داشتن شغل وكسب و كار كه جزو حقوق اساسي مردم است و كسي ممنوع از امرار معاش نيست. مورد دوم اينكه كالاهايي كه اين افراد مي‌فروشند جزو اقلام نامشروع به حساب نمي‌آيد و به عنوان يك شغل هم نمي‌توان آن را به رسميت شناخت. اگر نگوييم دستفروشي جزو مشاغل كاذب است مسلما استانداردهاي يك شغل مناسب را هم ندارد، چرا كه امنيت، بيمه و ساير مشخصات يك شغل مناسب را ندارند.
داودي گرمارودي با بيان اينكه درصورتي كه اين فرصت را از اين افراد بگيريم ممكن است اين افراد به قاچاق يا مشاغل نامشروع روي بياورند، ادامه داد: پس بهتر است در اين زمينه جوانب احتياط را رعايت كنيم. از سوي ديگر مسافر نيز با پرداخت هزينه، حق داشتن يك سفر آرام و بدون مزاحمت را براي خود محرز مي‌داند كه با آرامش به مقصد خود برسد، لذا مسئولان بايد در مورد تعارض اين دو حق راهكاري را در نظر بگيرند.


شهرداري بايد دستفروشان را ساماندهي كند
رئيس كانون وكلاي استان البرز تصريح كرد: دستفروشان زماني كه تبدبل به يك معضل شهري شوند بايد از سوي شهرداري ساماندهي شده و محلي براي كسب و كار آنها در نظر گرفته شود و به مرور اين افراد هم رونق كاري و امنيت شغلي را براي خود به صورت ملموس حساس كرده و به هر حال از داشتن شغل ثابت و سرپناه بهره‌مند خواهند شد. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا اين افراد به قوانين تجارت و پرداخت ماليات تن خواهند داد يا خير، گفت: قطعا اگر اين افراد از امنيت و ساماندهي شغل‌شان اطمينان حاصل كنند به تمام قيود پايبند خواهند بود،كما اينكه تجربه نشان داده در زمان‌هايي‌كه اين رويه صورت گرفته اين افراد كم‌كم به امنيت شغلي و جواز كسب رسيده‌اند و در مقابل راضي به پرداخت ماليات و عوارض شده‌اند.


دستفروشي چهره شهر را مخدوش مي‌كند
«براساس اين گزارش درحال حاضر بيكاري را مي‌توان بزرگ‌ترين معضل اجتماعي دانست. وقتي افراد ناتوان در پرداخت هزينه‌هاي زندگي هستند مجبور مي‌شوند به مشاغلي مانند دستفروشي روي بياورند. شايد خود اين افراد هم راضي به داشتن چنين شغلي كه هميشه همراه با ترس، تنش، درگيري، درآمد پايين و شأنيت حداقلي است، نيستند.از طرف ديگر بايد بدانيم پديده دستفروشي و برخي از اين نوع مشاغل چهره و آرامش شهر را مخدوش مي‌كند. در اين راستا ضروري به‌نظر مي‌رسد كه دولت‌ و شهرداري‌ها و شوراي شهر به عنوان متولي اين امور راهكاري بهينه در اين زمينه بينديشند ودر زمينه ساماندهي اين نوع مشاغل باشند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32342s, 18q