توالت‌های فرنگی یکی از عوامل خفگی اطفال

خطری که کودکان نوپا را تهدید می کند

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 140342

سلامت نیوز: یک عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه‌الله(عج) با تاکید به رعایت نکات ایمنی در خانه تکانی‌های پایان سال گفت: یکی از عوامل خفگی اطفال توالت‌های فرنگی است.

دکترحمیدرضا جوادزاده در گفتگو با سازمان بسیج جامعه پزشکی، گفت: از زمانی که کودک چهار دست و پا راه می‌‌رود به دلیل حس کنجکاوی هر وسیله‌ای را در دهان خود قرار می‌دهد برای همین باید وسایل کودک و اسباب بازی‌های او متناسب با سن کودک انتخاب شوند.

وی افزود: خانواده‌هایی که دارای کودک خردسال هستند باید نکات ایمنی با دقت کنترل و رعایت شود، برای مثال کلید و پریزها باید دارای درپوش باشد و یا سیم‌های برق دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه‌الله(عج) ادامه داد: در برخی موارد توالت‌های فرنگی مکان‌های بسیار خطرناکی برای اطفال گزارش شده‌اند، کودکانی که تازه شروع به راه رفتن می‌کنند ممکن است سر خود را داخل توالت فرنگی کرده و با صورت به داخل سقوط کنند و تنها با میزان بسیار اندکی آب داخل آن، کودک دچار خفگی شود بنابراین توالت‌های فرنگی باید دارای در قفل دار باشند تا از این خطر جلوگیری شود.

جوادزاده با بیان اینکه ترومای خانگی در اسفندماه افزایش می‌یابد، گفت: در روزهای منتهی به پایان سال آمار شکستگی‌های استخوان به ویژه لگن، در رفتگی مهره‌ها و ستون فقرات به وفور مشاهده می‌شود.

وی به آسیب‌های نخاعی در روزهای پایانی سال اشاره کرد و گفت: در بسیاری از موارد افراد از روی نردبان‌های غیراستاندارد و چهارپایه سقوط می‌کنند که این امر موجب قطع نخاع در افراد می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه‌الله(عج) افزود: توصیه می‌شود افراد از مراکز معتبر و حرفه‌ای برای نظافت منازل و اثاث کشی خود استفاده کنند.

جواد زاده گفت: در این روزها بسیاری از آسیب‌ها نیز از وسایل مربوط به نظافت ناشی می‌شود از جمله استفاده از شوینده‌ها که در برخی مواقع منجر به مسمومیت یا سوختگی در پوست بدن می‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه‌الله(عج) با بیان اینکه در اسفندماه آمار ترومای خانگی در زنان افزایش می‌یابد، افزود: 80 درصد آمار تروماها به مردها و 20 درصد به زنان اختصاص دارد.

جوادزاده تاکید کرد: باید در زمینه پیشگیری از تروما- صدمات- بیشتر تلاش شود و به جای تعریف فرآیندهای درمانی، فرایندهای پیشگیری در جامعه گسترش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97912s, 18q