آمار سازمان ملل متحد از تلفات در عراق

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۴:۳۱ - کد خبر: 140353

سلامت نیوز: تعداد کشته شدگان غیرنظامی 611 نفر (شامل 30 نفر پلیس غیرنظامی) بوده و در عین حال 1353 غیرنظامی (شامل 29 پلیس غیرنظامی) نیز مجروح شده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، طبق آماری که دیروز از سوی هیئت یاری رسانی سازمان ملل متحد در عراق (یونامی) منتشر گردید، در جریان عملیات تروریستی و خشونت ها در عراق در ماه فوریه، جمعاً 1103 عراقی کشته و 2280 نفر مجروح شده اند.* تعداد کشته شدگان غیرنظامی 611 نفر (شامل 30 نفر پلیس غیرنظامی) بوده و در عین حال 1353 غیرنظامی (شامل 29 پلیس غیرنظامی) نیز مجروح شده اند.

علاوه بر آن 492 عضو ارتش عراق (شامل اعضای نیروهای پیشمرگه، نیروهای امنیتی، و شبه نظامیانی که همراه با ارتش می جنگند، به استثنای تلفات مربوط به استان انبار) نیز کشته و 927 نفر زخمی شده اند.

بیشترین میزان تلفات دراستان بغداد با تلفات 1204 غیرنظامی (329 کشته و 875 زخمی) رخ داده است. میزان تلفات در استان دیاله 73 کشته و 69 زخمی، در صلاح الدین 39 کشته و 54 مجروح، و در نینوا 40 کشته و 17 زخمی بوده است.

به موجب اطلاعاتی که یونامی از طریق ادارۀ کل بهداشت استان انبار بدست آورده است، تعداد تلفات در این استان بالغ بر 372 غیرنظامی (81 کشته و 291 مجروح) بوده است. این رقم شامل 23 کشته و 196 مجروح در رمادی، و 58 کشته و 95 زخمی در فلوجه می باشد.

در این ارتباط، آقای نیکلای ملادنوف، نماینده ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق، اظهار داشت «حملات تروریستی روزانه توسط داعش عمداً همۀ عراقی ها را هدف قرار می دهد. همچنین گزارش هایی بدست رسیده است که گویای قتل های انتقام جویانه توسط گروه های مسلح در مناطق آزاد شده از دست داعش می باشد. ما در انتظار دریافت نتیجه تحقیقات دولت در خصوص قتل عامی هستیم که طبق گزارش ها اخیراً در استان دیاله رخ داده است.»

ایشان تأکید کردند که راه حل صرفاً نظامی برای مشکل داعش امکان ناپذیر است. نماینده ویژۀ دبیرکل افزود «از همین رو من از درخواستهای مستمر رئیس جمهور، نخست وزیر، و رئیس مجلس برای وحدت استقبال می کنم. هر تلاشی برای دستیابی به وحدت از طریق آشتی میبایست مبتنی بر قانون اساسی و مشارکت کامل رهبران سیاسی، مذهبی، و جوامع از سراسر عراق باشد.»

* تذکر: به طور کلی، یونامی قادر نیست صحت میزان تلفات در مناطق درگیری را به طور مؤثری ارزیابی کند. ارقام مربوط به تلفات در استان انبار از سوی اداره بهداشت ارائه می شود که در بالا به آن اشاره شد. در برخی موارد یونامی صرفاً تا اندازه ای قادر به تایید برخی حوادث است. یونامی همچنین گزارش هایی، بدون آن که قادر تعیین صحت آن ها باشد، در خصوص میزان زیاد تلفات تعداد نامشخصی از افراد در نتیجه آثار ثانوی خشونت ها پس از فرار از موطن شان دریافت می کند که به علت عواملی از قبیل کمبود آب، غذا، دارو یا مراقبت های پزشکی رخ می دهد. بنا به این دلایل، ارقام گزارش شده را باید حداقل آمار ممکن قلمداد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.14302s, 18q