داغ شدن دوباره بحث پارازيت در مجلس

پايان داستان پارازيت در دولت يازدهم؟

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۵:۵۸ - کد خبر: 140396
پايان داستان پارازيت در دولت يازدهم؟

سلامت نیوز: به پايان سال نزديک مي‌شويم و گويا همچون چند سال‌‌ گذشته شاهد آن هستيم که موضوع پارازيت‌ها و آسيب‌هاي آن در برهه‌هاي مختلف در حوزه‌ها و نهادهاي مربوط مطرح شده، کمي سرو صدا کرده و البته بازهم احتمالا بي‌نتيجه از آن عبور کرده و به سال نو وارد مي‌شويم. البته در اين يک‌سال شايد بيشتر از سال‌هاي پيشتر تلاش‌هايي از هر دو سوي جبهه موافق و مخالف براي محق بودن ادعايشان صورت گرفته‌باشد.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه سپید در ادامه نوشت: شايد يکي از کارهايي که براي کمک به تصميم‌گيري صحيح و منطقي انجام گرفت همان پرونده‌اي بود که در سپيد منتشر شد و در آن گزارش هاي بين‌المللي لانست انکولوژي درباره تاثير امواج راديويي و سرطان‌زا بودن و نبودن آن را ترجمه کرده‌بود به طوري که رسول خضري، دبير کميسيون بهداشت چندي پيش در گفت وگو با سپيد با اشاره به اين پرونده، از جلسه‌اي در آينده‌نزديک خبر داد. او در اين زمينه با بيان اينکه با وجود عوارضي که در امواج موبايل وجود دارد، قطعا نمي‌توان آثار منفي پارازيت را ناديده گرفت، گفت: «ما براي بررسي بيشتر پيشنهاد تشکيل کارگروهي بي‌طرف و بدون غرض داده‌ايم که براي مدت معيني روي اين موضوع کار کنند و با جمع‌آوري همه اين اطلاعات و بنا بر استانداردهاي جهاني، نتيجه را اعلام کنند.»


پارازيت تنها در مقاطع محدود قابل استفاده است

چند هفته‌اي از اين اظهارات نگذشته بود که با کمتر شدن فشار کاري نمايندگان مجلس در بررسي و تصويب لايحه بودجه، خبر از برپايي جلسه‌اي در فراکسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي در زمينه بررسي تأثير امواج بر سلامت، محيط زيست و اختلالات مرتبط، منتشر شد. در اين زمينه، کمال الدين پيرموذن سخنگوي اين فراکسيون با بيان‌ اينکه مجموعه حاکميت بايد نسبت به امواج پارازيت اهتمام جدي داشته باشد، گفت:«ايجاد پارازيت با توجه به تحولات تکنولوژيکي و اجتماعي، کارکرد مصونيت بخشي خود را از دست داده و همچنين براي سلامت آحاد جامعه مضر است. البته ارائه برنامه مفيد از سوي صداوسيما مي‌تواند راه‌حل‌هايي را براي حل اين مشکل ايجاد کند. البته مي‌توان در قانون استفاده از اين امر را براي مقاطعي محدود که امنيت ملي کشور را به خطر مي‌اندازد در نظر گرفت.»

پيرموذن در ادامه با بيان اينکه به لحاظ قانوني سازمان تنظيم مقررات راديويي وابسته به وزارت ارتباطات و همچنين سازمان انرژي اتمي نسبت به امواج يون ساز و امواج غيريون ساز مسئوليت دارند، تصريح کرد:« بايد مجدانه و قاطعانه انجام وظيفه کرده و دولت هم نسبت به حکم اجراي اين وظايف کنترل داشته و نتيجه را به افکار عمومي اعلام کند.»

در اين جلسه همچنين تدوين چارچوب‌هاي نظارتي و مشخص شدن مسئوليت دستگاه‌ها به طور شفاف نيز به ميان آمد و مقرر شد محمدرضا تابش، رئيس فراکسيون محيط زيست مجلس با شوراي عالي امنيت ملي و هيئت دولت در جهت مشخص شدن آن تعامل داشته باشند.


گزارش هاي موجود قابل استناد نيست

در اين ميان اما اعضاي کميسيون بهداشت مجلس انتقاداتي به برنامه‌هايي که تاکنون به اجرا درآمده‌است داشتند. چنانچه مسعود پزشکيان، عضو کميسيون بهداشت مجلس به سپيد گفت:«در اين مدت چندين بار جلساتي با اين مضمون برگزار شده‌است و نتيجه متقني وجود نداشته‌است که چقدر پارازيت آسيب رسان است.»

وي در ادامه با بيان اينکه اگر منظور اين است که امواج آسيب رسان است، ما از لحظه تولد، استنشاق اکسيژن برايمان مي‌تواند مضر باشد واز لحظه تولد به سمت مرگ مي‌رويم، تصريح کرد:« اينکه شدت و حدت آسيب چقدر است، موضوع اصلي است که ما نسبت به امواج ضد ماهواره چنين اطلاعاتي نداريم.»

پزشکيان با بيان اينکه بر اساس اظهار نظر کارشناسان، فعلا تنها نياز به مطالعه علمي داريم، گفت:«آنچه تاکنون از آن اطلاع داريم، بيشتر کلياتي است که بر مبناي آن نمي ‌توان تصميم گرفت و گزارش هاي موجود قابل استناد نيست. آنچه هم که شما در گزارش هاي روزنامه به آن اشاره کرديد مستند و علمي نيست و نظري است که منتشر شده است و قابل اتکا نيست.»


اراده‌اي براي پيگيري وجود ندارد

در اين زمينه حميدرضا عزيزي فارساني، ديگر عضو کميسيون بهداشت در گفت‌وگو با سپيد از نبود اراده مناسب براي پيگيري و به نتيجه رساندن اين موضوع خبر داد. وي تصريح کرد:« جلساتي در اين زمينه برگزار شده‌است، اما پيگيري‌ها مداوم نيست. چنانچه انتظار مي‌رفت با افزايش بازتاب‌ها درباره امواج ماهواره‌اي و آثار پارازيت‌ها، گروه‌هايي براي بررسي آثار اين امواج تشکيل شود، اما چنين نشد.»

عزيزي فارساني افزود: «متاسفانه مستنداتي وجود ندارد. اينکه امواج بر جسم آسيب مي‌رسانند قطعا مطرح است، اما موضوع اصلي اين است که امواج ضدماهواره در کشورمان با چه طول موجي منتشر مي‌شود، بررسي اين قضيه مي‌تواند در راستاي اتخاذ تصميم صحيح به ما کمک کند.» وي افزود: «پس از آن مي‌توان درباره تاثيرگذاري پارازيت‌ها بر سلامت مردم تصميم گرفت. متاسفانه تاکنون چنين بررسي انجام نگرفته و گزارشي در اين زمينه وجود ندارد.»


اميدواريم در اين دولت مسئله حل شود

در اين ميان، محمدرضا تابش که به عنوان مسئول پيگيري اين موضوع و برقرارکننده ارتباط با شوراي عالي امنيت ملي و دولت بود در گفت‌و گو با سپيد گفت:«در مجلس هفتم، هشتم و همه مجالسي که من حضور داشتم بحث پارازيت‌ها مطرح بود و از آن جهت که موضوع مربوط به حقوق انسان‌ها و مقوله محيط زيست است، در فراکسيون محيط زيست مجلس نهم هم اين موضوع را دنبال کرديم.»

وي در ادامه افزود:«خيلي از نهادهاي حکومتي هم بر مضر بودن امواج پارازيتي اذعان دارند. چنانچه راديو وتلويزيون در مرزهاي ما براي اينکه مرزنشينان تحت تاثير امواج بيگانه قرار نگيرند مقررات سفت و سختي را در نظر گرفته‌است و از کارمندانش در تمام ابعاد حتي از زاويه نحوه تغذيه نيز حمايت مي‌کند.»

تابش با بيان اينکه در حاکميت در مقوله پارازيت و نفي و طرد آن، آنجا که به انسان آسيب مي‌رساند، متحدند، گفت:«موضوع آن است که چه نوع پارازيتي ايجاد کرده‌اند، به عبارتي اگر در حد و اندازه همان طول موج امواج راديويي است با کمي تفاوت، در چنين شرايطي اين آسيب‌رساني و تاثيرگذاري چندان نيست و استفاده از آن جامعه را از لحاظ آسيب‌پذيري فرهنگي بيمه مي‌کند، اما اگر طول موج‌ها به گونه‌اي باشد که به سلامت انسان‌ها ضرربرسانند، بايد با آن مقابله بشود.»

وي در ادامه افزود: «متاسفانه در اثر تداخل وظايفي که بين مخابرات، صدا و سيما و برخي نهادهاي غيرتخصصي صورت گرفته‌است و به دليل دخالت‌ها ما با چنين مشکلي روبرو شده‌ايم.» رئيس فراکسيون محيط زيست تاکيد کرد:« نياز است ايجاد پارازيت را در مبادي قانوني قرار گيرد و مراقبت و محافظت کنيم که سلامت مردم تضمين شود.»

وي در پايان به جلساتي که تاکنون در اين زمينه برگزار شده‌است، اشاره کرد و گفت:«نمايندگان مجلس تحت عنوان فراکسيون محيط زيست و کميسيون بهداشت تلاش‌هاي بسياري کرده‌اند و مخابرات و شوراي عالي امنيت نيز پيگير اين موضوع هستند. من جلسه‌اي هم با آقاي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي، داشتم و او هم گفت که اين موضوع در دستور کار شورا است. تنها اميدواريم در اين دولت کار به نتيجه برسد.»

اگرچه بعيد به نظر مي‌رسد که اين تلاش‌ها در آينده نزديک به نتيجه برسد اما بنابر اظهارات صورت گرفته به نظر مي‌آيد عزمي براي پايان و يا حداقل به سرانجام رساندن دغدغه‌ها بر سر استفاده از امواج پارازيت، جزم شده‌است و با توجه به اينکه اين موضوع هم از سوي دولت و هم مجلس مورد توجه قرار گرفته، احتمالا همان طور که تابش گفت در يکي، دوسال آخر تصميم قطعي گرفته‌مي‌شود.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46941s, 18q