عضوهيات‌علمي انستيتوتغذيه دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي:

حداقل60درصدمردم،ميوه وسبزي کافي مصرف نمي‌کنند

۱۳۸۷/۰۹/۲۴ - ۱۴:۳۴ - کد خبر: 14040
حداقل60درصدمردم،ميوه وسبزي کافي مصرف نمي‌کنند
دکتر مرتضي عبدالهي در گفت‌وگو با ایسنا، مصرف روزانه حدود 3 تا 4 وعده سبزي و 2 تا 3 وعده ميوه را ضروري دانست و در ادامه گفت: بهتر است، سبزيجات به صورت خام يا بخارپز مصرف شده و از سرخ کردن آنها پرهيز شود؛ چرا که سرخ کردن سبزيجات موجب ايجاد برخي عوامل خطر براي سلامتي مي‌شود.

دکترعبدالهي در خصوص روش‌هاي طبخ به خصوص در مورد اقلام غذايي مانند گوشت گفت: گوشت نبايد بيش از حد در دماي بالا بپزد؛ چرا که ممکن است در درازمدت باعث ايجاد سرطان شود.

وي در ادامه با توصيه بر استفاه کمتر از مواد روغني گفت: براي سرخ کردن مواد غذايي بايد از روغن مخصوص استفاده كرد. همچنين روغن نبايد بيش از حد داغ شود؛ چرا که داغ شدن بيش از حد روغن در مجاورت هوا موجب تشکيل موادي مي‌شود که مي‌توانند احتمال سرطان را افزايش دهند.

دکترعبدالهي با بيان اين که مصرف مواد حاوي ويتامين A ، اسيد اسکوربيک يا ويتامين C، ويتامين E و ساير آنتي اکسيدانها در پيشگيري از سرطان بسيار با اهميت هستند، گفت: بهترين راه مصرف اين مواد مغذي، استفاده از ميوه و سبزيجات است و چنانچه فردي به هر دليلي نتواند از ميوه و سبزي استفاده کند بايد از مکمل‌هاي غذايي حاوي اين مواد استفاده نمايد. اين مواد در محافظت از ساير بيماري‌هاي مزمن نيز بسيار موثر هستند.

عضو هيات علمي انستيتو تغذيه دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در پايان گفت: با وجود اين که اثرعوامل تغذيه‌اي در کاهش ابتلا به سرطان چندان شديد نيست اما به جهت موثر بودن آن براي تمام مردم و همچنين اکتسابي بودن آن از اهميت بسياري برخوردار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15964s, 18q