نجات جهان با پروژه زیست محیطی دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا

۱۳۸۷/۰۹/۲۴ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 14050
نجات جهان با پروژه زیست محیطی دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا
پروژه دانشمند ایرانی دانشگاه کالیفرنیا موسوم به "دنیای سرد" (Cool Planet) در خصوص استفاده از تکنیک های نوین معماری برای کمک به بهبود وضعیت زیست محیطی جهان و مقابله با بحران انرژی وارد مراحل تازه ای می شود.

به گزارش مهر، آنچه که پروفسور هاشم اکبری رئیس گروه "سرزمین داغ" آزمایشگاه ملی لارونس برکلی وزارت انرژی آمریکا و تیم تحقیقاتی همراهش در حال انجام آن هستند و به تازگی نیز مراحل جدیدی از آن را آغاز کرده اند از اصول ساده علمی نشأت گرفته است.

سطوح سفید در مقایسه با سطوح تیره نور خورشید را بهتر منعکس می کنند بنابراین در روزهای گرم تابستان افرادی که لباسهای سفید و روشن بر تن کرده اند در مقایسه با تیره پوشان کمتر احساس گرما می کنند.

پروفسور اکبری معتقد است: این اصل ساده و پذیرفته شده علمی می تواند به عنوان ابزاری کارآمد برای مقابله با گرمایش زمین به کار گرفته شود.

این دانشمند ایرانی به تازگی طرح کلی موسوم به "Cool World" را ارائه کرده است که بر مبنای آن از پشت بامهای سفیدرنگ، سطوح خورشیدی انعکاسی و سایر رنگهای روشن برای کاهش آلاینده های گلخانه ای و به تأخیر انداختن آثار گرمایش اتمسفر زمین استفاده می شود.

در حال حاضر پشت بام اکثر ساختمانهای جهان بین 10 تا 20 درصد از نور خورشید را منعکس می کنند. این سطوح درصد قابل توجهی از نور و گرما را به خود جذب کرده و موجب "داغ شدن" ساختمانها می شوند. این مسئله نتیجه ای جز افزایش مصرف انرژی در خنک کننده ها برای خنک سازی ساختمانها ندارد و این درحالی است که جهان با بحران انرژی روبروست.

پروفسور اکبری و تیم تحقیقاتی اش در نظر دارند تا میزان قابل توجهی از انرژی خورشیدی را به فضا بازگردانند. در این پروژه تحقیقات جدیدی برای استفاده از نوعی مواد موسوم به "مواد خنک" آغاز شده است تا انعکاس حجم قابل توجهی از نور و گرمای خورشیدی به فضا تسهیل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16588s, 18q