نظام ملی ثبت سرطان تدوین می‌شود/ آمار دقیقی از وضعیت سرطان در کشور نداریم

۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ۱۰:۵۵ - کد خبر: 140504

سلامت نیوز: وزیر بهداشت با انتقاد نسبت به نبود سیستم دقیق ثبت آمار مبتلایان به سرطان در کشور گفت: طرح ملی ثبت سرطان در کشور در حال تدوین است تا در آینده آمارهایمان برای مراکز تحقیقاتی و آموزشی قابل اعتماد باشد.

سیدحسن هاشمی در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با وضعیت کودکان سرطانی در کشور گفت: امکان درمان کودکان مبتلا به سرطان بیش از افراد بالغ است و اکثراً به درمان‌های دارویی پاسخ می‌دهند.

وی ادامه داد: در طول دو دهه گذشته در کشور متخصصان زیادی تربیت شده‌اند. در تمام استان‌ها فوق تخصص خون و سرطان وجود دارد در حوزه دارویی نیز اکثر داروها در اختیار مردم قرار دارد بخشی از آنها 100 درصد و بخشی تا 90 درصد پوشش حمایتی دارند.

وزیر بهداشت گفت: مشکل ما در حوزه سرطان کودکان، کمتر از بالغان است و این موضوع در تشخیص و درمان وجود دارد در مورد سرطان بزرگسالان کمی مشکل داریم که امیدواریم در سال آینده وضعیت‌شان بهبود یابد.

هاشمی تصریح کرد: متاسفانه سیستم ثبت دقیقی برای آمار مبتلایان به سرطان در کشور نداریم و از این بابت اشکالات زیادی وارد است.

وی گفت: اشکالی که به آمار ثابتی که در طول این سال‌ها وجود داشته وارد است این بوده که برای ثبت آمار اعلام نظر مراکز آزمایشگاهی و آسیب‌شناسی مبنای کار قرار می‌گیرد در این صورت بسیاری از افرادی که مبتلا هستند از بیماری خود اطلاع ندارند یا در مراکزی مورد آزمایش قرار می‌گیرند که آمار آنها اعلام نمی‌شود.

وزیر بهداشت افزود: طرح ملی ثبت سرطان در کشور در حال تدوین است که معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت سعی دارد در این دولت ثبت آمار مبتلایان به سرطان را به نحوی انجام دهد که در آینده آمارهایمان برای مراکز تحقیقاتی و آموزشی قابل اعتماد باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83499s, 18q