مجله ويروس شناسي عمومي گزارش داد:

ويروس شايع سرماخوردگي از پرندگان منشا گرفته است

۱۳۸۷/۰۹/۲۴ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 14051
ويروس شايع سرماخوردگي از پرندگان منشا گرفته است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ‌بررسي‌ها نشان داده است: ويروسي كه عامل بروز علائم شبه سرماخوردگي در انسانها است از پرندگان منشا گرفته است.

براساس اين گزارش، احتمالا اين پرندگان گونه‌هايي بوده‌اند كه حدود 200 سال پيش در زمين زندگي مي‌كرده‌اند.

در گزارش فوق كه در مجله «ويروس شناسي» عمومي منتشر شده آمده است: دانشمندان اميدوارند يافته‌هاي اخير به آنها كمك كند كه نحوه ظهور ويروسهاي كشنده احتمالي را در انسانها بهتر درك كنند و با چگونگي عملكرد اين گونه ويروس در بدن انسان بيشتر آشنا شوند.

اين گزارش مي‌افزايد: ويروس انساني موسوم به متافنوم ويروس احتمالا دومين عامل شايع بروزعفونت در قسمت تحتاني مجاري تنفسي در كودكان و خردسالان است.

مطالعات نشان مي‌دهد كه تا سن پنج سالگي تمام كودكان در معرض اين ويروس قرار دارند و برگشت عفونت در آنها شايع است.

پروفسور و پزشك ارشد اين تحقيقات به نام دكتر فوشير درباره اين مطالعات مي‌گويد: ما محل‌هايي را روي برخي از پروتئين‌هاي ويروسي شناسايي كرده‌ايم كه مي‌توانيم با كمك آنها زنجيره‌هاي غالب ويروسي در آينده را كشف كنيم.

ويروس متافنوم انساني تقريبا تمام افراد را در تمام گروه‌هاي سني مبتلا مي‌كند اما در بين كودكان زير پنج سال شايع‌تر است.

مهمترين علائم اين نوع عفونت ويروسي، آبريزش بيني، سرفه، گلودرد و تب است. اين عفونت هم چنين مي‌تواند به بيماريهاي شديدتري چون برونشيت و ذات‌الريه منجر شود.

اين عفونت غالبا در فصل زمستان تشديد مي‌شود.

پژوهشگران معتقدند؛ اين ويروس در ابتدا يك ويروس متعلق به ماكيان بوده كه پس از تكامل يافتن بين چند گونه از پرندگان به وضعيتي رسيده كه توانسته انسان را هم مبتلا كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04431s, 18q