براي مديريت آب اقدام شود

خاطره تلخ مرگ ماهي‌ها در هامون دوباره تكرار مي‌شود؟

۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ۱۶:۲۸ - کد خبر: 140551

سلامت نیوز:بهاري كه در آن هامون لبي‌تر كرد و لبخند زندگي بر لب سيستان تيتر روزنامه‌ها و وب‌سايت‌ها شد. اما بهار به پايان نرسيده بادهاي موسمي بر آتش تبخير دميدند و به كمك رودخانه‌هاي لايروبي نشده، حجم بالايي از آب به هدر رفت. اگرچه مسوولان مي‌گفتند بيشتر حجم آب ورودي به تالاب براي استفاده شرب و كشاورزي در چاه نيمه‌هاي سيستان ذخيره شد؛ اما اگر براي پيش‌بيني‌هاي هواشناسي برنامه‌ريزي و رودخانه‌ها و كانال‌هاي منشعب از هامون به موقع لايروبي مي‌شد، اگر مسوولان مرزباني فكري براي خاك‌ريزي كه در فصل سيلاب سدي بر روي گلوي هامون است مي‌كردند، علاوه بر ورود حجم بيشتري از آب به تالاب از هدر رفتن آن در رودخانه‌هاي منشعب از هامون جلوگيري به عمل مي‌آمد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، روز شنبه فيلمي چند ثانيه‌اي از ورود آب از بخش‌هاي شمالي هامون در كشور افغانستان به سمت هامون صابري در فضاي مجازي منتشر شد. چند ثانيه كوتاهي كه سيلاب جاري‌شده در آن سوي مرز، آب را به بستر ترك‌خورده هامون صابري رسانده بود.

اين بار بادهاي موسمي سيستان به جاي گرد و غبار از كشور همسايه آب آوردند. آبي كه توانست ١٠هزار هكتار از پهنه ٤٠٠ هزار هكتاري هامون در خاك ايران را سيراب كند. همان روز گزارشگر صدا و سيما به سراغ مردم سيستان رفت تا شادماني مردم در لحظه ورود آب را به تصوير بكشد، لبخندي كه مانند قطره‌قطره آبي كه اين روزها روي زمين خشك هامون جاري مي‌شود غنيمت است. اما چند هفته يا چند ماه مي‌توان به اين عمق ٥ تا ٢٠ سانتي‌متري آب دل خوش كرد. باد سيستان هميشه موافق نيست و آفتاب دير يا زود دست به كار مي‌شود. اتفاقي كه سال گذشته هم رخ داد.

بهاري كه در آن هامون لبي‌تر كرد و لبخند زندگي بر لب سيستان تيتر روزنامه‌ها و وب‌سايت‌ها شد. اما بهار به پايان نرسيده بادهاي موسمي بر آتش تبخير دميدند و به كمك رودخانه‌هاي لايروبي نشده، حجم بالايي از آب به هدر رفت. اگرچه مسوولان مي‌گفتند بيشتر حجم آب ورودي به تالاب براي استفاده شرب و كشاورزي در چاه نيمه‌هاي سيستان ذخيره شد؛ اما اگر براي پيش‌بيني‌هاي هواشناسي برنامه‌ريزي و رودخانه‌ها و كانال‌هاي منشعب از هامون به موقع لايروبي مي‌شد، اگر مسوولان مرزباني فكري براي خاك‌ريزي كه در فصل سيلاب سدي بر روي گلوي هامون است مي‌كردند، علاوه بر ورود حجم بيشتري از آب به تالاب از هدر رفتن آن در رودخانه‌هاي منشعب از هامون جلوگيري به عمل مي‌آمد.

معصومه ابتكار دو روز پيش و همزمان با فصل تازه ورود آب به هامون در صفحه فيس بوكش نوشت: «به دنبال وقوع بارندگي‌هاي اخير و تلاش سازمان حفاظت محيط زيست در رايزني‌هاي مستمر با دولت افغانستان و نيز رفع موانع ورودي آب، حجمي از آب از مبادي مختلف در بخش شمالي هامون از محل فراه‌رود وارد هامون صابري شده است كه اين ميزان در صورت ادامه بارندگي‌ها در كشور افغانستان در طول هفته‌هاي آتي به ميزان قابل توجهي افزايش خواهد يافت. با توجه به تغييرات قابل ملاحظه‌اي كه در اثر خشكسالي ايجاد شده است اين بخش تالاب نيازمند انجام عمليات تسطيح و خاكبرداري با هدف اصلاح شيب و تسهيل جريان آب در برخي نقاط خواهد بود. اداره كل حفاظت محيط زيست استان سيستان و بلوچستان در زمينه رفع موانع ورود آب به طور جدي پيگير بوده و به عنوان مثال در نقاطي اقدام به نصب سيخور خورشيدي به جاي خاكريز شده است.»

چندي پيش معاون سازمان حفاظت از محيط‌زيست بزرگ‌ترين مشكل هامون را خاكريز مرزي اعلام كرد، مشكلي كه هنوز پابرجاست اما بنا به نوشته ابتكار بخشي از آن برطرف شده و در بخش‌هايي از خاكريز، ورودي‌هايي براي آب در نظر گرفته شده است. گرچه اين آب، براي سيراب كردن بستر هامون كفايت نمي‌كند و فصل پرآبي هميشگي نيست، اما انتظار مديريت صحيح تمام حجم آب ورودي به تالاب، دغدغه فعالان محيط‌زيست استان سيستان و بلوچستان است. استاندار سيستان و بلوچستان در پاسخ به درخواست اين فعالان براي برنامه‌ريزي و جلوگيري از هدررفت آب ورودي به هامون اين‌چنين پاسخ داده است: «دوام حيات هامون در گرو جريان پايدار آب است در غير اين صورت با توجه به تبخير بالاي آب به دليل شرايط اقليم، اين دوام دشوار مي‌نمايد. براساس ارزيابي به عمل آمده در سال جاري مديريت بر منابع آب شرايط بهتري را داشت چون مديريت هماهنگ و واحدي با همگرايي دست‌اندركاران اعمال شد.»فصل ورود آب تازه آغاز شده و اگر امروز براي مديريت آب اقدام نشود، خاطره تلخ مرگ ماهي‌ها بر روي خاك دوباره تكرار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41442s, 19q