تقابل فرزند با والدین، عاقبت فرزندسالاری است

۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 140580

سلامت نیوز: مهرداد ویس‎کرمی با اشاره به اینکه در شیوه فرزندسالاری والدین سعی می‎کنند به تمام خواسته‎ها و اهداف فرزند خویش بدون چون و چرا جامه عمل بپوشانند، بیان کرد: آموزه‎های اسلامی و متون دینی خانواده‎ها را به رعایت حد میانه و آزادی مشروط در روابط بین اعضای خانواده توصیه می‎کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، این مدرس دانشگاه تصریح‌کرد: در اسلام برای امر تعلیم و تربیت کلمه «فرزندسالاری» لحاظ نشده است بلکه در هر حال این «حق سالاری» است که بر روابط بین افراد خانواده حکمرانی می‎کند. این دکترای تفسیر قرآن یادآور شد: تعلیم و تربیت در جامعه امروزی ما به سمتی سوق داده شده که جایگاه فرزند با والدین عوض شده و این قضیه نیز تبعاتی به دنبال داشته است.

متأسفانه بعضی از والدین بر اثر یکسری مبانی اشتباه که از طریق رسانه‎ها، صدا و سیما، آموزه‎های غیردینی و... به آنها القا می‎شود، برای فرزندان خویش جایگاه غیرواقعی به دور از تناسب عقلانی، در خانواده مشخص می‎کنند و در این بین فرزند برای به اجرا درآوردن آرزوها آزادی عمل کافی خواهد داشت. وی خاطرنشان کرد: عواطف نباید جلوتر از عقل در تربیت فرزند حرکت کند، یک پدر و مادر خوب به تمام خواسته‎های فرزندان بخصوص نیازهای غیرعقلانی وی، پاسخ مثبت نمی‎دهند و در مقابله با بروز رفتارهای متناسب با شرایط به وجود آمده، خواسته‎های فرزندان خویش را مدیریت می‎کنند.

ویس‎کرمی گفت: همچنین برخی از رسانه‎ها برنامه‎های آموزشی را به گونه‎ای نمایش می‎دهند که بچه‎ها به اندازه بزرگترها یاد می‎گیرند اما عقل و هوش آنها کمتر از شرایط عقلی و روحی والدین است. وی افزود: ارزش دادن و گرامی داشتن شخصیت فرزندان گرچه فراوان مورد تأکید واقع شده اما افراط در آن تبعات منفی در خانواده و جامعه به دنبال داشته که تقابل والدین با فرزندان یکی از عواقب شیوه فرزندسالاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.29823s, 19q