شاخص هزینه‌های کمرشکن سلامت نصف شد/ افزایش ۵ هزار تخت در اورژانس بیمارستان‌ها

۱۳۹۳/۱۲/۱۲ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 140582

سلامت نیوز: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با اجرای طرح تحول سلامت شاخص هزینه‌های کمرشکن و فقرزا در حوزه سلامت به نصف کاهش پیدا کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، محمد آقاجانی در اجلاس ارزیابی طرح تحول سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که با حضور معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه بحث عمده این اجلاس پیرامون برنامه‌های طرح تحول نظام سلامت است که در 8 بخش اصلی در 560 بیمارستان مرتبط با وزارت بهداشت اجرا می‌شوند، گفت: از 25 بهمن طرح پایش ویژه این برنامه‌ها آغاز شده و به مدت 30 روز ادامه می‌یابد و قرار است فروردین نتایج این پایش اعلام شود تا بتوانیم برای چگونگی اجرای هرچه بهتر برنامه‌های طرح تحول سلامت تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

آقاجانی در ادامه با بیان اینکه در جریان این طرح پایش که در سراسر کشور به اجرا در می‌آید، مهمترین هدف ما یافتن تجارب موفق و نمونه‌های برتر است، ادامه داد: در سالگرد طرح تحول سلامت در سال 94 و این تجارب و نمونه‌های برتر و موفق اعلام و معرفی می‌شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت همچنین گفت: طرح تحول سلامت یک برنامه جهادی و بزرگ است و پایش ویژه آن توسط 150 ارزیاب خبره از ساعات اولیه صبح تا انتهای شب ادامه می‌یابد. ضمن این که استقبال بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی از این برنامه پایش بسیار خوب بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینکه مهمترین هدف طرح تحول سلامت حفاظت از مردم در مقابل هزینه‌های کمرشکن سلامت بود، بیان داشت: این اتفاق در حال حاضر افتاده و ما شاهد کاهش میزان پرداختی از جیب مردم هستیم به طوری که در بررسی مرکز ملی آمار مشخص شده که 32 درصد از رقم ریالی پرداختی از سوی مردم در مقایسه با قبل از طرح تحول سلامت کاهش یافته است.

وی با اشاره به دو شاخص هزینه‌های فقرزا و کمرشکن توضیح داد: در بررسی‌های دیگر مرکز ملی آمار مشخص شده که طرح تحول سلامت این دو شاخص را به حدود نصف کاهش داده است. البته عدالت در این است که این شاخص‌ها به صفر برسد.

آقاجانی با بیان اینکه مهمترین چالش‌ها در طرح تحول سلامت بحث نیروی انسانی است و در این حوزه با کمبود جدی مواجه هستیم خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای 80 هزار تخت در بیمارستان‌های وزارت بهداشت 80 هزار نیرو داریم و این آمار از استانداردهای منطقه‌ای بسیار پایین‌تر است به خصوص اینکه در حوزه پرستاری و اورژانس پیش بیمارستانی دچار فقر جدی نیروی انسانی هستیم به طوری که در یک ماه تا 500 ساعت یک تکنسین اورژانس به ماموریت می‌رود.

آقاجانی با بیان اینکه هدف‌مندی یارانه‌ها در حوزه سلامت به طور کامل اتفاق افتاد خاطرنشان کرد: اگر چه بخش کوچکی از اعتبارات هدفمندی یارانه‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت اما در کنار کنترل بازار پرداخت‌های غیرقانونی توانستیم از مردم حفاظت مالی کنیم و نتیجه به دست آمده در این خصوص دو برابر منابعی است که به حوزه سلامت اختصاص داده شده است.

آقاجانی با اشاره به پایداری منابع در طرح تحول سلامت نیز توضیح داد: بحث پایداری منابع بسیار مهم است و ما در وزارت بهداشت پیگیر آن هستیم ضمن اینکه در کنار حمایت‌های مقام معظم رهبری، دولت و مجلس نیز در این خصوص عزم جدی دارند ولی قدر مسلم استمرار منابع برای ما بسیار ضروری است و علاوه بر اختصاص 10 درصد از منابع هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده پیشنهاد دیگری درخصوص اعتبارات بخش سلامت داریم و امیدواریم با پایداری منابع در سال 94 برنامه‌های تحول سلامت را با قوت بیشتر ادامه دهیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در سال 94 برای توسعه خدمات اورژانس نیز برنامه‌هایی داریم، بیان داشت: مقرر شده بین 4 تا 5 هزار تخت به اورژانس‌های کشور اضافه شود همچنین در حال حاضر در 2 هزار پایگاه جاده‌ای و شهری، ۳ هزار آمبولانس فرسوده داریم و امیدواریم در سال آینده شاهد نوسازی ناوگان اورژانس باشیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به روش جدید پرداخت حقوق پرسنل پزشک و غیرپزشک مبتنی بر عملکرد خاطرنشان کرد: در نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد همه گروه‌های پزشک و غیرپزشک با هر عنوان و مسئولیتی در بیمارستان‌های وزارت بهداشت لحاظ شده‌اند و براساس این نظام هرچه کار پرخطرتر و دشوارتر باشد میزان دریافتی پرسنل آن بخش بیشتر خواهد بود.

آقاجانی با بیان اینکه استقرار این برنامه در بیمارستان‌ها زمان خواهد برد، بیان کرد: مهمترین بخش در یک بیمارستان نظام دریافت است. ما تا حدودی تعرفه‌ها را واقعی کرده‌ایم و از سوی دیگر نظام پرداخت را اصلاح کرده‌ایم. قرار است بعد از استقرار این نظام و آموزش مدیران بیمارستان‌ها در خصوص نحوه اجرای آن، تمام پرداخت‌ها براساس آن انجام گیرد و تا آن زمان پرداختی‌ها به پرسنل غیرپزشک و پزشک به صورت علی‌الحساب خواهد بود.

آقاجانی همچنین در مورد مطالبات بیمارستان‌های وزارت بهداشت از بیمه‌ها توضیح داد: در مقایسه با گذشته این مطالبات کاهش یافته ولی هنوز نیاز به تقویت پرداخت‌های بیمه است به طوری که سرعت رسیدگی به اسناد باید بالا برود و این کار باید براساس یک سیستم اتوماسیون انجام شود چون پرونده‌های کاغذی دیگر معنا ندارد.

وی تصریح کرد: امروز خوشبختانه طرح تحول سلامت موجب شده تمام بیمارستان‌های وزارت بهداشت به سیستم اتوماسیون اطلاعات بیمارستانی مجهز شوند و این در حالی است که تا قبل از اجرای طرح فقط 40 بیمارستان این سیستم را داشتند. از این رو ضروری است سازمان‌های بیمه‌گر نیز اسناد دیجیتال را از بیمارستان‌ها بپذیرند و مطالبات آنها را به روز کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.2601s, 18q