از سیر تا پیاز باشگاه های بدنسازی

معجزه می‌کنیم اما با دارو!

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۷:۱۷ - کد خبر: 140638
معجزه می‌کنیم اما با دارو!

سلامت نیوز: با هدف سلامتی و تناسب اندام در این راه قدم می‌گذاری اما اینکه در نهایت بعد از گذاشتن وقت و صرف هزینه زیاد تا چه حد به هدف خود نزدیک شوی معلوم نیست. رفتن به باشگاه بدنسازی از وقتی بین همه به ویژه جوانان با هدف رسیدن به تناسب‌اندام باب شد، بازار این شغل و افرادی که از این راه یعنی داشتن باشگاه و کار در آن به کسب درآمد پرداختند پررونق شد؛ رونقی که شاید برای خیلی از ما قابل باور نباشد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ،یکی از باشگاه‌های متوسط تهران روزانه به طور متوسط پنج میلیون تومان درآمد دارد و یک مربی معمولی بابت هر فردی که به او برنامه ورزشی می‌دهد یک میلیون تومان می‌گیرد. اینها گذشته از هزینه‌های دیگری مانند انواع قرص‌ها و پودرهای چاقی و لاغری است که در همه باشگاه‌ها به شکل قانونی و غیر قانونی عرضه می‌شود و بازار خاص خود را دارد.
پروین، خانم خانه‌دار 43 ساله‌ای که به گفته خودش بیشتر از 13 سال است که یک روز در میان به باشگاه نزدیک خانه‌شان برای ورزش می‌رود، می گوید: با وجود اینکه این همه مدت و به طور مداوم ورزش کرده‌ام هیچ تغییر محسوسی در فرم بدنم ایجاد نشده ولی با وجود این، هنوز این کار را ادامه می‌دهم. او می‌گوید: این کار برایم نوعی تفریح و سرگرمی شده است. برای فردی مثل من که خانه‌دار هستم و بیشتر وقتم در خانه می‌گذرد این فرصتی است که با آن بتوانم از خانه خارج شده و کمی روحیه‌ام عوض شود. این خانم می‌گوید: من از مربی‌های اینجا وقتی برنامه ورزشی می‌گیرم هر کس یک نظری دارد، برای مثال یکی می‌گوید هوازی کار کن، یکی می‌گوید ایروبیک برو و حتی یکی دیگر می‌گوید قرص بخور تا لاغر شوی و قرص با ورزش جواب می‌دهد. او درباره خطرهای این داروهای خود تجویزی که معلوم نیست از کجا آمده می‌گوید: سال گذشته به دختر جوانی در این باشگاه از این قرص‌ها دادند. او در حالی که دو برابر حد معمول این قرص‌ها را مصرف کرده بود و در حال ورزش سنگین و پیاده‌روی بود به علت بالا‌رفتن ضربان قلب و فشار سکته قلبی کرد و هیچ کس هم مسئولیت این قضیه را عهده دار نشد. او معتقد است آدم همیشه چاق بماند بهتر از این است که برای لاغر شدن بمیرد.


یک جعبه قرص30 تایی 300 هزار تومان
بازار داروهای بدنسازی و انواع قرص‌ها و کراتین‌ها که زمانی همه تصور می‌کردند فقط برای مردان و ورزش‌های عضله سازی و بادی بیلدینگی کاربرد دارد مدتی است سر از باشگاه‌های بدنسازی زنانه هم درآورده است. یکی از مشتری‌های این باشگاه ها می‌گوید به هر فرد چاق یا لاغری که وارد این باشگاه‌ها می‌شود مربیان در درجه اول داروی چاقی یا لاغری را پیشنهاد می کنند و آن را با قیمت بالایی به فروش می‌رسانند. برای مثال قیمت یک جعبه قرص 30 تایی 300 هزار تومان است که این فقط برای یک ماه مصرف فرد است یا پودرهای چاقی هرکدام بسته به اندازه و مارکشان از 500 هزار تومان به بالا عرضه می‌شوند. او درباره عوارض این داروها می‌گوید: هیچ کدام از این کالاها مارک مشخص و برند ثابتی ندارند و در صورتی هم که داشته باشند با این وضعیت دارویی کشور نمی‌توان مطمئن بود این داروها در وضعیت تحریم اقتصادی و دارویی کشور سالم بوده و در داخل پر نشده باشند.


سرکشی‌ها سرزده نیست
مسئولان کشور بارها و بارها در مورد عواقب مصرف این داروها و مشکلاتی که برای افراد ایجاد می‌کنند هشدار داده‌اند و عرضه این محصولات در تمام باشگاه‌های ورزشی کشور ممنوع است، اما مدیر یکی از این باشگاه‌ها که پشت دخل باشگاهش تا سقف از این داروها چیده است، می‌گوید: سازمان تعزیرات بر اینکه این محصولات را در باشگاه عرضه نکنیم نظارت‌هایی داشته و سرکشی می‌کند، اما از آنجا که این سرکشی‌ها سرزده نیست ما از روز قبل همه را جمع می‌کنیم و وقتی این افراد رفتند دوباره همه را می چینیم! او درباره تعداد زنانی که این داروها را مصرف می‌کنند می‌گوید: اتفاقا خانم‌ها چون بیشتر از مردان دنبال لاغری و راه‌های راحت و سریع برای این کار هستند بیشتر این محصولات را می خرند و بازار این داروها بین زنان پررونق تر از مردان است.
اینجا ورزش ماهانه 600 هزار تومان آب می‌خورد
باشگاهی به نام اکسیژن در خیابان فرشته در سال 1382 تاسیس شد. این باشگاه به اعتقاد خیلی از به قول معروف باشگاه‌دارهای کشور بهترین و مدرن‌ترین باشگاه ایران است. وقتی وارد آن می شوی در ورودی بیشتر شبیه یک سالن عروسی است تا باشگاه ورزشی. داخل آن بسیار مدرن و مجهز است و دستگاه‌های جدید و سالن‌های مجزا در کنار امکاناتی نظیر بوفه و رستوران مجهز اما استفاده از این امکانات به همین راحتی‌ها نیست و وقتی هزینه یک جلسه فقط استفاده از دستگاه را از مدیر آن سوال می‌کنم می‌فهمم وجود این همه امکانات در اینجا بی‌دلیل نیست. درحالی که همه باشگاه‌های تهران به طور متوسط برای هر جلسه بین 10 تا 15 هزار تومان از افراد پول می‌گیرند هزینه هر جلسه ورزش در اکسیژن حدود 60 هزار تومان است که برای هر دوره با احتساب 10 جلسه یک ماهه 600 هزار تومان آب می‌خورد و این غیر از هزینه مربی و احتمالا داروهای تجویزی است. مربی معروف این باشگاه می‌گوید: برای هر دوره یک‌ماهه تا دو ماهه یک میلیون و 500 هزار تومان دستمزد می‌گیرد تا ظرف یک سال اندام مرا به شکل مطلوب دربیاورد. وقتی از او می‌پرسم دارو هم باید مصرف کنم؟ می‌خندد و می‌گوید: بله من که نمی‌توانم معجزه کنم!


ناباروری مردان
مصرف داروهای بدنسازی و انواع قرص‌ها در ایران باعث شده است در سال‌های اخیر ناباروری در بین مردان به نحو چشمگیری افزایش یابد. یکی از مردان بدنسازی که به قول دوستانش بدنی آهنی دارد و صاحب یک باشگاه در غرب تهران است با مصرف 10ساله این داروها برای همیشه عقیم شده است و نمی‌تواند بچه دار شود. آقای بهرامی می‌گوید: من از 10 سالگی ورزش‌های سنگین می‌کردم و خودم در سن جوانی باشگاه تاسیس کردم. من از 18 سالگی و برای شرکت در مسابقات داخلی و خارجی بدنسازی انواع داروهای تزریقی مانند سوستانول و استروییدها را تزریق می‌کردم تا بدنم حجیم شود و خط بیفتد! اما مسئله‌ای که در مورد این داروها و مصرف آن وجود دارد این است که فردی که یک دوره این اقلام را مصرف کند دیگر تا آخر عمر برای شکل دهی به بدن خود باید به سمت مصرف آنها برود و اگر یک ماه استفاده نکند شکلی نافرم خواهد یافت. در مورد خودش می‌گوید: 10 سال مداوم از اینها استفاده می‌کردم و مشکلات کمی مانند ریزش مو یا استرس و عصبانیت کنترل نشده با من بود ولی فکر نمی‌کردم مشکل اساسی باشد تا اینکه وقتی سه سال پیش ازدواج کردم و بچه‌دار نشدم با آزمایش مشخص شد به دلیل استفاده از انواع استروییدها توان بچه‌دار شدن را از دست داده‌ام. او به عضلات شل و آویزان دست‌ها و شکمش اشاره می‌کند و می‌گوید این اندام زشت و سلامتی ناقص نتیجه این اشتباه است. او درباره مشکلات مصرف این داروها برای زنان می‌گوید: این داروها هورمونی است و همه آنها بر اساس هورمون‌های مردانه ساخته شده تا عضلات بزرگ تر شود و اگر زنی این داروها را استفاده کند نه تنها ظاهری زشت و مردانه پیدا می‌کند بلکه مشکلات هورمونی متعددی می یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.86088s, 19q