مصرف مداوم جوش شیرین در "نان" سرطان‎زاست

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 140668

سلامت نیوز: رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: مصرف مداوم جوش شیرین در نان سرطان‎زاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر کوروش ساکی در تجلیل از کارشناسان بهداشت محیط که در محل خانه بهداشت خرم‎آباد برگزار شد، با بیان اینکه طبیعت پاک است و عاری از هرگونه نقص، زشتی و کج‎روی بوده و این انسان‎ها هستند که طبیعت را آلوده می‎کنند، اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی در کشورهای جهان سوم این است که جوامع پیشرفته فاز صنعتی را ترک و به کشورهای جهان سومدادند.

وی با تأکید بر اینکه هنوز که هنوز است افتخارمان این است که کارخانه سیمان و صنعت پتروشیمی را برای حل اشتغال ایجاد کنیم و توجهی به آلودگی این صنایع و ایجاد بیماری‎های سل و سرطان و ریوی ناشی از آلودگی آن نداریم، تصریح کرد: متأسفانه میزان آلودگی کارخانه سیمان و پتروشیمی فوق‎العاده بالاست؛ هم اکنون میزان آلودگی کارخانه فارسیت دورود و ارتباط مستقیم آن با آزبست غوغا کرده و اکثر کارگران این کارخانه بر اثر بیماری‎های ریوی و سرطان از بین می‎روند. در حال حاضر با دنیای تکنولوژی موجود می‎توان در جهت ارتقا و توسعه از صنایع پاک استفاده کرد.

ساکی با اشاره به اینکه متأسفانه هر جا بشر وارد شده و سیستم طبیعت را به هم ریخته، افزایش سرطان‎ها، بیماری‎ها، سوراخ شدن لایه اوزن را در پی داشته است، گفت: 50 سال است از مشکل نان می‎نالیم و هیچ‎گاه از لحاظ بیس مشکل حل نشده است، علیرغم افزایش قیمت نان کیفیت آن هیچ تغییری نکرده است.

وی با بیان اینکه مصرف مداوم جوش شیرین در نان، سرطان‎زاست اما متأسفانه این مطلب به خرج هیچ کسی نمی‎رود، نانوایی‎ها وضعشان خراب است و به عناوین مختلف از جوش شیرین استفاده می‎کنند، بیان کرد: متأسفانه بر اثر تغذیه نامناسب منحنی ریتم بیماران دیالیزی رو به بالاست و این نشان دهنده این است که نتوانسته‎ایم میزان نمک را کنترل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه اشتغال امروز مساوی است با دیالیزی و سرطانی کردن مردم، اضافه کرد: برای اینکه 4 نفر کارگر نانوایی بیکار نشوند، به نانوایی‎ها اجازه ادامه کار می‎دهیم و چنانچه حرفی و انتقادی داشته باشیم می‎گویند ضد اشتغال هستید در حالیکه بعد از 20 سال، مردم از طریق نان غیراستاندارد دچار سرطان می‎شوند.

وی گفت: می‎توان از ظرفیت فارغ‎التحصیلان بیکار استان در قالب گروه‎ها و NGOها برای ایجاد آزمایشگاه برای بررسی وضعیت بهداشتی نانوایی و سایر واحدها استفاده کرد.

ساکی با اشاره به اینکه از ظرفیت بخش خصوصی و مشارکت مردمی در راستای نظارت بر واحدهای توزیع مواد غذایی و سایر واحدها استفاده کرد، یادآور شد: حوزه بهداشت حوزه توانمندی است و بعد از سالیان سال تلاش در بهداشت هنوز نتوانسته‎‏ایم به نتیجه مطلوب برسیم و باید در این حوزه بازنگری صورت گیرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.48566s, 19q