افراد زیر خط فقردچار سوءتغذیه می‌شوند

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 140689

سلامت نیوز:وقتی غذا و انرژی کافی به انسان و هر موجود زنده‌ای برای ادامه زندگی نرسد، بدن انسان دچار عوارضی می‌شود که به آن سوءتغذیه می‌گویند و سوءتغذیه ممکن است از بد تغذیه کردن یا از دسترسی نداشتن به مواد غذایی باشد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصان داخلی، در روزنامه آرمان نوشت: ممکن است عده‌ای وضع غذایی شان خوب باشد. آنها خوب می‌خورند و وضع درآمدی شان خوب است، اما خوب تغذیه نمی‌کنند یا دچار بیماری‌هایی هستند و مواد غذایی که مصرف می‌کنند جذب بدنشان نمی‌شود و با رژیم‌های غذایی خاص خودشان باعث می‌شوند مواد غذایی لازم به بدنشان نرسد اما کسانی هم هستند که به علت فقر و بودن زیر خط فقر در سفره غذایی‌شان مواد لازم وجود ندارد.

یک کودک به پروتئین، نشاسته و چربی نیاز دارد و باید از لبنیات ،میوه و گوشت و حبوبات به دست بیاورد اما ما در جامعه می‌بینیم کسانی هستند که ماست و شیر و لبنیات به دلیل گرانی و در دسترس نبودن تهیه و مصرف نمی‌کنند و لبنیات از سفره غذایی بسیاری از خانواده‌هایی که مشکل مالی دارند کم کم حذف شده است در صورتی که همه دولت‌ها سعی می‌کنند اگر پروتئین حیوانی مانند گوشت در اختیار مردم‌شان نیست لبنیات به اندازه کافی در دسترس‌شان باشد. هر انسان در روز باید حداقل سه لیوان شیر مصرف کند در حالی که می‌بینیم بسیاری از افراد حتی نصف لیوان هم شیر مصرف نمی‌کنند البته کسانی هم هستند که به جای آب شیر می‌خورند. وقتی که شیر و لبنیات از سبد غذایی حذف می‌شود، وقتی گوشت حذف می‌شود مردم پناه می‌برند به مواد نشاسته‌ای مانند نان، ماکارونی و سیب زمینی و کم کم عضلات آب می‌شود.

باید مواد غذایی و ریزمغذی‌ها به بدن برسد و اگر نرسد فرد دچار سوءتغذیه می‌شود و کم کم اگر این روند ادامه پیدا کند منجر به بیماری خطرناکی به نام سیروز می‌شود یعنی فیبروز بافت کبد بدن کم کم ورم می‌کند، شکم آب می‌آورد و زردی چشم‌ها به وجود می‌آید و این در نهایت فقر غذایی است البته سیروز به دنبال برخی از بیماری‌ها هم به وجود می‌آید اما یکی از دلایلش سوءتغذیه است . وقتی ویتامین و پروتئین به اندازه کافی به بدن نرسد عضلات و بافت کبد ذوب می‌شود و در برخی ازعکس‌هایی که از کشورهای آفریقایی می‌بینیم کودکانی در برخی از کشورهایی که کمبود غذایی دارند را می‌بینیم که استخوانی وجود دارد با یک پوست و دلیلش این است که مواد غذایی مدت‌هاست که گیرشان نیامده است و مدت‌هاست که پروتئین نخورده‌اند و دچار یک نوع بیماری شده‌اند که از فقر غذایی به وجود آمده است و ممکن است به دلیل نبودن مواد غذایی در سفره مردم به وجود بیاید.

لازم است جوانان و نوجوانان و کودکان 1500 تا 1800 کیلوکالری دریافت کنند که بیشترش از چربی‌ها و پروتئین و مواد نشاسته‌ای باشد نه فقط از پروتیین و نشاسته چرا که هر کدام از مواد غذایی حذف شود عوارض خود را ایجاد می کند. برخی از افرادی که بیخود عصبی می‌شوند و سرچهارراه‌ها برای یک تصادف پرخاشگری می‌کنند یا خیلی از مشکلاتی که در خانواده‌های فقیر ایجاد می شود دلیلش نبود ویتامین‌های لازم در بدن است و تشنج و اضطراب و استرس علاوه بر تاثیر روی بدن ممکن است بافت‌ها را هم تهدید کند. در نظر بگیرید اگر وزن کودکی بین 18 تا 20 کیلو و حداکثر تا 30 کیلو است باید حداقل روزی 1500 کیلو کالری مصرف کند تا 20-15 کیلو وزنش ثابت باقی بماند. وقتی این میزان انرژی به بدنش نرسد کم کم عضلاتش ذوب می‌شود و یک فرد لاغر و ضعیفی را می‌بینیم که علاوه بر عضلات، کبد هم ممکن است درگیر شود و 1500 تا 1800 کیلو کالری که باید به بدن برسد باید از چربی‌های گیاهی یا حیوانی، نشاسته مثل گندم و جو، ذرت با سبزیجات و برنج به بدن برسد و مواد قندی مانند قند و شکر می‌تواند نیازبدن را جبران کند. هرگرم چربی 8 کالری و هر گرم نشاسته 4 کیلو کالری دارد. اگر کسی 100 گرم نان مصرف کند 400 کالری را تامین کرده و نیاز است که هر سه مواد را مصرف کند به ویژه ریزمغذی‌ها باید در نظر گرفته شود.

درحال حاضرمی‌بینیم که متاسفانه مردم نان را با ماکارونی یا نان و سیب زمینی می‌خورند، یا برنج خالی می‌خورند و چون پروتئین مصرف نمی‌کنند کم‌کم سوءتغذیه می‌گیرند، کبدشان از بین می‌رود و لاغر وضعیف می‌شوند و مخصوصا بچه‌ها اگر کالری کافی به بدنشان نرسد درک کافی از درس را نخواهند داشت و به دلیل اینکه حافظه قوی ندارند از درس و مدرسه عقب می‌افتند و اگر ویتامین نرسد بیماری‌هایی مانند بیماری اعصاب سراغشان می‌آید و به تدریج دچار اختلال حواس، اختلال هوش و درک می‌شوند و کم کم بی اشتها و ضعیف می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15855s, 18q