دلیل قطعی ۳ روز دیگر اعلام می‌شود

آلودگی محیطی یا دارویی عامل نابینایی 15 بیمار

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۵:۱۵ - کد خبر: 140722

سلامت نیوز: رئیس سازمان غذا و دارو درباره نابینایی تعدادی از بیماران پس از تزریق داروی اوستین گفت: علت این حادثه آلودگی محیط و محل تزریق یا آلودگی دارویی بوده است اما علت قطعی آن تا ۳ روز دیگر اعلام می‌شود.

رسول دیناروند در گفت‌و‌گو با فارس درباره علت نابینایی 21 چشم 15 بیمار بعد از تزریق داروی اوستین در یک کلینیک چشم‌پزشکی در تهران گفت: این عارضه برای 15 بیمار این مرکز رخ داده است و 21 چشم این بیماران پس از تزریق این دارو دچار نابینایی شده است.

وی ادامه داد: این عارضه برای بیماران مبتلا به AMD که مشکل بینایی دارند رخ داده است؛ داروی اوستین اساساً یک داروی ضد سرطان است که برای این بیماران که دچار ناراحتی عروق خونی هستند کاربرد دارد و این دارو از نابینایی افراد مبتلا به این بیماری جلوگیری کرده و برای افرادی که به علت کهولت سن در معرض خطر کوری قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: مشکلی که در این حادثه وجود دارد این است که از یک ویال دارویی برای 10 تا 15 نفر استفاده می‌کنند که ممکن است آلودگی سرنگ،‌ آلودگی محیط تزریق یا آلودگی دارو در مورد این حادثه نقش داشته باشد بنابراین باید هنگام تزریق مراقبت کنند که آلودگی منتقل نشود.

دیناروند اضافه کرد: احتمال آلودگی دارو در مسیر تولید یا نگهداری را رد نمی‌کنیم اما براساس بررسی‌های انجام شده احتمال انتقال عفونت هنگام تزریق دارو بیشتر است چون ورود عفونت در بین این بیماران اثبات شده است فعلاً ما به دنبال این هستیم که منشا انتقال آلودگی کجاست یعنی در خود دارو است یا آلودگی محیطی هنگام تزریق دارو به چشم، رخ داده است.

دیناروند گفت: فعلاً نمی‌توانم قطعا اعلام کنم که دارو آلوده بوده یا آلودگی محیطی بوده است چون بررسی دقیق این موضوع 2 تا 3 روز آینده زمان می‌برد.

وی افزود: این عارضه برای 21 چشم 15 بیماری که 2 روز پیش به یک کلینیک چشم‌پزشکی در ایران مراجعه کرده‌اند رخ داده است و امیدواریم عارضه جدی نباشد و با درمان به موقع این بیماران بینایی خود را به دست آورند.

وی گفت: گزارش مشابه دیگری نیز در یک مرکز دیگر در کرج داشتیم و دیروز هم مطلع شدیم هفته گذشته نیز در یک مرکز دیکر این عارضه مشاهده شده است که متاسفانه اطلاع نداده بودند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44506s, 19q