فعالیت 61 هیأت رسیدگی به تخلفات اداری در مجموعه وزارت بهداشت

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۶:۱۵ - کد خبر: 140727

سلامت نیوز: نماینده وزیر بهداشت و سرپرست دفتر هماهنگی هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری گفت: فعالیتهای آموزشی، ارزیابی و هماهنگی در عملکرد هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری، مهم ترین معیار در انتخاب وزارت بهداشت در میان دستگاه های دولتی به عنوان رتبه اول و برتر در سطح کشور بوده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر حسین کشاورز در خصوص دلایل انتخاب دفتر هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت بهداشت به عنوان رتبه اول و برتر در سطح کشور گفت: فعالیتهای آموزشی، ارزیابی و هماهنگی در عملکرد هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری، مهم ترین معیار در انتخاب وزارت بهداشت در میان دستگاه‌های دولتی به عنوان رتبه اول و برتر در سطح کشور بوده است.

کشاورز همچنین اظهار کرد: در ارزیابی عملکرد دفاتر هماهنگی هیأتها، معیارهای مختلفی توسط دبیرخانه هیات عالی نظارت بر رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان دولت تعیین و اعلام شده که مجموعاً در پنج محور و در قالب 22 شاخص ارایه شده است.

وی افزود: از جمله مهم ترین محورها، انتصاب اعضاء و تشکیل هیأت ها، کیفیت آرا صادره و ارائه گزارشات مربوط و هماهنگی در عملکرد هیأت‌ها بوده است که وزارت بهداشت حایز بالاترین نمره در محورهای مذکور شده است.

کشاورز تصریح کرد: مهم ترین عوامل امتیازآور فعالیتهای آموزشی در بین اعضاء هیأتها بوده است که تاکنون بیش از نیمی از هیأتهای زیر مجموعه، تحت آموزش‌های منظم و منطقه‌ای قرار گرفته و طبق برنامه پیش بینی شده بقیه اعضاء نیز تحت آموزش قرار خواهند گرفت. ضمن اینکه برگزاری همایش‌های سالیانه به منظور انتقال تجارب و آموزش از طریق اساتید دیوان عدالت اداری و هیأت عالی نظارت و سایر مراجع همواره در دستور کار قرار دارد.

به گفته وی، بررسی آرا صادره و کم و کیف آنها و گزارش به موقع و بهینه به مراجع ذیربط در قانون نیز از عواملی بوده که موجب کسب بالاترین امتیاز شده است.

بنابر اعلام وبدا؛ کشاورز همچنین در خصوص مهمترین وظایف دفتر هماهنگی هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری وزارت بهداشت گفت: برابر قانون رسیدگی به تخلفات اداری و آیین نامه اجرایی آن، وظیفه اصلی دفتر هماهنگی هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری، ایجاد هماهنگی و نظارت بر فعالیت هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت بهداشت است.

وی افزود: از جمله وظایفی که به عهده دفتر هماهنگی هیأتها است بررسی صلاحیت اعضا هیأت ها و گروه های تحقیق آنها است که در این زمینه همواره تلاش شده است که 61 هیأت زیر مجموعه که در دانشگاه‌ها و سایر سازمان های وزارت متبوع مشغول به خدمت هستند، از نظر تعداد عضو مشکلی نداشته باشند.

وی در ادامه گفت: تجزیه و تحلیل آراء و عملکرد هیأتهای مذکور از اصلی ترین تکالیفی است که در قانون برای دفتر هماهنگی هیأت ها در نظر گرفته شده که در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با تعریف فرآیندها و رویه های اداری کلیه آرا صادره به طور سیستمی مورد بررسی قرار می گیرد.

سرپرست دفتر هماهنگی هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری یادآور شد: موضوع آموزش، راهنمایی و هدایت هیأت ها به منظور اجرای هر چه صحیح تر قانون نیز از دیگر تکالیف قانونی دفتر است. البته با توجه به گستره جغرافیایی خدمت و تنوع و حساسیت وظایف، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجموعاً از نظر کمی و کیفی بزرگترین مجموعه رسیدگی به تخلفات اداری در کشور را در اختیار دارد.

کشاورز همچنین در خصوص برنامه‌های آینده برای ارتقاء سطح کیفی فعالیت های دفتر هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری خاطرنشان کرد: موضوع مبارزه با تخلفات و فساد اداری در زمره مهم ترین برنامه های دولت در اصلاح نظام اداری است و موضوع پیشگیری از وقوع تخلف که در سطح کشوری از جمله وظایف کمیته ارتقاء سلامت نظام اداری است مورد توجه این دفتر نیز قرار دارد و در زمینه های مختلف آن برنامه ریزی می شود.

وی افزود: در همین راستا و برای ارتقاء سلامت نظام اداری و سالم سازی محیط خدمت به مردم، دفتر هماهنگی هیأت ها از چند محور، سعی در بهینه کردن فعالیت ها و تکالیف قانونی خود دارد و یکی از آنها محاسبه زمانی فرآیند رسیدگی به تخلفات اداری است که از طریق آن در تلاشیم زمان رسیدگی به تخلفات را هر چه کمتر کنیم. بازرسی های میدانی و بررسی های اسنادی هم در دستور کار برای رصد فعالیت های هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری قرار دارد.

به گفته کشاورز، مباحث آموزشی در سطوح مدیران، کارشناسان و کارمندان نیز از برنامه هایی است که در دست است. همچنین انتشار مجموعه های آموزشی و اطلاع رسانی، فعالیت های تحقیقی در حیطه دلایل بروز کج رویهای اداری و ارزیابی دقیق اقدامات هیأت ها با چک لیست ها و معیارها و جداول ذیربط نیز دنبال می شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.36159s, 18q