برای پخت غذا از آرام پز استفاده کنیم؟

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۵:۲۱ - کد خبر: 140729

سلامت نیوز:کمبود وقت براي تهيه خورش‌هاي جاافتاده هنگام برگشتن خانم‌هاي شاغل از سر کار، يکي از بزرگ‌ترين دلايل استفاده آنها از آرام‌پز است اما وقتي از آرام‌پز استفاده مي‌کنيم، زمان زيادي را براي حرارت دادن به مواد غذايي در نظر مي‌گيريم.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر سعيد حسيني، متخصص تغذيه و استاد دانشگاه علوم‌پزشکي تهران در هفته نامه سلامت نوشت: يکي از روش‌هاي پخت‌وپز خانم‌هاي ايراني، به‌خصوص خانم‌هاي شاغل، آرام‌پز کردن غذا با استفاده از آرام‌پز است. در اين روش، خورش ساعت‌ها داخل آرام‌پز به‌تدريج مي‌جوشد و مي‌پزد تا به ‌اصطلاح جا بيفتد.

کمبود وقت براي تهيه خورش‌هاي جاافتاده هنگام برگشتن خانم‌هاي شاغل از سر کار، يکي از بزرگ‌ترين دلايل استفاده آنها از آرام‌پز است اما وقتي از آرام‌پز استفاده مي‌کنيم، زمان زيادي را براي حرارت دادن به مواد غذايي در نظر مي‌گيريم. حرارت دادن بيش از حد ترکيب‌هاي موجود در خورش‌ها هم مي‌تواند باعث تخريب برخي از ويتامين‌هاي موجود در آنها مانند ويتامين C شود اما اين حرارت، باعث تخريب پروتئين، فيبر يا حتي برخي ويتامين‌هاي مقاوم‌تر مانند ويتامين‌هاي گروه B نمي‌شود. ضمن اينکه برخي ترکيب‌هاي موجود در مواد غذايي مانند ترکيب‌هاي موجود در گوشت‌ها، حبوبات يا حتي سبزي‌ها طي فرآيند آرام‌پز شدن، وارد آب خورش مي‌شوند. از آنجا که ما آب خورش‌ها را همراه ساير ترکيب‌هاي آنها مصرف مي‌کنيم،حجم بالايي از ريزمغذي‌ها و درشت‌مغذي‌ها را به بدنمان مي‌رسانيم. به اين ترتيب، هرچند آرام‌پز کردن، بخشي از ويتامين‌هاي مواد غذايي را از بين مي‌برد، اما روش کاملا مطرودي براي پخت غذا مخصوصا براي افرادي که زمان کافي براي پخت‌وپز ندارند، محسوب نمي‌شود.

به‌طور کلي،‌ تمام روش‌هاي پخت‌وپز مي‌توانند مزايا و معايبي داشته باشند و مي‌توانيم براي بهره بردن بيشتر از ريزمغذي‌هاي موجود در مواد غذايي، هر وقت که امکانش برايمان وجود داشت، شيوه پخت‌وپزمان را تغيير دهيم و تنوعي در آن ايجاد کنيم. مثلا اگر خانمي در طول هفته به ‌دليل شاغل بودن، فقط مي‌تواند غذايي با آرام‌پز بپزد، در روزهاي تعطيل، غذاها را بخارپز يا تنوري کند يا از ساير شيوه‌هاي پخت بهره بگيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.26117s, 19q