به‌دلیل هزینه‌ بالا درمان نارسایی قلبی، بسیاری از بیماران، درمان را رها می کنند

۱۳۹۳/۱۲/۱۳ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 140740

سلامت نیوز: سومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران با حضور جمعی از متخصصان داخل و خارج کشور، عصر سه شنبه 12 اسفند ماه در دانشگاه شهید بهشتی تهران آغاز به کار کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، دکتر احمد امین دبیر علمی بخش داخلی سومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران گفت: به دلیل اینکه میزان قابل توجهی از مراقبت‌های درمانی مورد قبول دنیا برای بیماران دچار نارسایی قلبی کشور زیر پوشش بیمه قرار ندارند، بسیاری از بیماران به خاطر هزینه‌های سنگین در مراحل پیشرفته بیماری از درمان‌های توصیه شده سرباز زده، درمان را‌‌ رها می‌کنند.

دکتر احمد امین در حاشیه برپایی «سومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران» با اعلام این مطلب افزود: این در حالیست که نارسایی قلبی مجموعه‌ای از بیماری‌های بسیار خطرناک است که در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه در حال افزایش بوده، مرگ و میر ناشی از آن بیش از بسیاری از سرطان هاست.

وی با اشاره به اینکه نارسایی قلبی به معنی اختلال در عملکرد قلب و خونرسانی به بافت‌ها و بخش‌های مختلف بدن است که شایع‌ترین علامت آن تنگی نفس، خستگی، ناتوانایی است، تصریح کرد: نارسایی قلبی یکی از مهم‌ترین دلایل بستری شدن افراد به خصوص در سنین بالادر مراکز درمانیست.

دبیر علمی بخش داخلی سومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران یادآور شد: مطالعات نشان می‌دهد در ۵۰ درصد موارد، افرادی که به دلیل نارسایی قلبی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند در عرض ٣-۶ ماه یا دوباره بستری می‌شوند یا فوت می‌کنند.

وی از کنترل قند و فشار خون که عوامل خطرساز ابتلا به نارسایی قلب به شمار می‌روند به عنوان موثر‌ترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به نارسایی قلب نام برد و اظهار داشت: دارو درمانی منجر به کاهش علایم این بیماری، افزایش طول عمر و کیفیت زندگی بیماران نارسایی قلبی می‌شود.

به گفته دکتر امین، هر چند داروهای درمان نارسایی قلب در کشور موجود است، اما به دلیل کامل نبودن این دارو‌ها منتظر ورود داروهای جدیدی به کشور هستیم که می‌توانند، سبب رهایی بیماران از بستری شدن شوند.

وی با اشاره به اینکه هم اینک دستگاه‌های مورد تایید برای درمان نارسایی قلبی شامل ضربان ساز، شوک دهنده و... در کشور موجود است که علاوه بر داشتن متخصصان ماهر به دلیل حمایت‌های وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه گر با مشکل چندانی در این زمینه روبرو نیستیم، خاطر نشان ساخت: ورود دستگاه‌های با تکنولوژی بالا می‌تواند در کاهش مشکلات بیماران دچار نارسایی قلبی موثر باشد.

دبیر علمی بخش داخلی سومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران از اقدام‌های تهاجمی جراحی و غیر جراحی در درمان بیماران دچار نارسایی قلبی به عنوان درمان‌های دیگری نام برد که در مراحل پیشرفته این بیماری به کار گرفته می‌شود که خوشبختانه این خدمات زیر پوشش بیمه‌ها قرار دارند.

وی ادامه داد: در بخش پیوند قلب برای بیماران دچار نارسایی قلب پیشرفت‌های خوبی حاصل شده و هم اینک مراکز مجربی در تهران و شهرستان‌ها به پیوند قلب و پیوند همزمان ارگان‌های دیگر مشغولند که موفقیت آنان با آمارهای جهانی قابل قیاس بوده و با حمایت وزارت بهداشت و درمان از این بیماران، هزینه‌ای برای عمل پیوند توسط بیماران پرداخت نمی‌شود. دکتر امین گفت: با وجود آنکه مراقبت بیماران دچار نارسایی قلبی در مراکز روزانه و در خانه به عنوان روش درمانی موثری در دنیا شناخته شده است که می‌تواند، افزایش کیفیت زندگی بیماران و کاهش مدت زمان بستری شدن آنان را به همراه داشته باشد، اما متاسفانه به دلیل ناشناخته بودن این نوع از خدمات در کشور ما خدمات مورد اشاره فاقد هرگونه حمایت بیمه‌ای هستند.

وی افزود: هم اکنون پیشرفت‌های خوبی در مورد درمان‌های جدید از جمله سلول‌های بنیادی حاصل شده است و در آینده‌ای نزدیک نتایج پژوهش‌های مرتبط با این درمان‌ها امیدهای جدیدی را برای درمان نارسایی قلب ایجاد می‌کند.

گفتنی است، «سومین کنگره مشترک قلب و عروق ایران» که از سوی انجمن جراحان قلب، انجمن قلب و عروق و انجمن بیهوشی قلب از روزسه شنبه ۱۲ اسفند ماه در مرکز همایش‌های دانشگاه شهید بهشتی تهران آغاز به کار کرده تا روز جمعه ۱۵ اسفند ماه نیز به کار خود ادامه می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.22277s, 19q