مجلس سال آينده اعتبار طرح پزشك خانواده را به وزارت بهداشت مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۹/۲۵ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 14079
مجلس سال آينده اعتبار طرح پزشك خانواده را به وزارت بهداشت مي‌دهد
شهاب الدين صدر در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: بودجه خدمات سلامت در سال جاري پاسخگوي نياز كشور نيست.حتماً هر چه زودتر بايد اين بودجه اصلاح شود و كمبودهاي آن بر طرف شود، مبناي اين كسري اين است كه امسال هم سرانه درمان به درستي تعيين نشد و سهم اعتبارات سلامت از درآمد ناخالص داخلي نيز اصلاح نشد.
وي ادامه داد: ميزان سهم سلامت از درآمد ناخالص داخلي اكنون محل اختلاف است، عده‌اي از كارشناسان ميزان فعلي آن را حدود 6درصد از درآمد ناخالص داخلي برآورد مي‌كنند، حتي اگر اين ميزان نيز درست باشد بر اساس قانون تا آخر سال 88 بايد به 5/7 درصد برسد و در هر صورت اين ميزان بايد اصلاح شود.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس اضافه كرد: مسئله مهم‌تر اين است كه همين اعتبارات ناكافي نيز بين دستگاه‌هاي مختلف پخش شده است و در اختيار وزارت بهداشت كه بر اساس قانون متولي سلامت مردم است نيست، به همين علت وزارت بهداشت نمي‌تواند پاسخگوي سلامت مردم باشد.
صدر افزود: حرف وزارت بهداشت اين است كه اگر من مسئول سلامت مردم هستم بايد اعتبار برنامه‌هاي سلامت از جمله طرح پزشك خانواده را نيز در اختيار داشته باشم تا بتوانيم پاسخگو باشم، اين حرف درستي است و نظر مجلس هم همين است به همين علت در تلاشيم تا حداقل اعتبارات طرح پزشك خانواده سال آينده در اختيار وزارت بهداشت قرار گيرد.
وي گفت: وزارت بهداشت با اين اعتباراتي كه در اختيار دارد نمي‌تواند پاسخگوي سلامت مردم باشد، اين امر هم درباره طرح پزشك خانواده و هم برنامه‌هاي ديگر حوزه سلامت مصداق دارد، مسئله ديگر ناكافي بودن سرانه درمان است كه براي سال آينده حداقل بايد 2 برابر شود.
وي اضافه كرد: در حال رايزني با دولت هستيم كه اين انتظارات قبل از تدوين نهايي لايحه بودجه توسط دولت اصلاح شود، زيرا اگر دولت در لايحه بودجه اين مسائل را در نظر بگيرد بعداً كار در مجلس بسيار راحت است، در غير اين صورت تغيير در سقف ارقام لايحه بودجه دولت، بسيار مشكل خواهد بود. به همين علت به شدت در تلاشيم تا دولت ارقام درستي براي حوزه سلامت در لايحه بودجه تنظيم كند.
وي اضافه كرد: مسئله ديگر اعتبارات بيمه‌هاست،‌ بيمه‌ها از 20 تا 30 پيش از دولت مطالبه دارند، به همين علت صندوق‌هاي بيمه‌ها توانايي لازم را براي انجام وظيفه ندارند و نمي‌توانند پاسخگو باشند.
وي گفت: علاوه بر اين موارد، مسائل ساختاري و كلان ديگري وجود دارد كه بايد به طور اساسي حل شود و البته مسائل جزئي‌تري نيز از جمله مشكلات بيماران خاص مانند كمبود دارو و تجهيزات مورد نياز آنها نيز وجود دارد كه بايد در لايحه بودجه به آن توجه شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13389s, 18q