فقط 10 درصد از منابع پژوهش در بخش سلامت هزينه مي‌شود

۱۳۸۷/۰۹/۲۵ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 14080
فقط 10 درصد از منابع پژوهش در بخش سلامت هزينه مي‌شود
سيد عباس حسني در همايش تجليل از پژوهشگران برتر اين دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه‌ها بايد از وضعيت آموزشكده‌ها خارج و به پژوهشكده‌هاي عظيم تبديل شوند.
وي با اشاره به كمبود منابع در بخش پژوهش گفت: كشور آمريكا در بخش پژوهش، سالانه 301 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري مي‌كند كه اين مقدار از مجموع هزينه پژوهش كشورهاي ايتاليا، فرانسه، انگليس،كانادا و ژاپن بيشتر است؛ اين در حالي است كه سهم كل كشورهاي در حال توسعه كمتر از 5 ميليارد دلار است.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران در ادامه با اشاره به سهم پژوهش در برنامه چهارم توسعه كه در سال 88 به پايان مي رسد، تصريح كرد: در اين برنامه سهم پژوهش در توليد ناخالص ملي 3 درصد پيش بيني شده بود، ولي در حال حاضر كمتر از 0/7 درصد است؛ كه اين رقم در كشورهاي توسعه يافته 2 درصد است.
حسني در بخش ديگري از سخنان خود به وضعيت پژوهش در دانشگاه علوم پزشكي ايران و مقايسه آن با ديگر دانشگاه‌هاي هم رديف خود پرداخت و اضافه كرد: بودجه پژوهشي اين دانشگاه در حدود دو ميليارد و 300 ميليون تومان است؛ كه در مقايسه با بودجه 12 ميلياردي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و 10 ميلياردي دانشگاه علوم پزشكي تهران، بسيار پايين است.
وي در پايان به سياست‌هاي كلان دانشگاه در بخش پژوهش اشاره و خاطرنشان كرد:‌ بايد از فرصت‌هاي پيش روي در استفاده از بودجه بخش صنعت استفاده كنيم و به دنبال جذب سرمايه براي پژوهش باشيم و نبايد منتظر بودجه وزارت بهداشت بمانيم.
در ادامه اين مراسم سيد عباس متوليان، معاون تحقيقات و فناوري دانشگاه علوم پزشكي ايران در سخناني به رتبه هشتم اين دانشگاه در بين 9 دانشگاه علوم پزشكي تيپ يك اشاره و تصريح كرد:‌ اين جايگاه به هيچ وجه مناسب با ظرفيت و امكانات اين دانشگاه نيست؛ چرا كه ما توان كسب رتبه‌هاي علمي بالاتر در كشور و حتي در دنيا را داريم.
در پايان اين همايش از 29 پژوهشگر، مخترع و مؤلف برتر و همچنين از 22 مركز تحقيقاتي، گروه‌هاي آموزشي و كميته‌هاي پژوهشي دانشجويي برتر تجليل شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.91377s, 18q