آمار جراحی زیبایی در ایران 7 برابر اروپاست

۱۳۹۳/۱۲/۱۵ - ۱۴:۰۷ - کد خبر: 140842

سلامت نیوز:جراحی زیبایی بینی یکی از شایعترین جراحیهای پلاستیک در ایران است که روند رو به افزایش آن به خصوص در بین زنان و مردان میانسال، شرایط ناخوشایندی را رقم زده است که تبعات اجتماعی آن به مراتب نگران کننده تر از آسیبهای پزشکی آن است.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری پانا،دکتر علی اصغر پیوندی متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به سیر صعودی جراحی زیبایی بینی در دنیا، معتقد است که افزایش جراحی زیبایی بینی در ایران، نمی تواند روند خوبی باشد.

وی، درخواستهای خود بیماران را یکی از دلایل افزایش تقاضا برای جراحی پلاستیک و زیبایی بینی عنوان می کند و می گوید: افراد معدودی هستند که در کشور این قبیل جراحی های زیبایی و پلاستیک را انجام می دهند. جراحان پلاستیک و گوش و حلق و بینی، افرادی هستند که می بایست این نوع اعمال جراحی را انجام دهند ولی متاسفانه همکاران دیگری هم وارد این عرصه شده اند.

رئیس نظام پزشکی تهران با اشاره به روند صعودی جراحی زیبایی بینی در دنیا، می گوید: باید اذعان داشت که افزایش تقاضا برای این نوع اعمال جراحی نمی تواند روند خوبی باشد. زیرا ممکن است در این بین، درمان بعضی بیماریها که برای سلامتی افراد مضر هستند، فراموش شود. یعنی اینکه، جراح گوش و حلق و بینی به سراغ جراحی زیبایی برود و از انجام سایر عملهای جراحی باز بماند.

پیوندی در ارتباط با گرایش مردان در سنین بالا به انجام جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، معتقد است که با توجه به اینکه شرایط فیزیولوژیک بدن و چهره افراد در سنین بالا دستخوش تغییر می شود، فرد می خواهد احساس جوانی و شادابی را داشته باشد. از همین رو، میل به گرایش به جراحی زیبایی بینی در این قبیل افراد نیز وجود دارد.

این متخصص گوش و حلق و بینی در مورد هزینه های جراحی زیبایی بینی در کشور نیز، می گوید: چون هزینه های جراحی زیبایی تحت پوشش بیمه ها نیست، در نتیجه نمی توان هزینه واحدی برای آن تعریف کرد و اصولا بر اساس شرایط توافقی دریافت می شود.

این در حالی است که گزارشها از مطب های جراحان پلاستیک، نشان می دهد هزینه جراحی زیبایی بینی در حال حاضر بین 4 تا 7 میلیون تومان برآورد می شود. البته مبالغ کمتر از این رقمها نیز از متقاضیان جراحی زیبایی بینی گرفته می شود که جراحی ها توسط پزشکان خارج از رشته رینوپلاستی انجام می شود. به طوریکه در مواردی، این هزینه تا 2 میلیون تومان هم دریافت می شود.

رینوپلاستی عمل جراحی است که جهت بهبود عملکرد بینی یا تغییر ظاهر بینی انجام می شود. رینوپلاستی معمولا توسط جراح گوش گلو و بینی جراح سر و گردن انجام می شود. این عمل معمولا همراه با سایر اعمال جراحی مانند کاشت چانه جهت بهبود نتایج زیبایی انجام می شود.

رینوپلاستی را می توان با بیهوشی عمومی یا موضعی که ترکیبی از لیدوکائین واپینفرین است برای بی حس کردن محل و کاهش خونریزی انجام داد.

دو روش جهت انجام این جراحی وجود دارد روش باز و روش بسته. در روش باز یک برش نامحسوس اضافی روی کلوملا که پوست جدا کننده دوسوراخ بینی است ایجاد می شود. در روش بسته برش ها داخل سوراخهای بینی است.

جراحان پلاستیک بر این عقیده اند که انجام عمل رینوپلاستی فقط می بایست توسط جراحان رشته گوش و حلق و بینی و جراحان پلاستیک انجام شود. در حالی که گروه زیادی از متقاضیان انجام رینوپلاستی، به دلیل هزینه سنگین این نوع جراحی ها، به سراغ آن دسته از پزشکانی می روند که تخصص این رشته را ندارند و هزینه کمتری از بیمار خود دریافت می کنند.

اما نکته ای که در این بین وجود دارد، این است که عوارض بعد از عمل جراحی زیبایی بینی در بین کسانی که به سراغ پزشکان غیر متخصص رفته اند، به مراتب بیشتر از افرادی است که توسط جراح پلاستیک و یا گوش و حلق و بینی عمل شده اند.

عوارض بعد از جراحی زیبایی بینی باعث می شود که فرد نیازمند عمل مجدد شود، زیرا نتایج مورد انتظار در عمل اول حاصل نشده است.

عللی که باعث می شود بیمار برای عمل دوم راضی شود، می تواند شامل نارضایتی او از زیبایی بینی، شکستگی بینی و گاها به اندازه کافی جا اندازی نشده یا بیش از حد جابه جا شده باشد. نوک بینی بزرگ به قدر کافی کوچک نشده یا بیش از حد کوچک شده باشد. بینی ممکن است حالت کلیپسی داشته باشد. گاهی اوقات عمل مجدد به خاطر مشکل تنفسی ایجاد شده انجام می شود.

دکتر محمد فرهادی متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه در اعمال جراحی بینی و صورت، هدف، بهتر شدن ظاهر بینی و صورت و یا برطرف کردن نقص مادرزادی و تروماتیک بینی و یا بهبود نواقص تنفسی است، معتقد است که انجام عمل بینی لزوماً به معنای کوچک کردن افراطی بینی نیست و رینوپلاستی مدرن شامل رفع نقایص تیغه بینی و در کل همان رینوپلاستی کارکردی است.

وی با اشاره به ضرورت و نیاز آشنایی با آناتومی و کارکردهای داخل بینی، می افزاید: با توجه به آموزش کامل اعمال جراحی داخل و زیبایی بینی در دوره دستیاری قاعدتاً متخصصین گوش و حلق و بینی از جمله رشته‌هایی هستند که قادر به انجام این عمل به شکل صحیح آن خواهند بود.

فرهادی با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات و دوره های آموزشی مشترک، می گوید: در این نشستها جامعه پزشکی با مسایل قانونی و حقوق پزشک و بیمار آشنا می شوند و پزشکی قانونی نیز هر چه بیشتر از حیطه کاری و حد و حدود تخصص‌ها و حرفه ‌های دیگر آگاهی می یابد.

وی مهمترین نتیجه برگزاری دوره های آموزشی نظیر این جلسات را توجه به این موضوع دانست که باید در خصوص برخی بیماران کار پزشکی تیمی انجام داد، در واقع در این جلسات برای پزشکان قانونی و متخصصان رسته های مختلف تخصصی مشخص می شود که در بسیاری موارد برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب باید به صورت تیمی کار کرد.

دکتر مجید ابهری استاد دانشگاه و متخصص علوم رفتاری با بیان اینکه تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که 65 درصد جراحیهای زیبایی غیرضرور است، می گوید: از نگاه رفتاری توهم "خودزشت پنداری" و نقش دوستان در یادآوری نیاز جراحی عوامل اصلی مراجعه برای جراحی زیبایی است.

وی معتقد است که تحقیقات انجام شده در بنیاد علوم رفتاری نشان می دهد که باتوجه به روند صعودی گسترش فرهنگ جراحی های زیبایی ، در حال حاضر تعداد اینگونه جراحی ها در ایران 7 برابر اروپاست.

به گفته این متخصص علوم رفتاری، 90 درصد جراحیهای انجام شده در کشور مربوط به جراحی بینی است و بقیه جراحیهای نقاط مختلف بدن است.

این استاد دانشگاه می گوید: از نگاه رفتاری توهم خودزشت پنداری و نقش دوستان در یادآوری نیاز جراحی عوامل اصلی مراجعه بوده و امروز درکشور ما جراحی بینی یک امتیاز اجتماعی محسوب می شود که در میان زنان و مردان تقریبا به اندازه مساوی رسیده بطوریکه حتی کسانی که قادر به انجام اینگونه جراحیها نیستند با چسباندن چسبهای مخصوص تظاهر به آن می کنند.

ابهری به نقش تبلیغات به ویژه تبلیغات ماهواره ای اشاره می کند و می افزاید: تبلیغات این قبیل جراحیها مخصوصا از طریق ماهواره ها عامل اصلی گرایش رفتاری به آن بوده و 80 درصد از افراد بعد از جراحی بینی وقتی به این واقعیت رسیدند که زیبایی آنها چندان تغییر نکرده دچار افسردگی می شوند.

این آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری می افزاید: با توجه به اینکه از نگاه زیبایی شناسی اعضای صورت هر کس دقیقا در زوایای طبیعی و مناسب با کل ترکیب وی قرار گرفته فقط در مواردی که بر اساس بیماری یا سانحه نقص یا ناهنجاری عضوی پدید آید می توان اینگونه جراحی ها را توصیه کرد در غیر اینصورت توهم خود زشت پنداری باعث بروز ناهنچاریهای رفتاری دیگری قبل و بعد از جراحی خواهد شد که ساده ترین آنها افسردگی و اختلالات خانوادگی است.

این در حالی است که آمار مستند و دقیقی از انجام جراحی زیبایی بینی در کشور وجود ندارد و هر آنچه از زبان پزشکان و دست اندرکاران نظام سلامت عنوان می شود، آماری است که بر اساس مشاهدات و گزارشهای تقریبی اعلام می شود. به طوریکه دکتر مسعود بروجردی دبیر انجمن تحقیقات راینولوژی نیز معتقد است که آمار قابل استنادی از جراحیهای بینی و سینوزیت در کشور نداریم.

بروجردی، اطلاعات مغشوش که از طریق رسانه‌های بدون مجوز و شبکه‌های ماهواره‌ای در اختیار مردم گذاشته می‌شود را از آفتهای حوزه گوش، حلق و بینی عنوان می کند و می افزاید: ‌طبیعی است که با حجم کاری که در این حوزه تخصصی وجود دارد همواره مردم با سئوالات زیادی روبرو هستند که باید به درستی پاسخ داده شود.

در همین حال دکتر محسن نراقی رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی معتقد است که بیش از 90 درصد جراحیهای زیبایی در کشور مربوط به جراحی پلاستیک بینی است.

وی با اشاره به روشهای جراحی و غیرجراحی برای جوان سازی صورت، می گوید: در روش غیر جراحی، تزریق مواد فلج کننده عضلات برای رفع چین و چروک ناحیه پیشانی و تزریق مواد پر کننده برای رفع چروک و خطوطی که بیشتر در قسمت تحتانی صورت دیده می شود، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی معتقد است که انجام روشهای جراحی و غیرجراحی برای جوان سازی صورت توسط متخصصین این رشته باید انجام شود. زیرا، اگر این روشها به صورت صحیح انجام نشود، عوارض نامطلوبی برای بیمار بر جای می گذارد.آنچه مسلم است، گرایش به زیبایی و جلوه گری در انظار عمومی و بین دوستان آشنایان، یکی از دلایل افزایش مراجعات به جراحان زیبایی صورت است. اما، واقعیت امر این است که این افزایش مراجعات نمی تواند امری عادی تلقی شود. زیرا، تبعات و آثار ناگوار اجتماعی که بعد از عوارض این قبیل جراحیها بر جای می ماند، می تواند صدمات جبران ناپذیری بر پیکیره خانواده ها و اجتماع وارد کند. لذا، چنین به نظر می رسد که نقش رسانه ها به ویژه رسانه ملی در اطلاع رسانی شفاف و دقیق از چنین رفتارهای اجتماعی، می تواند از آسیبهای احتمالی آن تا حدود زیادی کم کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.96337s, 18q