گرد و غبار اهواز را با پیامک اطلاع دادیم

۱۳۹۳/۱۲/۱۵ - ۱۳:۴۴ - کد خبر: 140867

سلامت نیوز:معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه آموزش در سطح جامعه کلید اصلی و اولیه مشارکت مردم است، گفت: آموزش باید همراه با اطلاع‌رسانی شفاف باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر سعید متصدی در دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس، افزود: هنگام ورود پدیده گرد و غبار در اهواز تلاش کردیم به مردم از طریق پیامک اطلاع دهیم و به آنها گفته شد که گرد و غبار 10 هزار میکروگرم در مترمکعب است. بنابراین اگر قصد جلب مشارکت مردم را داریم باید اطلاعات دقیق به آنها ارائه بدهیم چون در غیر این صورت مردم به تدریج از ما فاصله می‌گیرند.

وی تاکید کرد: در زمینه فعال کردن مردم و جوامع محلی ضعیف عمل کرده‌ایم و فقط از آنان کمک می‌خواهیم. این در حالی است که اگر قصد داریم جوامع محلی را در حفاظت از محیط زیست دخیل کنیم باید مردم از منافع حفاظت از محیط زیست بهره ببرند چراکه در غیر این صورت همکاری‌های لازم را با ما انجام می‌دهند.

معاون سازمان محیط زیست تاکید کرد: همچنین باید افراد و سازمان‌های موثر در حوزه محیط‌زیست مانند مجلس و قوه قضاییه را در این زمینه وارد کنیم چراکه اگر این نهادها در حاشیه قرار داشته باشند با محیط‌زیست ارتباط لازم را پیدا نمی‌کنند.

متصدی تاکید کرد: همه قوا وظیفه دارند که در زمینه حفظ محیط زیست تلاش کنند و در برابر تخریب آن بایستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: وضعیت محیط زیست نه‌تنها در ایران بلکه در دنیا بدتر شده است و این موقعیت به رویکرد ما به حفظ محیط زیست برمی‌گردد. اگر تنها توقع داشته باشیم که یک سازمان به حفاظت از محیط زیست بپردازد نمی‌توانیم به توفیقات لازم دست یابیم.

وی با اشاره به سد خرسان در استان چهار محال بختیاری گفت: در حوالی این سد، آبشارهای زیادی داریم اما پس از افتتاح خرسان دسترسی به این آبشارها به صفر می‌رسد .

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با بیان اینکه افراط و تفریط در حوزه محیط زیست غلط است، تصریح کرد: امروزه دنیا به نقطه تعادل رسیده است و به دنبال مجموعه‌ای از فعالیت‌ها است که به نقطه مطلوب در زندگی انسان دست یابد. به طور قطع در منطقه زاگرس به جاده نیاز داریم چراکه مطالبه مردم است اما لازم است ارزش محیط زیست برای مردم را مشخص کنیم.

وی تاکید کرد: به هیچ پروژه سدسازی در طول یک سال گذشته مجوز نداده‌ایم مگر آنکه ارزیابی زیست‌محیطی شده باشد. از مهرماه سال گذشته کل فرآیند ارزیابی ایران را تغییر دادیم علاوه بر آن با ایجاد سد شفارود در استان گیلان مخالفت خود را اعلام کردیم. چنین کاری در سازمان حفاظت محیط زیست سابقه نداشته است.

متصدی با بیان اینکه جریان علمی و واقعی تصمیم‌گیری در سازمان حفاظت محیط زیست به وجود آمده است، گفت: در سال گذشته 48 درصد از پروژه‌هایی که بحث ارزیابی داشته‌اند را رد کردیم. این در حالی است که تا سال گذشته از میان 1500 پروژه پنج پروژه رد شده بودند.ضرورت حراست از رویشگاه‌های جنگلی

در ادامه این کنفرانس محمد درویش، مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت: هر هکتار جنگل پهن‌برگ می‌تواند سالانه تا 2000 متر مکعب آب را در خاک نفوذ دهد و از هدر رفتش ممانعت کند. در حقیقت سرعت نفوذ آب در خاک جنگلی دست‌کم 40 برابر خاک غیرجنگلی است بنابراین حراست از رویشگاه‌های جنگلی به طور همزمان کارکردهای مثبتی دارد.

وی افزود: حراست از رویشگاه‌های جنگلی به طور همزمان دو کارکرد مثبت دارد. نخست آنکه سدهای طبیعی زیرزمینی را پر می‌کند که همان اندوخته‌های آبی راهبردی کشور به شمار می‌رود و مهمتر آنکه با کاهش ضریب هرز آب از جابه‌جایی خاک و هدررفت ارزشمندترین ماده حیاتی زمین ممانعت می‌کند و آن را از گزند سیل‌ها می‌رهاند.

وی افزود: حفظ رویشگاه شش میلیون هکتاری زاگرس به معنی تامین آب برای نیاز شرب مردم کلان‌شهری است که 12 برابر تهران امروز جمعیت دارد. بنابراین اگر زاگرس هیچ کارکردی هم نداشت- که دارد- به تنهایی می‌تواند کابوس تشنگی را از 160 میلیون ایرانی امروز و فردا بزداید.

مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: تقریباً سرچشمه اغلب رودهای بزرگ و مشهور کشور مانند اروند، کارون، دز، سفیدرود و زاینده‌رود مدیون زاگرس هستند. هنوز بیش از 60 درصد از عشایر و 10 درصد از روستانشینان زاگرسی به اندوخته‌های چوبی زاگرس مانند هیزم یا ذغال نگاه می‌کنند.

وی افزود: فشار بی‌امان بر زاگرس سبب شده تا براساس یافته‌های سازمان متولی جنگل‌های کشور ارتفاع متوسط توده‌های جنگلی زاگرس از 12 متر به هشت متر کاهش بیابد و همزمان چتر تاج‌گوش 75 درصد درختان زاگرس به کمتر از 25 درصد برسد. این در حالیست که شاهد خشکید‌گی میلیون‌ها درخت بلوط و بنه در طول یک دهه اخیر هستیم که ناشی از تشدید ریزگردها، کشاورزی در زیر اشکوب و چرای بی‌رویه است.

وی تاکید کرد: لازم است تلاش کنیم تا با کاهش وابستگی معیشتی مردم غرب کشور و حمایت واقعی از رونق کسب و کارهای سبز و استحصال انرژی‌های نو به زاگرس کمک کنیم و در این جهت لازم است سرمایه‌های اجتماعی زاگرس را تقویت کنیم. علاوه بر آن نیز نگاه امنیتی و برخوردهای دست و پا گیر دیوان‌سالارانه با تشکل‌های مردم نهاد نداشته باشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.07225s, 18q