پيكر استاد ميرشمسي، «پدر واكسن ايران» تشييع شد

۱۳۸۷/۰۹/۲۶ - ۰۹:۰۰ - کد خبر: 14096
پيكر استاد ميرشمسي، «پدر واكسن ايران» تشييع شد
استاد ميرشمسي از چهره‌هاي ماندگار علمي كشور كه به واسطه ساخت واكسن‌هاي مختلف كه به نجات جان ميليون‌ها انسان در كشورهاي مختلف دنيا منجر شد و همچنين ارائه ده‌ها مقاله در معتبرترين مجلات علمي دنيا از چهره‌هاي علمي شناخته شده كشور در عرصه بهداشت جهاني به شمار مي‌رود، امروز همزمان با هفته پژوهش و ايام تكريم پژوهشگران و اهل علم در حلقه‌اي از محققان و تلاشگران عرصه علم و پژوهش كشور به ويژه شاگردان و همكارانش بدرقه شد.

مديران فعلي و سابق موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي و انستيتو پاستور ايران كه اغلب از شاگردان و همكاران استاد بودند و همچنين رييس فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي از عالي‌ترين مسوولان حاضر در مراسم تشييع اين چهره برجسته علمي و بهداشتي كشور بودند كه به تعبير وزير بهداشت، خدماتي فراموش نشدني در ايمن‌سازي كودكان و زنان و تلاش او در توانمندسازي كشورمان در عرصه توليد واكسن و دارو داشته و حيات پربركت خويش را با خدمت صادقانه به مردم اين مرز و بوم جاودانه ساخت.

پيكر اين چهره برجسته و خدوم عرصه علمي و سلامت كشور در حالي تشييع شد كه متاسفانه از مسؤولان عالي علمي و بهداشت و درمان كشور كسي در مراسم حضور نداشت.

مراسم يادبود استاد ميرشمسي نيز عصر سه‌شنبه 26 آذرماه از ساعت 15 تا 16 و 30 دقيقه در مسجد جامع شهرك غرب(قدس) تهران برگزار مي‌شود. موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي و انستيتو پاستور ايران نيز مراسم و برنامه‌هايي را براي بزرگداشت استاد تدارك ديده‌اند.

دكتر محمد تقي‌خاني، رييس اسبق انستيتو پاستور ايران در حاشيه اين مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد: استاد ميرشمسي براي همه ما يك پدر و استاد بسيار شايسته بود كه حقي بزرگ نه فقط به گردن ملت ايران كه به گردن تمام بشريت دارد. واكسن‌هايي كه توسط استاد ساخته شد جان ميليون‌ها نفر را در دنيا نجات داد و علاوه بر آن صدها شاگرد تربيت كرد كه در سراسر دنيا به خدمت مشغولند و در هيچ انستيتو پاستوري نيست كه يكي از شاگردان استاد فعاليت نكند.

استاد حسين ميرشمسي از بنيانگذاران بيوتكنولوژي و چهره هاي ماندگار علمي کشور بعد از ظهر شنبه، 23 آذرماه در سن 92 سالگي در تهران درگذشت.

استاد ميرشمسي، بنيانگذار توليد واکسن به خصوص واکسن‌هاي انساني در موسسه رازي بود و به همين دليل از ايشان به عنوان «پدر واكسن ايران» ياد مي‌شود.

در پي درگذشت استاد، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي هم با ارسال پيامي ضمن تسليت فقدان ايشان به همه خدمتگزاران عرصه سلامت و جامعه بين المللي تصريح كرد: «اين مرد بزرگ حيات پربركت خويش را با خدمت صادقانه به مردم اين مرز و بوم جاودانه ساخت.

دكتر لنكراني در ادامه اين پيام با بيان اين مطلب كه خدمات مرحوم دكتر ميرشمسي در ايمن‌سازي كودكان و زنان و تلاش او در توانمندسازي كشورمان در عرصه توليد واكسن و دارو هرگز از ياد نمي‌رود، افزوده است: «بي شك اين شخصيت ممتاز به عنوان تنها دارنده نشان درجه اول پژوهش، مصداق بارزي از توام سازي تلاش مجدانه علمي با خدمت رساني خالصانه به محرومان است.»

گفتني است، زنده‌ياد دكتر حسين ميرشمسي در سال 1295 در اصفهان به دنيا آمد و تا پايان دبيرستان در همان شهر تحصيل کرد و سپس وارد دانشگاه تهران شد و مدرک دکتري دام پزشکي گرفت.

دکتر ميرشمسي پس از مدتي کار در موسسه سرم سازي رازي، براي ادامه تحصيل به فرانسه رفت و موفق به كسب ديپلم تخصصي در رشته ميکروب شناسي، ايمني شناسي و سرم شناسي از انستيتو پاستور پاريس و دکتري دام پزشکي از دانشگاه پاريس شد.

وي چند سال بعد دو مدرک ويروس شناسي خود را از مؤسسات تحقيقاتي لندن و نيويورک دريافت کرد.

در اواخر دهه 1330 و پس از توليد انبوه واكسن هاي ضد ديفتري، كزاز و سياه سرفه، دكتر ميرشمسي عزم خود را براي توسعه ويروس شناسي در ايران جزم كرد.

دکتر ميرشمسي كه پس از بازگشت به ايران معاون واحد توليد واکسن هاي پزشکي انستيتو رازي شد، از اواسط سال 1348 به توليد واكسن ضد سرخك در موسسه رازي پرداخت و از سال 1352 پژوهش در زمينه توليد واكسن ضد فلج اطفال را هم آغاز كرد و با توليد انبوه اين واكسن نقش بي بديلي را در ريشه كني فلج اطفال در كشور ايفا كرد.

دكتر ميرشمسي در ادامه خدمت خود در سال‌هاي 1365 و 1366 به توليد دو واكسن جديد ضد اوريون و ضد سرخجه نيز توفيق يافت.

نسل هاي بسياري سلامتي خود را مرهون برنامه هاي واكسيناسيوني مي دانند كه با تكيه بر توليدات ميرشمسي و به رايگان در اختيار مردم قرار مي گرفتند.

دكتر ميرشمسي در سال 1374 پس از 54 سال خدمت صادقانه در زمينه‌هاي علمي و پژوهشي، لوح تقدير و نشان درجه اول پژوهشي را از دست رئيس جمهور وقت دريافت كرد. كنگره بيوتكنولوژي در سال هاي بعد با نام او و با بزرگداشت وي برگزار شد.

وي در سال هاي اخير به عنوان يكي از چهره هاي برجسته علمي در همايش چهره‌هاي ماندگار تقدير شد. در سال 1381 دكتر عارف معاون اول رئيس جمهور، ضمن تقدير از وي، آزمايشگاه‌هاي زيست شناسي پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي را به نام او ثبت كرد.

همكاري با مؤسسه واكسن سازي پيونگ يانگ به عنوان مشاور يونيسف، طي دوره تهيه واكسن ضد سرخك در دانشگاه بايلور امريكا، تدريس ويروس شناسي عمومي به عنوان استاد مدعو دانشكده دام پزشكي دانشگاه تهران، عضويت پيوسته فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران و فرهنگستان علوم جهان سوم و دريافت جايزه دوم پژوهش جشنواره خوارزمي از جمله سوابق و تلاش‌هاي علمي استاد است.

وي مولف 112 مقاله علمي تخصصي به زبان هاي فرانسه و انگليسي و آثار علمي متعدد از جمله كتاب‌هاي ويروس شناسي و اصول ايمني شناسي ( جايزه بهترين كتاب سال) و پيشگيري و درمان با واكسن و سرم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.19939s, 18q