امکان ردیابی 400 قلم دارو با فعال شدن سیستم کدینگ

۱۳۹۳/۱۲/۱۶ - ۱۴:۳۵ - کد خبر: 140968

سلامت نیوز: رییس سازمان غذا و دارو اقدامات انجام شده پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت و همچنین برنامه‌های سال جدید در حوزه غذا، دارو و تجهیزات را تشریح نمود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، دکتر رسول دیناروند در اجلاس روسای دانشگا‌ه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در ستاد مرکزی وزارت بهداشت برگزارشد، گزارش جامعی از اقدامات انجام شده در حوزه‌های غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در سال 92 و 93 را ارائه داد و گفت: یکی از اولویت‌های ما که در همه فعالیت‌ها و اقدامات در این حوزه انجام شده، رفع و جبران کمبودها بوده است.

دیناروند در خصوص اقدامات صورت گرفته پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت اظهار کرد: تامین دارو، حفاظت مالی از بیماران خاص و صعب العلاج، مبارزه با قاچاق و تقلب، اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخل، ارتقاء کیفیت داروهای داخلی، توسعه صادرات دارو و تجویز و مصرف منطقی دارو از مهمترین فعالیت‌های سازمان غذا و دارو بوده است.

وی با اشاره به اینکه، درحال حاضر 400 قلم دارو با فعال شدن سیستم کدینگ آنها قابل رهگیری هستند، گفت: برای اولین بار در کشور و با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی واردات دارو کاهش داشته است که بخشی از آن ناشی از سیاست‌های سختگیرانه ما در مورد قیمت گذاری‌ها بوده است.

دیناروند همچنین اظهار کرد: نتایج نظرسنجی‌هایی که خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران( ایرنا) انجام داده است، حاکی از کسب بالاترین رتبه رضایتمندی به وزارت بهداشت در خصوص ارائه خدمات در بیمارستان‌هاست و رتبه سوم نیز مربوط به حوزه داروست.

بنابر اعلام وبدا؛ رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در ادامه به برنامه‌های سال 94 اشاره کرد و گفت: فعال کردن پایلوت نسخه الکترونیک، سامانه رهگیری کالاهای سلامت، سامانه‌های متمرکز سازمان، رتبه بندی مراکز دارویی، توسعه جهش صادرات و تداوم حمایت از تولید داخل را در حوزه دارویی اعلام نمود.

دیناروند با ارئه گزارشی از اقدامات آتی این سازمان در سال 94 در حوزه غذا و گفت: اجرایی شدن نصب راهنمای تغذیه ای بر روی همه فرآورده های غذایی در هفته سلامت ( اردیبهشت 94)، برنامه های جامع ارتقاء سلامت وایمنی در سه بخش لبنیات، نان و روغن، شبکه آزمایشگاهی تشخیص سریع آلاینده‌ها و تقلبات، مبارزه با قاچاق و تقلب و استفاده از توانمندی بخش خصوصی در نظارت و کنترل ایمنی نیز از برنامه‌های سال جدید در بخش غذاست.

وی در پایان به اقدامات سال آتی در حوزه تجهیزات پزشکی اشاره کرد و افزود: ساماندهی توزیع و عرضه ملزومات و تجهیزات، ساماندهی نحوه قیمت گذاری، مبارزه با قاچاق، سامانه جامع تعمیر و نگهداری تجهیزات سرمایه ای و سامانه چارت تشکیلاتی نیز از مهمترین برنامه‌های ما در سال جدید است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5953s, 18q