ابتلا به بيماري‌هاي کبدي در زايمان اول و داشتن جنين پسر شايع‌ تر است

۱۳۸۷/۰۹/۲۶ - ۰۹:۰۱ - کد خبر: 14099
ابتلا به بيماري‌هاي کبدي در زايمان اول و داشتن جنين پسر شايع‌ تر است
دکتر محمود اسحاق حسيني، فوق تخصص گوارش و بيماري‌هاي کبد و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، ابتلا به بيماري‌هاي کبد در دوران بارداري را به دو علت دانست و افزود: تاثير مستقيم جنين بر مادر و يا ابتلاي مادر به بيماري‌هاي کبدي قبل از بارداري علت بروز بيماري‌هاي کبدي در دوران بارداري است.

وي در ادامه با اشاره به اين مطلب که درصد ابتلا زنان باردار به بيماري‌هاي کبدي بسيار پايين است در توضيح گفت: اين بيماري بيشتر در زايمان اول که جنين آن پسر است شايع است و در هفته 28 با زردي مادر تظاهر مي‌کند كه علت اين امر هنوز نامشخص است.

اين فوق تخصص گوارش در توضيح اين بيماري گفت: تمام سطح کبد پوشيده از چربي مي‌شود به طوري که قطرات چربي در نمونه برداري کاملاً مشخص است.

وي در مورد درمان بيماري‌هاي کبد در زنان باردار گفت: اولين قدم در درمان اين افراد، بستري، مراقبت‌هاي ICU و ختم بارداري است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه با ذکر اين مطلب که علي رغم در خطر بودن جان مادر و جنين، زايمان واژينال(طبيعي) مناسبترين روش است، گفت: ماده بيهوشي در کبد متابوليزه شده و خود باعث تشديد بيماري و مرگ بيمار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.0345s, 18q