فاصله درآمد کارکنان سلامت در بخش دولتي و خصوصي زياد شده

۱۳۹۳/۱۲/۱۶ - ۱۵:۵۴ - کد خبر: 141004

سلامت نیوز:وزير اسبق بهداشت گفت: بايد در افزايش تعرفه‌هاي درماني به سلامت، تيمي نگاه کنيم چرا که با افزايش تعرفه‌ها اتفاق تلخي افتاده و فاصله پرداخت بين کارکنان تمام‌ وقت بخش دولتي با بخش خصوصي نه تنها کم نشده بلکه بيشتر هم شده است.

کامران باقري لنکراني در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با اجراي فاز سوم طرح تحول سلامت مبني بر افزايش تعرفه‌هاي درماني گفت: بايد نگاه همه جانبه‌تري را در اين رابطه دنبال کنيم متأسفانه در روند فعلي عليرغم اينکه نقاط خوب و مثبتي وجود دارد اتفاق تلخي افتاده است.
وي افزود: هنوز فاصله پرداخت بين کارکنان تمام وقت بخش دولتي با بخش خصوصي زياد است و نه تنها اين فاصله کم نشده بلکه بيشتر هم شده است.
وزير اسبق بهداشت گفت: نگاه تيمي بايد به اين مقوله داشته باشيم چون کار سلامت يک کار تيمي است و نمي‌شود فقط يک گروه خاص درآمد بالايي داشته باشند و ساير گروه‌ها از آن محروم باشند.

باقري لنکراني افرود: همه ارائه کنندگان خدمات سلامت بايد به نوعي در افزايش تعرفه‌ها سهم و مشارکت داشته باشند و فاصله بين رشته‌اي نبايد بيشتر شود.
وي گفت: اينها مواردي است که بايد در اصلاحات بعدي تعرفه‌ها در طرح تحول سلامت توجه بيشتري به آن شود.


* اگر فقط بر درمان تمرکز کنيم به نتيجه خوبي نمي‌رسيم
باقري لنکراني در ادامه در رابطه با اينکه در طرح تحول سلامت به درمان بيش از بهداشت و پيشگيري توجه شده، گفت: نکته بارز در اين طرح اين است که از بودجه سال 91 مجلس، بخشي از درآمد هدفمندي يارانه‌ها را به سلامت اختصاص داده بود که اين موضوع در دولت يازدهم عملياتي شد و اکنون شاهد آن هستيم که بخش سلامت جزء اولويت‌هاي اجرايي در کشور قرار گرفته است.


وي ادامه داد: اين را بايد به فال نيک بگيريم و تلاش کنيم نقاط ضعف آن را برطرف کنيم، طبيعي است اگر فقط بر درمان تمرکز کنيم به نتيجه خوبي نمي‌رسيم و اين در نگاه سياستمداران دولت و مجلس موضوعي نيست که مغفول باشد اما بايد هدفمند‌تر حرکت کنيم.


وزير اسبق بهداشت گفت: به مسئله بهره‌وري در نظام سلامت بايد بيشتر توجه کنيم و بهره‌وري را هم در بهبود کيفيت خدمات بهداشتي و درماني و هم در کاهش هزينه‌ها مد نظر قرار دهيم و جلوي انحصارها را بگيريم، به ويژه در بخش تجهيزات پزشکي و واردات دارو.


باقري لنکراني افزود: از اين طريق مي‌توانيم فضاي رقابتي بهتري را به همراه کاهش هزينه‌ها شاهد باشيم همچنين بايد روي توليدات داخلي بيشتر سرمايه‌گذاري کنيم.


وي گفت: تمام موارد مطرح شده را بايد به عنوان لايه‌هاي اصلاح طرح تحول سلامت در نظر بگيريم نه اينکه خداي نکرده بخواهيم اصل حرکت را زير سوال ببريم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16214s, 18q