لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی

۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۱۴:۵۹ - کد خبر: 141326

سلامت نیوز: رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه آموزش داروسازی عمومی نیازمند بازنگری جدی است گفت: برای بازنگری باید داروسازی بیمارستانی را تقویت کنیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، رسول دیناورند در بیست‌وششمین نشست شورای آموزشی داروسازی تخصصی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: باید طبق این طرح داروسازی را به بیمارستان برگردانیم. در طول سال‌ها همراه با راه‌اندازی مطب‌ها، داروخانه هم راه‌اندازی کرده‌ایم و اکنون برای خدمت به مردم کلینیک تاسیس کرده و مطب‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت علی‌رغم ارزشمند بودن دارای عواقبی برای داروسازان بود، اظهار کرد: امسال بیش از 1000 نفر در رشته داروسازی فارغ‌التحصیل شده‌اند و این تعداد تا 5 سال دیگر به 1500 نفر افزایش می‌یابد که این افزایش در آینده کشور را با مشکل ازدیاد داروساز مواجه می کند. در حال حاضر باید آموزش داروسازی بالینی تقویت شود زیرا فضای کافی برای ایجاد داروخانه نداریم و این تعداد فارغ التحصیل در آنجا جای کار نخواهند داشت.

رییس سازمان غذا و دارو افزود: در حوزه بیمارستانی باید 3 تا 4 هزار نفر داروسازی به بیمارستان‌ها اعزام کنیم. اکنون 575 بیمارستان داریم اما حتی یک مسئول فنی داروساز هم در این بیمارستان‌ها وجود ندارند. باید برای بخش‌های داروسازی بیمارستان‌ها اقداماتی انجام دهیم تا فعال شوند. باید آموزش در این حوزه اصلاح شود. حتی در چارت بیمارستانی جایی برای داروساز دیده نشده است. دلیل این امر چیست؟

دیناورند ادامه داد: باید فضاهای جدید برای به کارگیری فارغ التحصیلان دارو ساز ایجاد کنیم و اینکه داروساز فقط باید در داروخانه جذب شود درست نیست. این مساله که مقاومت هایی از سوی انجمن داروسازان صورت می گیرد که داروخانه های جدید ایجاد نشود طبیعی است زیرا ظرفیت وجود ندارد.ظرفیت داروخانه که مقصد اول یک داروساز بوده، محدود است. باید در حوزه خدمات آموزشی و خروجی داروسازان بازنگری صورت گیرد. در مهم‌ترین بیمارستان آموزشی فقط توانستیم یک یا دو متخصص بالینی داروساز داشته باشیم، اما در بیمارستان داروساز بالینی نداریم. در صورتی که داروساز عمومی در بیمارستان فعالیت کند. باید داروسازان را با تجهیزات پزشکی آشنا کرد.اکنون داروسازان بالینی حتی با تجهیزات پزشکی که مرتبط با دارو هم هستند چندان آشنایی ندارند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه سیاستی مبنی بر توسعه بازار دارویی ایران وجود ندارد، افزود: راهی برای ارتقای بازار دارویی نیست. هدف اقتصاد مقاومتی، کنترل بازار است. اکنون بازار دارویی و تعداد داروخانه‌ها محدود است، اما با توجه به اینکه تعداد فارغ‌التحصیلان اکنون 1000 نفر بوده و تا 5 سال آینده به 1500 نفر افزایش می‌یابد، باید بازار را متناسب با این تعداد فارغ‌التحصیل آماده کرد.

رییس سازمان غذا و دارو افزود: برخی از فارغ‌التحصیلان داروساز به دنبال این هستند که هیات علمی شوند که این امر باید محدود شود. ما پیشنهاد دادیم که دانشجویان پی‌اچ‌دی بتوانند تعهد خود را در شرکت‌های دانش‌بنیان بگذرانند. این پیشنهاد از سوی وزیر بهداشت پذیرفته شده اما معاونت آموزشی با آن مخالف است. من فکر می‌کنم اگر معاونت آموزشی با این امر موافقت کند،کمک بزرگی به این حوزه می‌شود.

دیناورند با بیان اینکه راه‌های دیگری برای گسترش بازار دارویی در ایران موجود است، توضیح داد: ما در زمینه داروهای گیاهی کند هستیم و هیچ خلاقیتی در این زمینه نداشته‌ایم که بتوانیم تحول ایجاد کنیم. درآمد حاصل از فروش گیاهان دارویی 700 الی 800 میلیارد تومان است که می‌تواند به دو الی سه هزار میلیارد تومان توسعه پیدا کند. در بسیاری از کشورها این میزان بسیار بالاتر است. برای مثال بازار دارویی ژاپن 90 میلیارد تومان درآمد دارد و بسیاری از داروهای آن با منشاء گیاهان و حیوانات دریایی هستند. من مطمئنم که 15 درصد از 90 میلیارد به بازار این گیاهان مربوط می‌شود.

وی در ادامه گفت: بنابراین باید متناسب با بازار دارو دانشجو تربیت کنیم و معاونت آموزشی باید در این امر دخیل شود. باید داروسازان را در بیمارستان‌ها جذب کنیم به طوری که به ازای هر 30 تخت، حداقل یک داروساز داشته باشیم. همچنین باید در بحث‌های تخصصی خلاقیت به خرج دهیم. همه فارغ‌التحصیلان نمی‌توانند برای هیات علمی جذب دانشگاه‌ها شوند.باید آموزش را تقویت کنیم. خلاقیت از دل مراکز تحقیقاتی و دانشگاه خارج می‌شود. باید شرکت‌های دانش‌بنیان در این حوزه تقویت شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.0187s, 18q