افزایش دما در ایران بیشتر از میزان جهانی

۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 141332

سلامت نیوز: نشست هماهنگی مربوط به کنوانسیون تغییرات آب و هوایی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و وزیر امورخارجه و معاونین وزارتخانه های مربوطه تشکیل شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا،معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست گفت: در حال حاضر، موضوع تغییرات آب و هوایی، مهم ترین بحث جهانی است که باید با چند جانبه گرایی به نتیجه برسد.وی با اشاره به اینکه در سال منتهی به ۲۰۱۵، توافق جدید پس از توافق کیوتو باید شکل بگیرد، گفت: موضوع تغییرات آب و هوایی، تقریبا مهم ترین بحث جهانی است که باید با چند جانبه گرایی به نتیجه برسد.

ایتکار افزود: تمام شواهد و اطلاعات علمی جهان حاکی از این است که مسئله گرم شدن زمین بسیار جدی است و در حال حاضر تمام تردیدها در این زمینه برطرف شده است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: در آخرین نشست ICCP اعلام شد، با احتمال بسیار نزدیک به یقین و درصد خطای بسیار پایین، جهان در حال تجربه مسئله گرم شدن زمین است و آثار این پدیده در تمام کشورهای جهان مشهود است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر تمام کشورها آسیب های آب و هوایی خود را منتسب به مسئله گرم شدن زمین می دانند، تاکید کرد: از این رو مذاکرات پیش رو و نقشی که ایران در آن ایفا می کند بسیار با اهمیت است.

وی اضافه کرد: روند فعلی مذاکرات به گونه ای است که باید تمامی دیدگاه ها در آن لحاظ شود و از این منظر چندجانبه گرایی در مذاکرات بسیار مهم است.

ابتکار تصریح کرد: باید واقع بینانه شرایط مذاکرات بین المللی را در نظر گرفت و به گونه ای برنامه ریزی کرد که حداکثر منافع ملی و منطقه ای در مذاکرات کسب شود.

معاون رئیس جمهور با یادآوری این موضوع که هدف گذاری جهانی نرسیدن به افزایش دمای دو درجه ای است که دانشمندان و محققان آن را نقطه شکست و آسیب می دانند، گفت: البته تا امروز افزایش ۸۵ صدم درجه سلسیوس دما در جهان قطعی است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه افزایش دما در ایران کمی بیشتر از میزان جهانی است، اظهار کرد: ایران نیز از تاثیرات بسیار منفی گرمایش زمین متاثر شده است.

وی ادامه داد: البته ایران به عنوان تولید کننده بزرگ نفت و گاز، میزان بالای تولید گازهای گلخانه ای را نیز دارد ولی خوشبختانه دولت یازدهم برنامه های علمی و دقیقی برای این موضوع دارد که از جمله آن می توان به تاکید و برنامه ریزی برای بهینه سازی مصرف انرژی کشور در برنامه ها و سیاست گذاری های کلان اشاره کرد.

ابتکار با بیان اینکه مسئله آب از مسائل بسیار مهم برای ایران است، اظهار کرد: بر اثر خشکسالی ناشی از تغییرات آب و هوایی، کم آبی آثار و عوارض بسیار زیان باری در کشاورزی و منابع طبیعی کشور داشته و خواهد داشت.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: این گونه نیست که بگوییم تنها در آینده با مشکلات و بحران های متعدد ناشی از این موضوع مواجه خواهیم شد، بلکه باید بگوییم هم اکنون نیز در این بحران ها قرار داریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پیشنهاد ما این است که ایران نقش موثر خود در مذاکرات را همانند دور گذشته که رئیس گروه ۷۷ شد تا مذاکرات مراکش شکست نخورد، ایفا کند.

وی افزود: برای ما بحث چند جانبه گرایی همواره مهم بوده است. در مذاکرات دور گذشته، آمریکا می خواست با یکجانبه گرایی برخورد کند ولی ایران موفق شد با همراهی اتحادیه اروپا و گروه ۷۷، مذاکرات را به نقطه ای منطقی و توافق برساند و از همین رو همواره ذکر می شود که به دلیل نقش آفرینی ایران، مذاکرات به نتیجه رسید.

معاون رئیس جمهور گفت: از آنجا که موضوع تغییرات آب و هوایی، موضوعی کاملا فرابخشی است و همه امور با استراتژی کامل و مدیریت علمی و از طریق تقسیم کار بین بخش ها و دستگاه های مختلف از جمله وزارتخانه های نفت، نیرو، جهاد کشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال پیگیری است، ایران می تواند در جهت تامین منافع ملی، منطقه ای خود و حتی ایفای نقشی موثر در مذاکرات جهانی از بازیگران اصلی مذاکرات در این خصوص باشد.

ابتکار با اشاره به دیدار اخیر خود با لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه، گفت: فابیوس موضوع تغییرات آب و هوایی را از مهم ترین اولویت های کاری خود قرار داده و از طرفی فرانسه تمامی مذاکرات بین المللی را در این خصوص مدیریت و پیگیری می کند و به همین دلیل من در دیدار با وی پیشنهاداتی جهت همکاری و فعالیت ایران در این زمینه ارائه کردم و تاکید کردم که ایران می تواند در به نتیجه رسیدن این مسئله کمک بزرگی برای جهان باشد.

بنا بر این گزارش در این نشست، شفیع پور دستیار ویژه رییس در امور همکاری های بین الملل و رییس مرکز بین الملل و امور کنوانسیونهای سازمان حفاظت محیط زیست و سعادت نماینده وزارت امور خارجه ، گزارشی از اقدامات ایران و سازمان حثفاظت محیط زیست در این خصوص در مجامع بین المللی ارایه کردند.

همچنین جلالی رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور و تنی چند ازمعاونین و نمایندگان دستگاه های اجرایی در این باره گزارش دادند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.41066s, 18q