رييس مركز تحقيقات اپتيك و لنز ايران هشدار داد:

آسيب سه برابري چشم كودكان نسبت به بزرگسالان از اشعه UV خورشيد

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۳:۲۵ - کد خبر: 14134
آسيب سه برابري چشم كودكان نسبت به بزرگسالان از اشعه UV خورشيد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر پرويز زرين بخش، چشم پزشك با اعلام اين خبر افزود: كودكان معمولا زمان بيشتري را در خارج از خانه به سر مي‌برند و در مقايسه با افراد بالاي 25 سال كه 10 درصد اشعه UV خورشيد وارد چشم آنان مي‌شود، 75 درصد اين اشعه به چشم كودكان وارد مي‌شود كه اين مساله فوريت محافظت چشم كودكان را در مقابل اشعه UV نشان مي‌دهد.

وي با اشاره به صدمات چشمي ناشي از اشعه UV ادامه داد: اشعه UV باعث تاثير بر سلول‌هاي گابلت شده، خشكي چشم و كاهش حس قرنيه را به همراه داشته، سبب ايجاد بيماري «ناخنك» در چشم مي‌شود.

به گفته دكتر زرين بخش، آثار اشعه UV‌ در افرادي كه داراي قرنيه نازك هستند شديدتر بوده و ميزان اشعه بيشتري وارد چشم آنان مي‌شود.

وي اضافه كرد: افرادي كه عمل ليزيك و PRK انجام مي‌دهند، نيز جزو افراد در معرض خطر به شمار مي‌روند.

اين چشم پزشك گفت: نازك شدن قرنيه مي‌تواند ميزان بيشتري اشعه UV‌ را عبور داده، ‌ايجاد كاتاراكت و آب مرواريد را تسريع مي‌كند.

دكتر زرين بخش با اشاره به يك پژوهش انجام شده از سوي محققان ژاپني اظهار داشت: در بهار، پاييز و تابستان اشعه UV در صبح زود و پايان بعدازظهر به دليل آن كه پرتو خورشيد با زاويه كمتر مي‌تابد، ‌دو برابر شديدتر بوده و چشم‌ها در اين ساعت‌ها كاملا در معرض خطرند.

رييس مركز تحقيقات اپتيك و لنز ايران يادآورشد: به علت آن كه بسياري از مردم از علايم شدت اشعه دراين ساعات رنج نمي‌برند از عينك آفتابي و كلاه محافظتي استفاده نمي‌كنند. اين در حاليست كه در اين ساعت‌ها افراد فعاليت‌هاي خارج از خانه انجام مي‌دهند و بيشتر در معرض خطرند.

وي با اشاره به اين كه در دسترس‌ترين وسيله محافظت، عينك‌هاي آفتابي هستند، تصريح كرد: عينك‌هاي معمولي بي‌كيفيت تنها نصف اشعه UV را كنترل مي‌كنند. استفاده از اين عينك‌ها سبب باز شدن مردمك و ورود اشعه UV بيشتر به چشم مي‌شود. بنابراين ضروري است افرادي كه قصد تهيه عينك آفتابي دارند، حتما با چشم پزشك مشورت كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67934s, 18q