نامه دوهزار و دویست دانشجوی داروسازی به وزیر بهداشت

مسئولین وزارت بهداشت تصميمات غيركارشناسانه را اصلاح کنند

۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۱۵:۳۹ - کد خبر: 141345
مسئولین وزارت بهداشت تصميمات غيركارشناسانه را اصلاح کنند

سلامت نیوز:دوهزار و دویست نفر از دانشجویان داروسازی کشور طی بیانیه ای خواستار پاسخگویی مسئولاني كه در شكل گيري وضعيت نابسامان كنوني نقش داشته اند و مي بايست در قبال آينده ي شغلي عده ي قابل توجهي از نخبگان علمي اين سرزمين شدند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «موضوع ديگري كه به تازگي باعث نگراني دانشجويان داروسازي كشور شده، پيدايش رشته هاي نوظهور همچون نظارت بر امور دارويي در مقطع كارشناسي ارشد است كه از يك سو اقدامي غيركارشناسي و غيرعلمي بوده و از ديگر سو با توجه به خيل عظيم دانشجويان و فارغ التحصيلان داروسازي در كشور كه تخصص لازم و كافي در همه ي زمينه هاي مرتبط با امور دارويي را دارند، كاملا غير منطقي است.»

لازم به ذکر است که این بیانیه علاوه بر وزیر بهداشت به رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز ارسال گردیده است.

به گزارش سلامت نیوز متن کامل این بیانیه در زیر می آید:

بسمه تعالي
بيانيه شماره 1 دانشجويان داروسازي سراسر كشور پيرامون مسائل صنفي
امروزه داروسازان در كشورهايي كه از نظر شاخص هاي سلامت در وضعيت مطلوبي قرار دارند، نقش پررنگي ايفا مي كنند و حلقه اي مهم و جدايي ناپذير از چرخه ي سلامت و درمان مي باشند.


با وجود آن كه در كشور ما، داروسازي روندي بالنده و روبه رشد داشته و داروسازان تلاشي خستگي ناپذير در جهت بهبود وضعيت دارو و درمان و ارتقاي سلامت جامعه داشته اند، اما متاسفانه همواره بي مهري هايي در حق داروسازان و حرفه ي داروسازي روا داشته شده كه موجب سرخوردگي اينان و به خطر افتادن سلامت جامعه شده است.


دانشجويان داروسازي همواره به عنوان قشري دغدغه مند و آرمان گرا، نسبت به سلامت جامعه، شان و منزلت حرفه ي داروسازي و آينده ي شغلي خود بي تفاوت نبوده و در مقاطعي كه خدشه اي به كيان داروسازي وارد گرديده با تمام وجود و احساس مسئوليت، به ايفاي نقش پرداخته اند.

معضلات و مشكلات گريبان گير داروسازي بسيار متعدد است. در اين بيانيه به موضوعي مي پردازيم كه موجب نگراني خاطر شديد ما دانشجويان شده كه همانا مسئله ي آينده ي شغلي است.

آمار نشان مي دهد ظرفيت پذيرش دانشكده هاي داروسازي كشور نسبت به سال 82، بيش از سه برابر افزايش داشته است. در اين مدت شاهد تاسيس دانشكده هاي سراسری جديد، راه اندازي غير اصولي واحدهاي بين الملل-که این روزها به واحد خودگردان تغییر نام داده اند- و دانشگاه آزاد بوده ايم كه متاسفانه همگي اين اقدامات غير كارشناسي و فارغ از دورانديشي بوده است. در اين مدت بارها از سوي دانشجويان به اين مسائل اعتراض شده اما متاسفانه شاهد هيچ گونه پاسخ گويي و اقدامي از سوي مسئولين وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو براي رفع نگراني دانشجويان نبوده ايم.

در حال حاضر حدود 7000 دانشجوي داروسازي در كشور مشغول به تحصيل هستند و حتي اگر ادعاي متوليان داروسازي كشور در مورد ظرفيت هاي بالقوه ي شغلي اعم از صنعت و بالين بالفعل گردد و به ظرفيت شغلي تاسيس داروخانه افزوده گردد، باز هم در بهترين حالت تنها 4000 فرصت شغلي براي فارغ التحصيلان وجود خواهد داشت.

با روند كنوني، ظرف فرصت هاي شغلي كه هم اكنون لبريز است، ديري نمي پايد كه سرريز شود.

آيا زمان آن فرا نرسيده است، مسئولاني كه در شكل گيري وضعيت نابسامان كنوني نقش داشته اند و مي بايست در قبال آينده ي شغلي عده ي قابل توجهي از نخبگان علمي اين سرزمين پاسخگو باشند، سكوت و بي عملي خود را كنار نهاده، تصميمات غيركارشناسانه ي خود را اصلاح نموده و نقطه ي پاياني بر روند ناصحيح و نگران كننده ي فعلي بنهند.

موضوع ديگري كه به تازگي باعث نگراني دانشجويان داروسازي كشور شده، پيدايش رشته هاي نوظهور همچون نظارت بر امور دارويي در مقطع كارشناسي ارشد است كه از يك سو اقدامي غيركارشناسي و غيرعلمي بوده و از ديگر سو با توجه به خيل عظيم دانشجويان و فارغ التحصيلان داروسازي در كشور كه تخصص لازم و كافي در همه ي زمينه هاي مرتبط با امور دارويي را دارند، كاملا غير منطقي است.

ما دانشجويان داروسازي سراسر كشور، ضمن ابراز تاسف و اعتراض شديد به روند ناصواب كنوني، اعلام مي داريم كه در صورت عدم پاسخگويي نسبت به مطالبات دانشجويان و عدم "اقدام عملي" مسئولين وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و رفع نگراني هايمان پيرامون واحدهای خودگردان، تاسیس دانشكده هاي سراسری و آزاد جدید، ظرفيت هاي غير منطقي دانشكده هاي فعلي و پیدایش رشته های نو ظهور هيچ گونه اميدي نسبت به آينده ي شغلي خويش نداشته و انگيزه اي براي حضور بر سر كلاس هاي درس نخواهيم داشت و مسئوليت هرگونه اقدام بعدي خود را متوجه مسئولين مربوطه و بي عملي ايشان مي دانيم.
والسلام

رونوشت:
- دكترسید حسن هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
- دکتر حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
- دکتر رسول دیناروند ، رییس سازمان غذا و دارو
- دكتر حميد اكبري، دبیر شورای آموزش داروسازی و تخصصی
- دکتر سیدمهدی سجادی، دبیرانجمن داروسازان ایران
- روسای دانشکده های داروسازی سراسر کشور


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
دارابی
با عرض سلام و وقت به خیر
امیدواریم در آینده شاهد این کم لطفی ها به قشر داروساز نباشیم
دانشجوی داروسازی
به امید روزی که یه دکتر داروساز فقط لفظ دکتر رو یدک نکشه و مثل یه دکتر باهاش برخورد بشه...
مصطفوی
به امید احقاق حقوق مسلم قشر مظلوم داروساز.
و به امید اینکه وزارت بهداشت از کم لطفی هاش نسبت به داروسازی بکاهد...
دانشجوی داروسازی
گویا باید دوباره دانشجویان داروسازی کشور مثل سال 84 دوباره خودشون به فکر دفاع از کیان داروسازی بیافتند و دست به کار بشن
5.17908s, 22q