توجه دستگاه هاي اجرايي به ارزيابي هاي زيست محيطي

۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۱۶:۵۷ - کد خبر: 141361

سلامت نیوز: معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها و مراتع و آبخيزداري كشور گفت: با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر اين كه حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي وظيفه همگاني است. لازم است كه تمامي دستگاه هاي اجرايي به ارزيابي هاي زيست محيطي و اعلام نظرات كارشناسي و فني سازمان هاي مسئول (محيط زيست و منابع طبيعي) توجه كنند.

به گزارش سلامت نیوز، مهندس مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها و مراتع و آبخيزداري كشور در برنامه «افق روشن» راديو سلامت ضمن تشكر مديران و كاركنان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور از بيانات، عنايت و رهنمودهاي مقام معظم رهبري در خصوص جنگل ها، مراتع و محيط زيست كشور افزود: تاكيد مقام معظم رهبري بر اقدامات فرهنگي، مويد آن است كه ما بايد با اطلاع رساني و كارهاي ترويجي مردم و مسئولان را متوجه اين معني نمائيم كه ثروت عمومي منابع طبيعي و محيط زيست كه به همه مردم و همه نسل ها تعلق دارد را بايد حفظ كرد. در اين خصوص مي بايست آثار و پيامدهاي تخريب آن را مرتبا متذكر شده و تاكيد نمائيم كه نبايد منافع دراز مدت عموم مردم را فداي منافع كوتاه مدت بخشي از مردم نمائيم.

وي در ادامه بيان كرد: شرايط خاص اقليمي كشور به خصوص اين كه از جمله مناطق خشك و نيمه خشك هستيم، ضرورت توجه به منابع طبيعي و محيط زيست و حفظ آن را مضاعف نموده است


وي با بيان اين كه همه فعاليت ها و برنامه ريزي هاي عمراني بايد پيوست زيست محيطي داشته باشند، يادامه داد: يعني اين كه به مفهوم توسعه پايدار توجه كافي شود . بايد بررسي نمود كه فعاليت و پروژه اي كه با هدف توسعه مي خواهد اجرا شود چه پيامدها و آثار زيست محيطي دارد و آيا اساسا توجيه براي اجراي آن مي باشد يا خير؟! در اين راستا و با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري مبني بر اين كه حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي وظيفه همگاني است. لازم است كه تمامي دستگاه هاي اجرايي به ارزيابي هاي زيست محيطي و اعلام نظرات كارشناسي و فني سازمان هاي مسئول (محيط زيست و منابع طبيعي) توجه نمود و عند الزوم نسبت به تجديد نظر در طرح ها و اصلاح مسير ها و انتخاب مكان هاي اجراي پروژه به نحوي كه كم ترين خسارت را ايجاد نمود و يا در صورت بروز خسارت اقداماتي جبراني و احيايي را انجام دهند توجه نمايند.

معاون حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها و مراتع و آبخيزداري كشور در پايان اظهاركرد: براي تحقق فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص مقابله با زمين خواري و تخريب منابع طبيعي بايد اقدامات زير را انجام داد؛ نيازهاي ساكنين ومجاورين جنگلي و همچنين نياز آنان به سوخت را به نحوي تامين و برنامه ريزي نمود كه انگيزه اي براي تخريب نداشته باشند؛ نيروي انساني دستگاه هايي كه وظيفه حاكميتي را به عهده دارند از جمله منابع طبيعي و محيط زيست را به نحوي تامين نمايند كه با حضور كيفي و كمي موثر در عرصه ها از تخريب و تصرف جلوگيري كنند؛ دستگاه قضايي با ايجاد شعب ويژه و با استفاده از قضات مبرز در رسيدگي به جرايم مربوط تسريع نموده و به ويژه در خصوص صدور احكام توقف عمليات تخريبي اهتمام ويژه نمايند؛ با تنقيح و پالايش قوانين تعارض و يا هم پوشاني برخي قوانين اصلاح شود؛ و دستگاه هاي ذيربط از هرگونه خدمات زير بنايي از جمله برق، آب، راه و غيره براي متصرفين اراضي به ويژه جنگل ها خودداري كنند.

يادآور مي شود، برنامه «افق روشن» كاري از گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 9:05 به مدت 40 دقيقه از موج اف.ام رديف 102 مگاهرتز تقديم شنونده هاي صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30797s, 18q