سرطان پروستات در مردان احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنان خانواده را افزایش می دهد

۱۳۹۳/۱۲/۱۸ - ۱۷:۱۱ - کد خبر: 141373

سلامت نیوز: مطالعات محققان دانشگاه پزشکی وِین در دیترویت میشیگان نشان می دهد که سابقه سرطان پروستات در مردان خانواده، احتمال ابتلای زنان درجه یک خانواده به سرطان پستان را افزایش می دهد.

به گزارش ایرنا از ساینس، ارتباط سابقه خانوادگی سرطان پستان با افزایش احتمال ابتلا به این سرطان برای بقیه اعضای خانواده، سالها پیش اثبات شده است؛ ولی این اولین باری است که تحقیقات نشان می دهد سابقه خانوادگی سرطان پروستات، با سرطان پستان در ارتباط است.

احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنانی که بستگان درجه اولشان به این بیماری مبتلا بوده اند، بسیار بیشتر است. جهش در ژن های BRCA1 یا BRCA2شایعترین علت سرطان پستان ارثی است که از والدین منتقل می شود.

مطالعه بر روی 79 هزار زن بین سال های 1993 تا 1998 نشان می دهد که سابقه خانوادگی سرطان پروستات، با سرطان پستان در ارتباط است؛ ولی هنوز چگونگی این ارتباط مشخص نیست.

از هر هفت مرد، یک نفر به سرطان پروستات مبتلا می شود و داشتن برادر یا پدری که به این بیماری مبتلا بوده است، شانس ابتلا را دوبرابر می کند.

از هر هشت زن آمریکایی، یک نفر به سرطان پستان مبتلا می شود. بر اساس پیش بینی انجمن سرطان آمریکا، در سال جاری حدود 232 هزار نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا می شوند و بیش از 40 هزار نفر جان خود را از دست می دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52386s, 19q