برخلاف باور غلط زنان در جهان سوم؛ نوشابه‌هاي گازدار نمي‌توانند اسپرم‌ها را نابود كنند

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۳:۵۸ - کد خبر: 14144
برخلاف باور غلط زنان در جهان سوم؛ نوشابه‌هاي گازدار نمي‌توانند اسپرم‌ها را نابود كنند
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، برخي از مردم بر اساس يك سري باورهاي غلط تصور مي‌كنند كه اين نوشيدني‌ها مي‌توانند اسپرم‌ها را نابود كنند و از اين طريق به عنوان ماده‌اي براي جلوگيري از بارداري مورد استفاده قرار بگيرند، اما پژوهشگران در مقاله جديدي تاكيد كردند كه اين تصور از اساس غلط است و نوشابه‌هاي گازدار به اسپرم‌ها آسيبي نمي‌رسانند.

دبورا اندرسون پژوهشگر دانشكده پزشكي هاروارد در مقاله‌اي كه در خبرگزاري استراليايي آسوشيتدپرس منتشر شده تاكيد كرد: خاصيت اسيدي سوداها در نابودسازي سلولهاي جنسي مردانه تاثيري ندارد.

اندرسون در توضيح اين مطلب مي گويد: اسپرم‌ها بسيار سريع حركت مي‌كنند و قبل از اين كه هر آسيبي ببينند مي‌توانند وظيفه خود را در امر بارورسازي انجام دهند.

وي درعين حال تاكيد كرد: نوشيدني‌هاي گازدار و غيرالكلي مي‌توانند به لايه فوقاني سلولها در درون لوله رحمي آسيب برسانند و با از بين بردن باكتري‌هاي سفيد در اين منطقه، زنان را بيشتر در معرض ابتلا به بيماريهاي مقاربتي قرار دهند.

اندرسون يادآور شد: بسياري از زنان در كشورهاي جهان سوم از نوشيدني‌هاي غيرالكلي استفاده مي‌كنند تا براي آنها به عنوان يك عامل جلوگيري از بارداري پس از مقاربت عمل كرده و اسپرم‌ها را از بين ببرد.

گفتني است كه اين باور اشتباه تا دهه 1960 نيز در آمريكا در بين زنان رواج داشت كه با تلاش رسانه‌ها و مراكز بهداشتي، عدم صحت آن براي مردم آشكار شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19635s, 18q