براي بهبود سلامت روان؛ تاثير پياده روي در پارك بهتر از پياده روي در مركز شهر است

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۴:۰۱ - کد خبر: 14146
براي بهبود سلامت روان؛ تاثير پياده روي در پارك بهتر از پياده روي در مركز شهر است
همچنين اين تحقيقات تاكيد مي‌كند كه تاثير تماشاي تصاوير طبيعت و پاركها در تازه كردن روح و روان انسان بسيار بيشتر از تماشاي تصاوير محيط‌هاي شهري و عكس شهرها و ساختمانها است.

در اين تحقيقات سه روانشناس به نامهاي مارك جي برمن، جان جونيدز و استفان كاپلان از دانشگاه ميشيگان در آمريكا دو آزمايش را طراحي كردند تا با كمك آنها بتوانند نحوه تعاملات با فضاهاي طبيعي و شهري و تاثير آن روي پروسه‌هاي تمركز و حافظه را در انسان مورد آزمايش قرار دهند.

به گزارش ایسنا، در آغاز آزمايش پژوهشگران از گروه داوطلب درخواست كردند كه تستي را انجام دهند. براي انجام اين تست شركت كنندگان بايد از قدرت حافظه و تمركز خود استفاده مي‌كردند و آنها را به كار مي‌كشيدند. پس از پايان تست‌ها، كارآيي داوطلبان سنجيده شد. سپس از آنها خواسته شد كه براي پياده روي به پارك يا مركز شهر بروند. پس از بازگشت از پياده روي داوطبان دوباره تست اول را انجام دادند. پس از آن از آنها خواستند كه به تصاوير طبيعت يا عكسهايي از محيط‌هاي شهري تماشا كنند.

پس از پايان مراحل آزمايش معلوم شد، داوطلباني كه در پاركها پياده روي كرده بودند و بعد هم عكسهايي از طبيعت را مشاهده كردند. در انجام تستهاي سنجش حافظه و تمركز عملكرد و بازده بسيار بهتر و قوي تري داشتند در حالي كه در آن گروهي كه در مركز شهر پياده روي كرده يا عكس مناطق شهري را ديده بودند،‌ تغييري در بازده شان هنگام انجام تست‌ها مشاهده نشد. شرح اين تحقيق در مجله «علم روانشناسي» منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69231s, 18q