از بنياد بيماري هاي خاص حمايت کنید

۱۳۹۳/۱۲/۱۹ - ۱۴:۳۳ - کد خبر: 141460

سلامت نیوز: همايش روز جهانی کلیه توسط بنياد امور بيماري هاي خاص در سالن البرز وزارت امورخارجه با حضور سفراي کشور های مختلف در ايران، همچنین نمایندگان سازمان های صلیب سرخ و کميساریای عالي پناهندگان در ايران برگزار گرديد. در ابتداي همايش آقای دکتر برومند (متخصص نفرولوژیست) در مورد مراقبت از کلیه ها و سلامت کلیه ها برای همه سنین صحبت کرد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی بنیاد امور بیمار یهای خاص ايشان در مورد محافظت از كليه ها و نقش حياتي كليه ها در تمام عمر نكاتي را تذكر داد و همچنین شعار های سال های مختلف روز جهانی کلیه را بررسی و نکات علمی و آموزشی را بررسی کرد.

بعد از وی آقای قشقاوی (معاون پارلمالنی وزارت امور خارجه) ایراد سخنرانی کرد.

وی از فعاليت هاي بنياد بسيار تشكر كرد و به همه خيرين پيشنهاد داد تا از بنياد بيماري هاي خاص حمايت كنند و همچنین از خیریه های مختلف دعوت کردند تا در موضوع بیماران خاص وارد عمل شود. دولت باید توجه ویژه ای به بیماران خاص بکند.

سپس خانم دکتر فاطمه هاشمی رياست محترم بنياد ضمن تشكر از ميهمانان در مورد فعالیت های بنیاد امور بیماری های خاص از ابتدا (سال 1375) تا سال 1393 صحبت كرد.

وی افزود : از اقدامات مهم بنیاد اجراي طرح پيشگيري از تالاسمي در كشور بوده كه توانسته تعداد نوزادان مبتلا به تالاسمي را از 1000 نوزاد در سال به حدود 200 نوزاد برساند.

در اين زمينه از موثرترين اقدامات آزمايش اجباري شناسايي ناقلين تالاسمي قبل از ازدواج بوده است كه در سال 76 به پيشنهاد بنياد امور بيماري هاي خاص به تصويب هيات وزيران رسيد. همچنين كسب مجوز شرعي سقط قانوني جنين مبتلا به تالاسمي ماژور در اين كاهش بي تاثير نبوده است.

در زمينه دياليز نيز بنياد ضمن اطلاع رساني و آموزش براي پيشگيري از بيماري هاي كليوي براي خريد 2100 دستگاه دياليز از كل 4500 دستگاه موجود در سطح كشور و توزيع آنها به همراه وسايل جانبي براساس بررسي هاي كارشناسي در اقصي نقاط كشور اقدام كرده است.

با تشكيل فدراسيون ورزشي بيماران خاص توسط اين بنياد كه به صورت يك انجمن در سال1377 آغاز به كار كرد و از ارديبهشت 1384 به فدراسيون ارتقاء يافت، تحول بزرگي در زندگي بيماران خاص رخ داد و رويكردهاي اجتماعي و فرهنگي در اين زمينه دگرگون شد. استقبال بيماران در كنار اين تلاش ها سبب برگزاري 10 دوره مسابقات براي ورزشكاران پيوند اعضا، 7 دوره براي بيماران تالاسمي، 3 دوره بيماران هموفيلي ها، 2 دوره بيماران دياليزي و يك دوره براي مبتلايان به ديابت بوده است.

نتيجه اين اقدامات در حوزه ملي، حضور موفق ورزشكاران ايراني در مسابقات پيوند اعضا در سطوح منطقه اي و جهاني بوده كه تاكنون در پنج دوره مسابقات جهاني، دو دوره مسابقات خاورميانه و يك دوره قهرماني آسيا شركت كرده و بر سكوهاي نخست ايستاده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.57439s, 18q