سرطان معده بدلیل استفاده از آجیل فله‌ای ناسالم

۱۳۹۳/۱۲/۱۹ - ۱۵:۱۱ - کد خبر: 141477
سرطان معده بدلیل استفاده از آجیل فله‌ای ناسالم

سلامت نیوز: عضو دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: دل درد و دل پیچه ساده و عفونت‌های اسهالی و برخی سرطان‌ها از معضلات ناشی از مصرف خشکبار و مغزهای فله‌ای ناسالم است.


دکتر پریسا ترابی در گفتگو با سازمان بسیج جامعه پزشکی درمورد افزایش مصرف آجیل همزمان با آغاز سال نو و دید و بازدید‌ها گفت: افراد به ویژه کودکان باید از مصرف بیش از حد آجیل خودداری کنند چرا که مصرف بیش از حد آجیل علاوه بر مشکلات گوارشی به دلیل کالری زیاد موجب چاقی نیز می‌شود.

وی ادامه داد: کسانی که دچار بیماری‌هایی از جمله دیابت و به ویژه فشار خون هستند باید از خوردن آجیل خودداری کنند و در صورت مصرف، آجیل خام مصرف کنند.

عضو دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نسبت به فروش آجیل‌های فله‌ای در بازار هشدار داد و گفت: افراد باید از نظر بهداشتی نسبت به خرید این محصولات دقت کافی را داشته باشند.

وی ادامه داد: دل درد، دل پیچه ساده و عفونت‌های اسهالی و سرطان‌هایی از جمله سرطان معده، روده بزرگ و در ‌‌نهایت مرگ از معضلات ناشی از مصرف خشکبار و مغزهای فله‌ای ناسالم است.

ترابی اطمینان نداشتن از رعایت نظافت در تهیه این مواد، احتمال بالای وجود حشرات موذی به ماده غذایی و احتمال بالای آلودگی مواد با دستکاری انسان را از عوامل مخاطره آمیز بودن آجیل‌های فله‌ای بیان کرد.

وی ادامه داد: همچنین احتمال مجاورت با سایر مواد آلوده و حتی مجاورت با هوا که مدت ماندگاری ماده غذایی را کاهش می‌دهد، از دیگر مخاطرات این آجیل‌ها است.

عضو دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت احتمال استفاده از ظروف حمل و نگهداری آلوده را نیز از دیگر عوامل خطر آجیل‌های فله‌ای بیان کرد و گفت: نبود مجوز بهداشت و استاندارد باعث می‌شود که شرایط تولید و نگهداری ماده غذایی با مخاطرات فراوان روبه‌رو شود.

وی با بیان اینکه آجیل‌های فله‌ای از تاریخ تولید و انقضا برخوردار نیستند، افزود: به این ترتیب مصرف‌کننده از مدت ماندگاری ماده غذایی که برای هر ماده غذایی لازم است، اطلاعی ندارد و مدت نگهداری آن مشخص نیست.

ترابی در پایان بر رعایت نکردن دمای مناسب در نگهداری مواد غذایی فله‌ای تاکید کرد و گفت: دسترسی نداشتن و مشخص نبودن مسئول مشخص برای پاسخگویی به موارد آلودگی یا مسمومیت ناشی از مصرف این مواد و از بین رفتن ارزش غذایی برخی از مواد غذایی که خارج از بسته‌بندی، نگهداری و توزیع می‌شوند از عوامل خطر مصرف خشکبار‌ها هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4968s, 19q