یکی از مهمترين مشکلات موجود در طرح تحول سلامت

۱۳۹۳/۱۲/۱۹ - ۱۵:۵۰ - کد خبر: 141491
یکی از مهمترين مشکلات موجود در طرح تحول سلامت

سلامت نیوز:محمد هادي سعيد مدقق ، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي مشهد در روزنامه سپید نوشت : اگرچه طرح تحول نظام سلامت، طرحي جامع، ارزشمند و قابل تقدير است ولي اين به آن معنا نيست که جزء جزء و بندبند اين طرح به طور کامل و به دور از عيب و نقص هدايت شود. همانطور که هرچند وقت يکبار جلساتي با معاونين درمان و روساي دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور در مورد بررسي مشکلات اين طرح و ارائه راهکارها براي اين مشکلات برگزار ميشود، بايد تمامي برنامه هاي طرح تحول سلامت را به گوش نقد سپرد تا مشکلات اجرايي آنها به طور واضح تري مشخص و برطرف گردد.

يکي از مهمترين مشکلات موجود در طرح تحول سلامت، وضعيت پزشکان در اورژانس بيمارستان هاي شهرستان ها است. مراکزي که هم اکنون شاهد خالي شدن پزشک هستند. متاسفانه در هيچ کجاي برنامه هاي اين طرح به اين مشکل پرداخته نشده و راهکاري براي جلوگيري از خروج پزشکان از اورژانس هاي شهرستانها پيش بيني نشده است.

همچنين در بحث نيروهاي ستادي، تعداد زيادي نيرو شبانه روز در حال پايش اين طرح ضربتي هستند ولي ما در دانشگاه ها عملا هيچگونه امکان پرداخت اضافه به اين نيروها نداريم.

در حالي که اگر ستاد را نبينيم، بالاخره زماني ميرسد که کار پايش طرح تحول سلامت لنگ خواهد بود. يکي ديگر از مهمترين مشکلات اين طرح اين است که در حال حاضر با اهرم هاي مختلف قانوني جلوي فعاليت پزشکان در مطبها و مراکز خصوصي گرفته شده ولي از طرفي شرايط مناسبي براي اين پزشک فراهم نشده که در بخش دولتي بتواند به راحتي فعاليت کند.

همچنين در بحث هتلينگ تخصيصي بر حسب وسعت بيمارستانها صورت گرفته اما بايد دانست که يک بيمارستان نوساز يا بيمارستاني که قدمت کمي دارد با يک بيمارستان که 80 ساله است، قابل مقايسه نيست حتي اگر وسعت هر دو يکسان باشد. در اين حالت بيمار هزينه?اي که براي اين بيمارستان قديمي در بخش هتلينگ شده را به هيچ وجه حس نخواهد کرد.

همينطور در بحث نظارتها، در برخورد با پزشکاني که دچار تخلف مي شوند مشکلات زيادي داريم چون نوع و حجم تخلفات با هم متفاوت است. مسلما برخورد با پزشکي که عادتش تخلف است و با فردي که ندانسته دچار تخلف شده، بايد متفاوت باشد و يکسان برخورد کردن آبرو و حيثيت پزشک را تحت تاثير قرار ميدهد و در آينده رابطه دانشگاه ها با پزشکان را نيز خدشه دار ميکند.

علاوه بر تمامي مشکلاتي که به آنها پرداخته شد، نظام پرداخت مبتني بر عملکرد و سيستم بازتوزيع به دانشگاهها پيشنهاد شده که ايرادات زيادي دارد به طوريکه انگيزه پزشکان را براي ادامه خدمت در آينده خواهد گرفت.

در اين ميان اگرچه تدوين کتاب تعرفه‌گذاري سلامت، اقدامي جامع،‌ معقول و منطقي است، اما هنوز اين کتاب مورد گلايه‌ برخي گروه‌هاي پزشکي است. بايد مطمئن باشيم هيچ کاري مطلق نيست و بايد نظارت بهينه انجام شود تا انحراف از کتاب انجام نشود.

فراموش نکنيم که طرح تحول کاري بسيار هوشمندانه و ارزشمند است ولي به اين معنا نيست که کامل است و اگر ضعف?هاي آن را نپوشانيم ممکن است دچار بن بست شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5959s, 18q