در همايش كلينيكال - آنكولوژي مطرح شد:

درخواست پزشكان از مجلس و دولت براي تاسيس «سازمان ملي سرطان»

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۴:۲۳ - کد خبر: 14153
درخواست پزشكان از مجلس و دولت براي تاسيس «سازمان ملي سرطان»
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر فرهاد سميعي رييس انجمن راديوتراپي انكولوژي با اعلام اين خبر افزود: هم اينك جاي سازمان ملي سرطان كه مسئوليت‌هايي همچون مسايل تشخيصي، درماني، آموزشي و در مجموع مديريت و ساماندهي مسايل مربوط به سرطان را در كشور عهده دار باشد، به شدت احساس مي شود.

وي با اشاره به اين كه پيش از انقلاب سازمان مبارزه با سرطان زير نظر مستقيم وزير بهداشت قرار داشت، يادآور شد: پس از انقلاب و با طرح ادغام، اين سازمان منحل شد و تاكنون نهاد متمركزي براي مبارزه با سرطان در كشور ايجاد نشده است.

دكتر سميعي اضافه كرد: هم اينك معاونت سلامت وزارت بهداشت با چند كارشناس محدود عهده دار اين مسئوليت است،‌اين در حاليست كه مديريت امر سرطان نيازمند تشكيلاتي مجزاست تا تشكيلات فوق بتواند از ابعاد مختلف مسايل مرتبط با سرطان را ساماندهي كند.

وي ادامه داد: حوزه‌هاي فعاليت اين سازمان شامل ابعاد اجتماعي، آموزشي (آموزش به پزشكان و عموم مردم)، شيوه‌هاي برخورد مناسب با بيماران، ساماندهي مسايل درماني (دارو،‌ تجهيزات و ...) پي گيري وضعيت بيماران، مسايل مالي (تخصيص بودجه به پيشگيري و درمان سرطان)، مسايل روحي،‌ اجتماعي‌ و ... بيماران است.

به گفته دكتر سميعي، با توجه به جوان بودن جمعيت كشور طي چند سال آينده با افزايش آمار بيماران مبتلا به سرطان روبرو خواهيم بود. اين در حاليست كه در كنار افزايش آمار مراجعان و كمبود مراكز درماني نيازمند سازماني مستقل براي هدايت و راهبري امر مبارزه با سرطان هستيم.

وي ادامه داد: انجمن راديوتراپي انكولوژي آمادگي دارد تا با برپايي نشست‌هاي مختلف با اعضاي كميسيون بهداشت مجلس ضرورت برپايي اين سازمان را تبيين كند.

دكتر سميعي يادآور شد: در صورت تصويب تشكيل سازمان ملي سرطان از سوي مجلس، ‌اين سازمان به عنوان نهادي مستقل عمل خواهد كرد و با تغيير افراد و آمدن افراد جديد با سليقه‌هاي متفاوت،‌دچار تزلزل نخواهد شد.

وي همچنين از دولت تقاضا كرد: تاسيس سازمان ملي سرطان با توجه به اهميت آن به عنوان يك نياز ملي و كشوري در اولويت كاري دولتمردان قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.57516s, 18q