اعتبارات طرح پزشك خانواده در جاي خود صرف نمي‌شود

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 14161
اعتبارات طرح پزشك خانواده در جاي خود صرف نمي‌شود
حسينعلي شهرياري در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينكه توليت طرح پزشك خانواده بر عهده وزارت رفاه و اعتباراتش در اختيار وزارت بهداشت است، اظهار داشت: در طرح پزشك خانواده بايد خدمت دهنده و خدمت گيرنده، يك سازمان باشد.
وي افزود: اعتباراتي كه وزارت بهداشت در سال اول طرح دريافت كرده، در كارهايي غير از اين طرح هزينه شده است؛ همچنين مراكزي ساخته شده كه در ارتباط با اين طرح نيست.
شهرياري تصريح كرد: هم اكنون صحبت هايي نيز راجع به وزارت رفاه مطرح شده مبني بر اينكه اين وزارتخانه تمام بودجه اي را كه بايد براي طرح پزشك خانواده اختصاص دهد، در اين بخش هزينه نمي‌كند؛ در اين راستا لازم است نظارت هاي لازم براي صرف تمام بودجه در اين بخش انجام شود؛ چرا كه افراد زيادي وجود دارند كه از اعتبارات اين طرح استفاده مي‌كنند، ولي در روستاها خدمت نمي‌كنند.
وي در خصوص انتقال اعتبار طرح پزشك خانواده از وزارت رفاه به وزارت بهداشت در سال آينده تصريح كرد: بايد هم وزارت رفاه و هم وزارت بهداشت در مورد هزينه هاي اين طرح شفاف سازي هاي لازم را به عمل آورند؛ به همين دليل مجلس درصدد است كه اعتبار طرح پزشك خانواده را به وزارت بهداشت انتقال دهد؛ همچنين يكسري بندهايي در نظر گرفته شود كه طي آن پرداخت‌ها صرفاً براي پزشكاني كه در روستاها هستند، هزينه شود و براي افرادي كه ستادي و در شهر كار مي كنند، هزينه نشود.
نماينده مردم زاهدان در مجلس شوراي اسلامي در مورد اختصاص حقوق دو برابر به پزشكان در روستاها نسبت به پزشكان در شهرها به عنوان يك راهكار گفت: فقط حقوق دو برابر مشكل را حل نمي‌كند و بايد براي فردي كه قرار است به روستا فرستاده شود، امكانات رفاهي كامل نيز فراهم شود؛ در غير اين صورت وي رغبتي به رفتن به روستاهاي دور افتاده ندارد.
وي خاطرنشان كرد: انتظار ما اين است كه پزشكان تا زماني كه قصد ندارند براي گرفتن تخصص روستاها را ترك كنند، حداقل 4 يا 5 سال در روستاها بمانند؛ تا هم جامعه و هم آن جمعيتي كه زير پوشش آنهاست را خوب بشناسند.
شهرياري در ادامه گفت: اصولا پزشك خانواده بايد پرونده تمام افراد خانواده را داشته باشد؛ بر اين اساس تعويض پزشكان هر چند ماه يكبار با روح طرح بهداشت خانواده منافات دارد.
وي اظهار داشت: طبق ماده 91 برنامه چهارم توسعه بايد سرانه درمان روستاييان و عشاير با سرانه شهرنشينان يكسان باشد؛ كه متاسفانه اين اتفاق تاكنون نيفتاده و كميسيون هم بارها براي حل اين مسئله، پيشنهاداتي را به دولت ارائه كرده است.
نايب رئيس اول كميسيون بهداشت و درمان مجلس تصريح كرد: در بودجه امسال نيز چيزي كه شوراي عالي بيمه پيش بيني كرده است، عدد قابل قبولي نيست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69573s, 18q