استفاده از نانولوله های طلا برای درمان سرطان

۱۳۹۳/۱۲/۲۰ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 141618

سلامت نیوز: محققان انگلیسی موفق شدند، از نانولوله های طلا برای شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی در موش استفاده کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، سانجی یی یکی از محققان این طرح از دانشگاه لیدز گفت: بسیاری از تومورهای سرطانی بعد از انجام عمل جراحی دوباره رشد می کنند، معمولا از شیمی درمانی یا رادیودرمانی بعد از عمل جراحی برای ممانعت از رشد سلول های سرطانی استفاده می شود، اما این روش ها عموما عوارض جانبی جدی برای بیماربه همراه دارند.

وی بیان کرد: نانولوله های طلا، ساختارهای لوله ای شکلی هستند که دارای پتانسیل بالایی در تشخیص و درمان بیماری ها دارند.

محققان این پروژه می گویند:استفاده از یک روش جدید که در آن طول نانولوله های کربنی کنترل می شود، کلید اصلی این پروژه است، با کنترل طول نانولوله، محققان می توانند نانولوله های طلا با ابعاد مناسب تولید کنند که قادر به جذب پرتوهای مادون قرمز نزدیک باشد.

استیو ایوانز یکی دیگر از محققان این طرح افزود: بافت های انسان در برابر برخی فرکانس ها شفاف است، به همین دلیل است که با تابش نور شعله آتش به بدن، بخشی از دست شما قرمز دیده می شود، زمانی که نانولوله های طلا درون بدن به حرکت در می آیند، اگر پرتوی با فرکانس مناسب به بدن تابیده شود، نانولوله ها می توانند این پرتوها را جذب کنند،این انرژی به گرما تبدیل می شود.

وی بیان کرد: اگر از لیزر پالسی برای این کار استفاده شود می توان دمای بافت های اطراف نانولوله ها را به قدری افزایش داد که موجب از بین رفتن سلول های سرطانی شود.
این گروه تحقیقاتی موفق شدند این روش را به گونه ای کنترل کنند که بتوان از آن برای تصویربرداری و از بین بردن سلول سرطانی استفاده کرد، برای مشاهده نانولوله های طلا، محققان از توموگرافی نوری صوتی چندطیفی (MSOT) استفاده کردند، آن ها این نانولوله ها را از طریق دهان وارد بدن موش کرده ودر نهایت با این روش از آن ها تصویربرداری کردند.
نانولوله ها در نهایت از طریق مدفوع از بدن موش خارج شدند، در نتیجه مشکل سمی بودن برای بدن نیز برطرف خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13124s, 19q