يك متخصص ارتوپدي:

تغذيه نامناسب،عدم استفاده ازنورخورشيد وبي‌تحركي درابتلابه پوكي استخوان موثرند

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۵:۲۰ - کد خبر: 14165
تغذيه نامناسب،عدم استفاده ازنورخورشيد وبي‌تحركي درابتلابه پوكي استخوان موثرند
دكتر مهران ستاره در گفت‌وگو با ایسنا، ميزان مصرف داروها، اختلالات جذب كلسيم در دستگاه گوارش و اختلالات حركتي خصوصا در افراد فلج، ابتلا به پوكي استخوان را در سنين كمتر از 40 سالگي نيز امكانپذير دانست و تصريح كرد: با افزايش سن، تراكم استخوان افراد افزايش مي‌يابد، به گونه‌اي كه حداكثر تراكم استخوان در سنين 20 تا 30 سالگي ديده مي‌شود و در سنين حدود 40- 30 سالگي ثابت باقي مانده و بعد از 40 سالگي در همه افراد رو به كاهش مي گذارد. چنانچه اين كاهش تراكم، بيشتر از حد عادي باشد به آن "پوكي استخوان يا استئوپروز" اطلاق مي‌شود.

دكتر ستاره با بيان اين مطلب كه شيوع پوكي استخوان در زنان بيش از مردان است، گفت: حدود 30 درصد از زنان بعد از 50 سالگي و 50 درصد پس از 60 سالگي دچار استئوپروز مي‌شوند، در حالي كه سن شيوع اين بيماري در مردان، يك دهه بالاتر از زنان مي‌باشد.

وي تغييرات هورمون، عدم تحركي كافي، حاملگي‌هاي مكرر، شيردهي و عدم استفاده از نور كافي را مهمترين عوامل شيوع پوكي استخوان در زنان عنوان كرد.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي زنجان با بيان اين مطلب كه شكستگي مهمترين عارضه پوكي استخوان مي‌باشد و ممكن است با يك ضربه ضعيف نيز ايجاد شود، اظهار داشت: در استئوپروزهايي كه در سنين بالا رخ مي‌دهند، اولين شكستگي در ناحيه لگن، در 25 تا 30 درصد موارد، منجر به مرگ فرد خواهد شد.

وي افزود: 50 درصد اين گروه نيز با وجود درمان، طي يك سال پس از شكستگي جان خود را از دست خواهند داد و اين آمار، رقم بالايي به حساب مي‌آيد.

وي خاطرنشان كرد: چنانچه فردي از ارتفاعي كمتر از سطح بدن خود سقوط كرده و دچار شكستگي شود به پوكي استخوان مبتلا خواهد شد.

اين جراح و متخصص ارتوپدي با تاكيد بر نقش كلسيم و ويتامين D در تراكم استخوان و نقش نور در جذب اين ويتامين، گفت: قرار گرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد به مدت 10 الي 15 دقيقه در ساعات 10 صبح و يا 4 بعدازظهر، بخشي از ويتامين D مورد نياز بدن را تامين مي‌كند.

وي با بيان اين مطلب كه نور مستقيم در بروز سرطان پوست و لك‌هاي پوستي موثر است، ادامه داد: تابش نور از پشت پنجره، تاثيري در روند فوق نخواهد داشت، همچنين اين زمان بيش از 10 الي 15 دقيقه نبايد فراتر رود.

اين جراح و متخصص ارتوپدي اعلام كرد: سالانه حدود 700 هزار شكستگي در ستون فقرات، 400 هزار در مچ دست و 300 هزار در ناحيه لگن در اثر پوكي استخوان رخ مي‌دهد كه اين آمار در ايران بالاتر است.

دكتر ستاره با تاكيد بر لزوم تغذيه مناسب و پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان از همان سنين دبستان، هشدار داد: با ادامه روند تغذيه نامناسب نظير استفاده از فست فود، چيپس، پفك و عدم استفاده از نور مناسب و بي تحركي، متأسفانه نسل جديد در سن بالاتر با مشكل بزرگتري در اين خصوص مواجه خواهد شد.

وي خاطرنشان كرد: سنجش تراكم استخوان، معمولاً بعد از سنين 55 تا 60 سالگي صورت مي پذيرد كه در صورت ادامه اين روند، اين بازه سني بايد كاهش يابد.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشكي زنجان، انجام 3 روز ورزش در هفته و هر بار نيم ساعت را در پيشگيري از روند كاهش تراكم استخوان موثر ارزيابي كرد و اظهار داشت: پياده روي همراه با تعريق در حين حركت، مناسبترين ورزش به حساب مي‌آيد.

وي مصرف يك هزار تا يك هزار و 200 ميلي گرم كلسيم و يك هزار و 400 تا يك هزار و 800 واحد ويتامين D در روز را به ويژه به زنان يائسه توصيه كرد و ادامه داد: از آنجايي كه مكمل‌هاي كلسيم در پيدايش سنگ كليه نقش دارند، بايد اين مكمل‌ها با آب فراوان مصرف شوند.

دكتر ستاره يادآور شد: مصرف كاكائو همراه لبنيات و نيز چاي، جذب كلسيم را كاهش مي‌دهد.

وي استخوان را بافتي پويا و دائماً در حال ساخت و ساز و تخريب معرفي و تصريح كرد: هدف از درمان، كاهش پروسه تخريب نسبت به ساخت و ساز و منطقي كردن شيب كاهش تراكم استخوان مي باشد.

وي، متوسط ماهيانه هزينه درمان مبتلايان به پوكي استخوان را 200 الي 300 هزار ريال عنوان و افزود: داروهاي ايراني داراي پوشش‌هاي بيمه‌اي مي‌باشند اما محصولات خارجي به صورت آزاد در داروخانه‌ها نيز ارائه مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.73418s, 18q