مديرکلينيک لنف ادم جهاد دانشگاهي:

30 درصد زنان مبتلا به سرطان پستان، دچار لنف ادم هستند

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 14167
30 درصد زنان مبتلا به سرطان پستان، دچار لنف ادم هستند
دکتر شهپر حقيقت، مدير کلينيک لنف ادم مرکز بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا، در توضيح لنف ادم اظهار کرد: لنف به رگ‌هاي بسيار ظريفي که در سراسر بدن قرار دارد و ارتباط مستقيم با مجاري خوني گفته مي‌شود. رگ‌هاي لنفي مواد زائد، آب، پروتئين و سلول‌هاي درشتي که نمي‌توانند وارد رگ خوني شوند را به سياهرگ مي ريزد.

وي در توضيح گفت: اگر غدد لنفاوي نتوانند به هر دليلي لنف را به سياهرگ هدايت کنند اين مايع سرشار از آب و پروتئين به دليل اختلال موجود، در بافت جمع مي‌شود و باعث تورم شديد به خصوص در قسمت دست شده که در اصطلاح لنف ادم ناميده مي‌شود.

دکتر حقيقت در توضيح انواع لنف ادم آنها را به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم کرد و در توضيح آن افزود: در نوع اوليه اختلال در کار لنف به دليل اختلال ساختماني بدن بوجود مي‌آيد و نوع ثانويه که فرم شايع‌تر بيماري است به دنبال انسداد و تخريب مسيرهاي لنفاوي در اثر عفونت و صدمات بافتي ناشي از تصادفات و يا جراحي‌ها به وجود مي‌آيد.

مدير کلينيک لنف ادم مرکز بيماري‌هاي پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران در مورد عوامل ايجاد کننده لنف ادم يا ورم در مبتلايان به سرطان پستان تصريح کرد: چاقي يکي از عوامل خطرساز است و هر چقدر وزن کمتر باشد احتمال لنف ادم کمتر است و درمان نتيجه بهتري مي دهد.

وي در ادامه ديابت، کشيدن سيگار، سن بالاي بيمار، عفونت‌هاي عمل جراحي، عدم مراقبت صحيح از دست، ضربه و صدمات شديد را از ديگر عوامل خطر و تشديد کننده لنف ادم در مبتلايان به سرطان پستان دانست.

دکتر حقيقت ادامه داد: دست‌هاي ورم کرده، درد، سنگيني، گزگز و مورمور و احساس ناراحتي در دست‌ها، عفونت‌هاي مکرر، محدوديت‌هاي حرکتي عضو، از شايع‌ترين شکايت‌هاي مبتلايان به اين عارضه است و هنوز درمان قطعي شناخته نشده و تمام راهکارها در راستاي کنترل لنف ادم است و البته اين کنترل‌ها بايد هميشگي باشد.

وي در پايان افزود: آويزان نکردن دست از گردن و انجام ندادن کار سنگين، استفاده از دستکش هنگام کار، جلوگيري از هر گونه صدمه و آسيب، ورزش دادن قسمت ورم کرده، دوري از سرما و گرماي شديد، عدم استفاده از لباس زير تنگ، عدم استفاده از زيورآلات در دست يا قسمت ورم کرده و کاهش مصرف سيگار از ديگر روش‌هاي پيشگيري از لنف ادم يا ورم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16548s, 18q