كليد تنظيم پديده بلوغ در انسان كشف شد

۱۳۸۷/۱۰/۰۱ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 14168
كليد تنظيم پديده بلوغ در انسان كشف شد
پژوهشگران دانشگاه كمبريج در انگليس و دانشگاه سوكورووآ در تركيه، كليدي را در مغز انسان شناسايي كرده‌اند كه آغاز دوره بلوغ را كنترل مي‌كند.

به گفته دانشمندان؛ اين كليد اصلي نوروكينين B نام دارد كه نقش حياتي در كنترل پديده بلوغ ايفا مي‌كند. در واقع اين كليد سيستمي را در بدن كنترل و مديريت مي‌كند كه خود اين سيستم تنظيم كننده اصلي بلوغ انساني را فعال مي‌كند.

پيش از اين مشخص شده است كه فاكتور نوروكينين B در هيپوتالاموس وجود دارد. هيپوتالاموس بخشي از مغز است كه پديده بلوغ را كنترل مي‌كند.

اما در تحقيق اخير نقش مستقيم اين فاكتور شناسايي شده است و دانشمندان معتقدند كه يافته جديد آنها مي‌تواند منجر به كشف روش‌هاي درماني جديد براي معالجه بيماريهاي وابسته به هورمونهاي جنسي مانند سرطان پروستات شود.

به علاوه با كمك اطلاعات جديد مي‌توان به روشهاي جديدي براي كمك به بارورسازي دست يافت و همچنين شيوه‌هاي درماني نويني را براي كودكاني كه بلوغ ديررس يا غيرطبيعي دارند، ابداع كرد.

به گزارش ایسنا، دانشمندان هم اكنون مي‌دانند كه يك سيگنال هورموني خاص از سوي هيپوتالاموس باعث مي‌شود كه سيستم كنترل كننده توليد هورمونهاي جنسي از تخمدانها و بيضه‌ها فعال شود و فعال شدن اين سيستم براي ورود به دروغ بلوغ و آغاز فعاليتهاي جنسي در بزرگسالي ضرورت دارد.

كنترل روي عملكرد اين سيستم از طريق مغز صورت مي‌گيرد. براي شناسايي فاكتورهاي عامل در تنظيم روند بلوغ پژوهشگران اختلالات ژنتيكي در چندين خانواده تركيه‌اي را مورد مطالعه قرار دادند.

گفتني است كه در اين خانواده‌ها حداقل يك نفر به دليل فاكتورهاي وراثتي به سن بلوغ نرسيده بود.

پژوهشگران موفق به شناسايي جهش ژنتيكي در دو ژن TAC3 و TACR3 در اين بيماران شدند. اين جهش‌ها تاثير نامطلوب شديدي روي عملكرد نوروكينين B داشته‌اند.

نتايج اين تحقيق در مجله نيچر ژنتيك منتشر شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87264s, 18q