صاحب‌نظران از جاي خالي قانون سن بازنشستگي پزشکان مي گويند

پزشکان تا چه سني به کار ادامه دهند؟

۱۳۹۳/۱۲/۲۱ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 141695
پزشکان تا چه سني به کار ادامه دهند؟

سلامت نیوز: ساختمان لوکس، راهرو و پله‌هاي تميز، مسئولين پذيرش خوش‌اخلاق، صندلي گرم و نرم انتظار، همه و همه نويد يک فرايند درماني بدون دغدغه و نتيجه‌بخش را مي‌دهند، اما انگار اين توهمي برگرفته از رنگ و لعاب فريبنده اين بيمارستان خصوصي است. جايي که پزشک جوان در آن نمي‌بيني و سردمداران درمان آن اگرچه با تجربه‌اند، اما در چهره آنان خبري از شور و شوق ويزيت بيمار نيست، يا شايد هست اما توان و قدرت آن نيست.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه سپید در ادامه نوشت: شايد لرزش دست اين پزشکان سالخورده زمان کنترل برگه آزمايش و دور و نزديک کردن آن برگه براي بهتر خوانده‌شدن از پشت عينک ته‌استکاني دلهره‌اي ايجاد نکند، اما لرزش تيغ جراحي در دست او که به‌قصد شکافتن سينه بيمار حرکت مي‌کند، مي‌تواند سينه‌هاي زيادي را از غصه مرگ عزيز داغدار کند. شايد به اين‌دليل است که يکي از پزشکان اين بيمارستان، پسر خود را نيز براي کمک، به‌همراه خود به اتاق عمل برده بود. پزشک سالخورده، معضلي است که در بسياري از بيمارستان‌هاي خصوصي کشور وجود دارد.

يک منبع آگاه در يک بيمارستان خصوصي در گفتگو با خبرنگار ما ضمن انتقاد از کهولت سن بسياري از پزشکان شاغل در بيمارستان?ها، گفت: «پزشکي که خيلي از علائم باليني را به‌خاطر ندارد، چطور مي‌تواند به‌نحو مطلوب بيمار خود را درمان کند؟» وي با بيان اينکه برخي از آنها به‌دليل کهولت سن حتي رعايت ادب در کلام را نيز نمي‌کنند، تصريح کرد: «خريد سهام بيمارستان در سال‌هاي خيلي دور توسط اين پزشکان باعث‌شده که آنان خود را مالک بيمارستان بدانند و متاسفانه باوجود عدم توانمندي در ادامه فعاليت به دليل کهولت سن، اجازه ورود به هيچ جواني را نيز نمي‌دهند.» وي ادامه داد: «خيلي از جوانان به‌دليل عدم تمکن مالي براي خريد سهام، فرصت‌هاي شغلي خود را از دست مي‌دهند. حتي آنهايي که پول کافي براي خريد سهام را نيز دارند، نمي‌توانند از سدهاي شکل‌گرفته توسط برخي پزشکان قديمي سهامدار عبور کنند. به خاطر همين اغلب آنها مهاجرت‌به خارج‌از کشور را به ماندن، ترجيح مي‌دهند.»

پزشک و غير پزشک ندارد. حقيقت تلخ و غيرقابل پذيرش براي هر انسان شنيدن اين جمله است که او ديگر توان کارکردن و ارائه خدمت ندارد. شايد حساسيت و عواقب عدم توانايي ادامه کار در برخي مشاغل قابل اغماض باشد، اما در حيطه پزشکي قضيه کمي متفاوت است، چراکه سلامت مردم شوخي‌بردارنيست. سن بازنشستگي پزشکان مسئله‌اي است که از مدت‌ها پيش ذهن ايرج فاضل را نيز به‌منظور چاره‌جويي درگير کرده است. نماينده وزير بهداشت در شورايعالي نظام‌پزشکي در گفتگو با خبرنگار ما گفت: «هميشه فکر مي‌کردم که بهترين کار براي حل اين معضل اين است که هر بيمارستان يک هيئت امين را انتخاب کند. اين هيئت اگر احساس کرد که يکي از همکاران شرايط و توانمندي‌هاي لازم براي ادامه فعاليت را ندارد، خيلي محترمانه به او تذکر دهند مبني‌بر اينکه بهتر است کمي کمتر کار کند.» وي با تاکيدبر اينکه اين معضل در همه‌جاي دنيا به همين‌شکل وجود داشته و فاقد يک قاعده مشخص است، تصريح کرد: «در همه جا به‌نوعي سعي مي‌کنند، مسائل اين چنيني را به‌نحوي مسالمت‌آميز حل کنند. پيشنهاد من نيز اين است که دست‌اندرکاران اين حرفه، خود به حل اين موضوع بپردازند.»

فاضل با بيان اينکه از نظر قانوني هيچ‌کس حق ندارد به پزشک بگويد که ديگر نمي‌تواني کار کني، تصريح کرد: «استثناي اين مسئله زماني پيش مي‌آيد که مغايرت با نظام‌پزشکي و قوانين آن رخ دهد و نظام‌پزشکي حکم دهد که يک پزشک نبايد کار کند.» وي ادامه داد: «درخصوص مشکل‌آفريني کهولت سن يک پزشک، مورد به‌خصوصي به ياد دارم که مربوط‌به يکي از سلامت‌ترين و برجسته‌ترين پزشکان اين مملکت بود. از نسخه‌هاي اين پزشک در سن 90 سالگي شکاياتي به نظام‌پزشکي تسليم شد که نشان مي‌داد، وي احتمالا قادربه تمرکز و ساماندهي افکار خود نيست. خيلي محترمانه با او تماس گرفتيم و از او خواستيم که به فعاليت خود ادامه ندهد.» نماينده وزير بهداشت در شورايعالي نظام‌پزشکي با تاکيدبر اينکه حل اين معضل قابل قانونگذاري نيست، خاطرنشان کرد: «جامعه پزشکي خود بايد دست به‌کار شده و اين موضوع را ساماندهي کند. هيچ قانوني اجازه ندارد، حق فعاليت پزشکي که به‌نحو مطلوب کار مي‌کند را به‌صرف اينکه سن او زياد است، از او بگيرد.»


نيازمند تدوين قانون براي سن بازنشستگي پزشکان هستيم

معاون نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشکي در گفتگو با خبرنگار ما از عدم وجود قانوني خاص در اين زمينه خبر داد و گفت: «درواقع براي هيچ‌يک از مشاغل خصوصي که به هرنوع ارائه خدمت مي‌کنند، چنين قانوني وجود ندارد.» محمد جهانگيري با تاکيدبر اينکه نيازمند تدوين يک قانون درخصوص سن بازنشستگي پزشکان هستيم، ادامه داد: «البته سازمان نظام‌پزشکي درحال تدوين صلاحيت‌هاي حرفه‌اي پزشکان است که يکي از بندهاي آن مرتبط با اين موضوع و مربوط‌به توانمندي حرفه‌اي آنان است.»


کميته اي مامور تشخيص توانمندي فيزيکي پزشکان

معاون انتظامي سازمان نظام‌پزشکي نيز در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اظهار تاسف از اينکه سني تحت‌عنوان، سن بازنشستگي پزشکان وجود ندارد، گفت: «البته ماده 34 آيين‌نامه ضمن تاکيدبر اينکه پزشک بايد توانايي رواني و جسمي لازم براي ادامه فعاليت را داشته باشد، يک کميته را مامور تشخيص اين وضعيت کرده است. اما فعاليت اين کميته بستگي‌به اين دارد که شکايات يا گزارش‌هاي احتمالي مبني‌بر اينکه پزشکي اين توانايي را ندارد، به آن منعکس شود.» علي فتاحي‌بافقي ادامه داد: «شکايات در کميته مذکور مورد ارزيابي قرار گرفته و نظر نهايي صادر مي‌شود. تا امروز نيز اگرچه يک مورد شکايت رواني از پزشکي وجود داشته که منجربه محروميت او تا زمان حصول سلامت شد، اما تا به‌حال شکايتي مبني‌بر عدم توانمندي جسمي پزشکان گزارش نشده است.» وي تصريح کرد: «ممکن است پزشکان مسن از عهده امور مربوط‌به ويزيت و بخش سرپايي برآيند، اما اين مسئله در مورد اعمال جراحي صدق نمي‌کند. چراکه جراحي نيازمند توانمندي کامل است.» فتاحي تاکيد کرد: «به‌طور معمول اگر به پزشکان ثابت شود که ديگر توانايي لازم براي ادامه طبابت را ندارند، به‌شکل خودجوش از فعاليت کناره‌گيري مي‌کنند. چراکه ادامه طبابت مي‌تواند براي پزشک و بيمار خطرساز، مشکل‌آفرين و مسئوليت‌زا باشد و در اين مورد فرقي نمي‌کند که قصور در بيمارستان دولتي يا خصوصي اتفاق افتاده باشد.»


اين موضوع نيازمند رسيدگي جدي است

سخنگوي کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اشاره‌به عدم وجود قانون مشخص براي ممانعت از کار پزشکان مسن، گفت: «اين مسئله جاي بحث دارد و بايد يک کنکاش اساسي درخصوص آن صورت گيرد، چراکه سلامت جامعه را به مخاطره مي‌اندازد.» محمد حسين قرباني ضمن اشاره‌به لزوم انجام يک نظرسنجي در بيمارستان‌هاي خصوصي براي تدوين اين قانون، تصريح کرد: «البته وضعيت بيمارستان‌هاي دولتي در اين زمينه کاملا روشن است. لذا باتوجه‌ به شرايط موجود، خود همکاران بايد تشخيص دهند که وقتي کارايي و توان لازم براي ادامه فعاليت را ندارند، دلبستگي و علاقه را‌‌ رها کرده و کناره‌گيري کنند. کمااينکه جلوگيري از ادامه خدمت پزشک به‌دليل شرايط سني در کمتر جايي از دنيا مسبوق‌به سابقه است.» وي ادامه داد: «البته معمولا اين رسم در جامعه پزشکي وجود دارد که افراد وقتي به اين نتيجه مي‌رسند که توانمندي ندارند، عملا کناره‌گيري مي‌کنند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
پرستاراتاق عمل خصوصی
هرکس این مطلب رانوشته خداوند عمرباعزت بهش بدهد
چراوزارت بهداشت مانع کارپزشکانی که درمتن بالا امده نمیشود وبرای کارپزشکان شرط سنی نمی گذارد
ایران بهشت پزشکان است.باز هم بگویید نه.!!!!!
پرستار
بله من پزشکی را میشناسم که الزایمردارد وهنوز عمل جراحی انجام میدهد
یا دیگرانی که به علت سن بالا دستشان میلرزد ویا از لحاظ توان بدنی قدرت کافی ندارند
ایا همه قوانین فقط برای غیر پزشک باید تنظیم شود ؟ایا به پرسنلی که دستش میلرزد اجازه کار دراتاق عمل داده میشود؟
اکبری
راننده های وسایل نقلیه سنگین از یک سنی تا یک سنی اجازه ذانندگی وسایل نقلیه سنگین را دارند و در بیرون از آن دامنه سنی، گواهی نامه شان باطل می شود.
جراحان و دندان پزشکان نیز باید چنین باشند چون جان مردم از یک وسیله نقلیه سنگین مهم تر است وگرنه مردم لت و پار می گردند.
0.95944s, 22q