۶۰ درصد پیوند اعضا در کشور از مرگ مغزی است

۱۳۹۳/۱۲/۲۲ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 141743

سلامت نیوز:رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، با اعلام اینکه سالانه بیش از ۲۷۰۰ پیوند در کشور انجام می شود، تاکید کرد: بیش از ۶۰ درصد پیوند اعضا از مرگ مغزی تامین می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا زالی در پیام خود آورده است: پزشکان ایرانی همواره بر قله ی افتخار خوداتکایی ایستاده اند و در سخت ترین شرایط نیز در کنار و همراه مردم بوده و با مهارت مثال زدنی و دانش روزآمد و در رفع آلام هم میهنان خویش از هیچ کوششی فروگذار نکرده اند. سال هاست که با دست های مهربان و هنرمند اورولوژیست های کشورمان تعداد پیوند کلیه به رقمی بالغ بر ۴۰ هزار رسیده است و سالانه بیش از ۲۷۰۰ پیوند انجام می شود که با فرهنگ غنی اسلامی و نوع دوستی ایرانی آحاد ملت شریف بیش از ۶۰ درصد آن از مرگ مغزی تأمین می شود.

نهم مارس روز جهانی کلیه نامگذاری شده است، بیماری های مزمن کلیه تا سال ۲۰۱۵ میلادی بیش از ۳۶ میلیون نفر از مردم دنیا را با خطر جدی مواجه خواهد کرد؛ بطوری که پژوهش‌های علمی نشان داده اند از هر ۹ نفر به ظاهر سالم یک نفر برخی از علائم ابتلا به بیماری های کلیوی مزمن را دارند.

لذا شناسایی زودهنگام و پیشگیری نخستین گام حیاتی برای کاهش عوارض بیماری های مزمن است. امروزه بیش از ۵/۱ میلیون نفر در دنیا دیالیز خونی یا پیوند کلیه شده اند که در صورت بی توجهی دولت‌ها و مردم این آمار می تواند ظرف چند سال آینده ۲ برابر شود.

در اینجا نقش ارزنده پزشکان نفرولوژیست بیش از هر زمان دیگر رخ می نمایاند و مهارت و هنر آنها در بهبودی این گونه بیماری ها و در اقتصاد درمان و بار سنگین مالی ناشی از آنها مشهود است.

این روز را به یکایک همکاران ارجمند تبریک گفته و آرزو می کنم دستان پزشکان ایرانی چون همیشه با عنایت و مدد الهی در کاهش آلام مردم این سرزمین شفابخش باشد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.10245s, 18q