وقوع ۹۰ درصد آسیب های آتش بازی در شهرها/ جراحت دست و پا

۱۳۹۳/۱۲/۲۲ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 141756

سلامت نیوز:رئيس گروه پيشگيري از سوانح و حوادث مركز مديريت بيماريهاي غيرواگير وزارت بهداشت، با اشاره به حوادث چهارشنبه آخر سال، توصیه هایی را به نوجوانان و جوانان ارائه کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر عليرضا مغيثي گفت: آیین شب آخرين سه شنبه اسفند ماه، آئين آتش‌افروزی است كه تا روزگار ما بر جای مانده و نام «چهارشنبه سوری» بر خود گرفته‌ و متاسفانه در سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتي خارج شده و به سمت خشونت سوق داده شده است.

وی افزود: سالانه هزاران نفر از هموطنان در این مراسم مصدوم و يا معلول مي شوند و هزاران خانواده ايراني سال نو را با غم و اندوه شروع ميكنند. لحظه اي غفلت مسير زندگي اين افراد را تغيير ميدهد. هيچ فردي اعم از توليد كننده ،مجري آتش بازي، ناظران يا حتي عابران پياده و رهگذران از آسيبهاي چهارشنبه سوري در امان نيستند.

این متخصص پزشكي اجتماعي و PhD پيشگيري از حوادث ادامه داد: در مطالعاتي نشان داده شده است كه شدت آسيب افراد ناظر آتش بازی ها از مجريان هم شديدتر بوده است، بنابراين تأکید ميشود با وجود پايين بودن احتمال آسيب به لحاظ اهميت و شدت بالقوه آن ها توصیه های سلامتی برای همه به ویژه براي كودكان و نوجوانان جدي گرفته شود.

۲۷۰۰ مصدوم در چهارشنبه سوری سال ۹۲

مغیثی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود در حوزه معاونت هاي بهداشتي دانشگاههای علوم پزشکی کشور تعداد مصدومان چهارشنبه سوري سال گذشته (۱۳۹۲) بالغ بر ۲۷۰۰ نفر برآورد مي شود.

وی افزود: اين رقم در مقام مقايسه با سال ما قبل آن ۳۵‌ درصد رشد نشان مي دهد. آسيب هاي منتسب به چهارشنبه سوري در طي سالهاي اخيرروند صعودي داشته و از سال ۱۳۸۷ ميزان رشد آن ۲.۵ برابر بوده است.

رئيس گروه پيشگيري از سوانح و حوادث مركز مديريت بيماريهاي غيرواگير ادامه داد: در ميان استانها، استان تهران رتبه اول را از نظر تعداد حادثه ديدگان داشته و رقم آن به ۷۴۰ مورد گزارش شده است. به عبارتي ۲۸ درصد كل موارد ثبت شده مصدومين چهارشنبه سوري در كل كشور مربوط به استان تهران است.

رخ دادن ۹۰ درصد آسیب های چهارشنبه سوری در شهرها

وی با اشاره به اینکه استانهاي آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي بيشترين تعداد ثبت شده مصدومان چهارشنبه آخر سال را پس از استان تهران داشته اند، گفت: مردان ۴ برابر زنان دچار آسيبهاي منتسب به چهارشنبه سوري ميشوند. همچنین ۱۰ درصد آسیب ها در مناطق روستايي و ۹۰ درصد در مناطق شهري روي مي دهد.

مغیثی افزود: بيشترين آسيب ديدگان از ميان دانش آموزان و دانشجويان بودند (۴۰ درصد كل موارد ثبت شده) كه در گروه سني ۱۵تا ۲۵ قرار دارند.

وی بیان داشت: همچنین در رتبه بعدی، ۳۵ درصد ‌كل موارد آسیب ها در گروه سني ۱۰-۱۴ سال رخ داده است و ۵ درصد آسيب ديدگان نیز در گروه سني زير ۶ سال بوده اند.

مغیثی ادامه داد: بيش از نيمي از آسيب ديدگان در هنگام آتش بازي دچار آسيب شدند و ۲۴ درصد يا رهگذر و يا در حين تماشا دچار آسيبهاي چهارشنبه سوري شده اند.

جراحت دست و پا ۵۰ درصد آسیب های چهارشنبه سوری

وی محیط بيرون از خانه و خيابان را شایعترين مكان آسيب زا اعلام کرد و افزود: دست و پا شايعترين اعضای بدن هستند که دچار آسيب ميشوند كه حدوداً۵۰ موارد ثبت شده را شامل مي شوند.

رئيس گروه پيشگيري از سوانح و حوادث مركز مديريت بيماريهاي غيرواگير گفت: شديدترين آسيبها نیز مربوط به نواحي صورت و چشم است كه با ۴۳ درصد شيوع در رتبه دوم قرار دارد.

وی اضافه کرد: ممكن است درمان آسيبهاي چشمي بسیار طولاني مدت باشد و حتي تا ماهها و سالهاي بعد ادامه يابد و يا اينكه نهايتاً به تخليه چشم منجر شود.

تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت

مغیثی در ادامه به تشریح اقدامات حوزه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص کنترل این آسیب ها پرداخت و تشكيل كميته بين بخشي هماهنگي براي پيشگيري از آسيبهاي منتسب به چهارشنبه سوري در مركز مديريت بيماريهاي غيرواگير معاونت بهداشت، هماهنگي با نيروي انتظام براي انجام اقدامات مناسب جهت روان شدن و روان نگه داشتن ترافیک روز چهارشنبه سوری، اعلام آمادگي اورژانس و هلال احمر جهت استقرار پایگاههای نیروهای امدادی در کلیه مناطق شهر به تعداد کافی جهت امدادرسانی به مصدومین احتمالي و تقويت نظام سرويلانس آسيبهاي چهارشنبه سوري در معاونتهاي بهداشتي دانشگاهها را از جمله این اقدامات برشمرد.

وی به هماهنگي حوزه هاي درون بخشي مانند اداره پيشگيري از بيماريهاي چشم جهت ارتقاء آگاهي جامعه در خصوص آسيبهاي چشمي ، اشاره کرد و تاكيد کرد: اقدامات پیشگیرانه و برنامه ریزی های لازم جهت کاهش حوادث چهارشنبه سوری فقط نباید محدود به روزهای پایانی سال باشد بلکه باید در طول سال برای آن تلاش هایی صورت گیرد و برای حساس سازی مسئولین و فرهنگ سازی جامعه در خصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری باید اين اقدامات در طول سال انجام شود.

توصيه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری

مغیثی در خصوص توصيه ها برای کاهش آسیب های چهارشنبه سوری نیز به پدران و مادران توصیه کردكه در شادی های فرزندانتان مشاركت كنید تا همیشه نظاره گر خنده هایشان باشید.

وی با بیان اینکه والدین نقش مهمی در پیشگیری از حوادث دارند؛ گفت: آنان با نظارت مستقیم بر نوجوانان هم در حین خرید وسایل كم خطر و هم در زمان استفاده از مواد محترقه، ‌می توانند تا حد زيادي از بروز حوادث احتمالی بکاهند و کودکان و نوجوانان خود را از خطرات و پیامدهای بازی کردن با آتش، ترقه و مواد محترقه آگاه کنند.

مغیثی توصیه کرد: مواد محترقه و منفجره را در محلي مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداري کنيد. حضور يكي از والدين و يا يک نفر بالغ و ترجيحا آشنا به نکات ايمني در هنگام آتش بازي كودكان و نوجوانان با مواد محترقه ضروري است.

وی گفت: بسياري از کودکان به دور از چشم والدين مواد را خريداري و در جيب، کيف و يا کمد نگهداري مي کنند که به علت درجه آتشگيري پايين بزودي مشتعل و خسارات جاني و مالي فراواني را ببارمي آورند. آموزش و نظارت در اين موارد حيات بخش است.

مغیثی افزود: از پرتاب فشفشه، موشک و ساير مواد آتش زا روي شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداري کنيد. فقط در فضاي باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه کنید و هيچگاه آن را در فضاي بسته استفاده نکنيد. از آتش زدن لاستيک، هيزم و کارتن خالي در واحدهاي مسکوني يا در معابر، کوچه و خيابان خودداري کنيد. از انداختن قوطی های دربسته مخازن کوچک گاز و ظروف تحت فشار به درون آتشی که منجر به انفجار می شود خودداری کنید.

به گفته وی، آتش بازي در نزديکي پمپ بنزين ها، وسايل نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند، در صورت کمترين نشت از وسايل نقليه، و حتي در شرايط عادي اين وسايل را به بمبي تبديل مي کند که ماشه انفجار آن کشيده شده باشد.

مغیثی افزود: در صورت روشن کردن آتش توصيه مي شود که آتش در حجم کم باشد و از ريختن مواد سريع الاشتعال نظير نفت، بنزين و الکل روي آتش جدا خودداري کنيد. از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنيد. در صورت پوشیدن لباس گشاد از نزدیک شدن به آتش یا پریدن از روی آن خودداری کنید. اين مواد را در داخل وسايل با پوشش شيشه اي و يا قوطي هاي فلزي منفجر نکنيد.

وی در پایان گفت: استفاده از عينك در هنگام آتش بازي از بسياري از آسيبهاي چشمي پيشگيري ميكند. در صورت بروز هرگونه آسيب به چشم بدون دستكاري به مراكز بهداشتي درماني و يا مراكز مخصوص بيماريهاي چشم مراجعه كنيد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62212s, 19q