آمادگی مراکز درمانی خوزستان برای مقابله با ریزگردها در نوروز

۱۳۹۳/۱۲/۲۲ - ۲۱:۵۰ - کد خبر: 141771

سلامت نیوز:قائم مقام وزیر بهداشت و رئيس دانشگاه علوم پزشكی اهواز، از آمادگی مراکز درمانی استان خوزستان، برای مقابله با عوارض پديده ريزگردها خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، دكتر اسماعيل ايدنی، اظهار كرد: اطلاع رساني صحيح، به موقع و آموزش هاي همگاني به شهروندان باعث پيشگيری از بروز عوارض حاد ناشي از ريزگردها مي شود.

وي با اشاره به اقدامات اين دانشگاه براي مقابله با وقوع مجدد و احتمالی ريزگردها در خوزستان، از آماده باش بيمارستان ها، مراكز درمانی و اورژانس ها در ایام نوروز خبر داد و افزود: به همين منظور ۱۸ آمبولانس جديد در اختيار مركز فوريت هاي استان قرار گرفت كه تا پايان سال اين تعداد آمبولاس به ۳۰ دستگاه خواهد رسيد.

آمادگی کامل مراکز درمانی برای ارائه خدمات به ميهمانان نوروزی

ايدني در ادامه با بيان اينكه تعدادي تخت اضافه در صورت افزايش مراجعه كنندگان به اورژانس بيمارستان‌ها در هنگام وقوع احتمالي ريزگردها در خوزستان پيش‌بيني شده است، خاطرنشان كرد: تمامي مراكز درماني استان خوزستان در صورت وقوع پديده ريزگردها در خوزستان براي ارائه خدمات به مراجعان به ويژه ميهمانان نوروزي به صورت شبانه روزي آمادگي كامل دارند.

این فوق تخصص بيماريهايي ريه در ادامه با بيان اينکه ذرات معلق و گرد وغبار يكي إز عوامل آلاينده هوا هستند عنوان كرد كه اين عوامل مي توانند باعث عوارض چشمي ، پوستي ، ريوي و قلبي عروقي شود.

وی تاكيد كرد: سايز اين ذرات با يکديگر متفاوت است . ذراتي که سايز آنها از ۱۰ ميکرون بالاتر است، امکان ورود به دستگاه تنفسي تحتاني را در شرايط عادي ندارند ودر مجاري تنفسي فوقاني رسوب مي‌کنند، اما اگر سايز آنها كمتر از ۱۰ ميکرون باشند، ذرات وارد دستگاه تنفسي تحتاني مي‌شوند.

ايدني در ادامه اظهار داشت: ذرات بين ۲.۵ تا ۱۰ ميكرون در مجاري تنفسي رسوب مي‌کنند و بسته به محل رسوب، و خواص بيوشيميايي ،اثرات بيماري‌زاي آنها متفاوت است. ذراتي که دو مجاري هوايي تحتاني رسوب ميكنند، عامل ايجاد برونشيت و حملات تنگي نفس، آسم و خس‌خس سينه هستند و ذرات كمتر إز ۲.۵ ميكرون ميتوانند به حبابچه هاي ريوي رسيده و بسته به غلظت شان، مي‌تواند در تبادلات گازي و اکسيژن‌گيري خون از ريه‌ها ايجاد اختلال کنند.

وي در زمينه اقدامات صورت گرفته توسط دانشگاه علوم پزشكي اهواز و وزارت بهداشت براي كاهش آسيب‌هاي ناشي از آلودگي هواي اهواز در ماه هاي اخير، تصريح كرد: به همين منظور اقدامات خوبي در حوزه پيشگيري و درمان با هدف كنترل آسيب و درمان افراد با مشكلات قلبي و تنفسي انجام شد.

ايدني همچنين از حضور و همراهي وزير بهداشت و نمايندگان دولت در استان و ارائه تدبير صحيح و به موقع و تخصيص بسته حمايتي و رايگان نمودن خدمات درماني بيماران مراجعه كننده بِه اورژانس هاي بيمارستاني و نيز إز زحمات همكاران مراكز درماني و پرسنل فوريت هاي استان در اين خصوص قدردانی کرد.

اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم موجب کاهش آسیب به شهروندان می شود

رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز، تصريح كرد: ارائه آموزش‌هاي مداوم و همگاني به شهروندان از طریق رسانه هاي ديداري و شنيداري به وي‍ژه صدا و سيما، در زمينه نحوه مقابله با ريزگردها، آگاه‌سازي مردم نسبت به ساعات اوج وقوع ريزگردها، شدت آلودگي و تشريح بايدها و نبايدهايي كه مردم در اين ساعات بايد به آن توجه كنند باعث كاهش آسيب به شهروندان مي شود.

ايدني با بيان اينكه تلاش شده در ارائه آموزش‌ها تمامي گروه‌هاي سني توجه قرار گيرند و آموزش‌هاي لازم به آنها ارائه شود، افزود: در كنار اقدامات آموزشي صورت گرفته، در حوزه عملياتي و تصميم‌گيري نيز اقداماتي همچون تعطيلي مدارس و ادارات در روزهاي شدت آلودگي نيز با هدف كاهش آسيب‌هاي ريزگردها صورت گرفته است.

وي با بيان اينكه اطلاع رساني و آموزش همگاني صورت گرفته از طرق مختلف بوده است، بهره‌گيري از تمامي ابزارهاي اطلاع رساني را از جمله اقداماتي دانست كه به صورت گسترده در سطح استان خوزستان صورت گرفته است.

توزیع ۴۰۰ هزار ماسک

ايدني به تامين ماسك‌هاي مناسب براي روزهايي كه آلودگي شديدي در خوزستان وجود داشت، اشاره و خاطرنشان كرد: در اين زمينه بيش از ٤٠٠ هزار ماسك توسط جمعيت هلال احمر تهيه و بين مردم توزيع شد.

وي تاكيد كرد: در روزهاي پيك آلودگي، آمبولانس و اتوبوس آمبولانس هاي مركز فوريت هاي دانشگاه ضمن توزيع ماسك در محل هاي پرتردد شهر حاضرشده وخدمات درماني رأ به مردم در محل ارائه دادند، همچنين در صورت لزوم بيماران به مراكز درماني انتقال داده شدند.

ايدني در پايان گفت: در مراكز درماني نيز به رغم افزايش چنين برابري حجم مراجعات، با توجه به آمادگي قبلي در تهبه، ذخيره دارويي و تجهيز مراكز به تجهيزات كمك تنفسی هيچ گونه خللی در ارائه خدمت رسانی به بيماران رخ نداد و خوشبختانه هيچ موردی از مرگ و مير نداشتیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.79065s, 18q