معاون وزیر بهداشت خبر داد

افزوده شدن 10میلیون نفر به برنامه پزشک خانواده

۱۳۹۳/۱۲/۲۳ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 141839
افزوده شدن 10میلیون نفر به برنامه پزشک خانواده

سلامت نیوز: معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه سال آینده 10 میلیون نفر به برنامه پزشک خانواده افزوده می‌شود، از بهره‌برداری یک‌هزار خانه بهداشت تا خرداد ماه خبر داد.

دکتر علی اکبر سیاری در گفت‌و‌گو با ایسنا، در مورد چگونگی ادامه برنامه پزشک خانواده در سال 94 گفت: در پزشک خانواده اولویت اول ما روستا بود که در این جهت برای 23 میلیون روستایی و همچنین در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، حدود هشت اقدام مهم را در قالب این برنامه انجام دادیم.

وی با بیان اینکه این برنامه‌ها در آینده نیز ادامه می‌یابند، اظهار کرد:‌ امسال برای 10 میلیون و 100 هزار نفر در حاشیه شهر‌ها و پنج میلیون نفر در شهرهای زیر 50 هزار نفر برنامه پزشک خانواده را اجرایی کرده و خدمات ما تا خرداد ماه به دست آنها می‌رسد. این خدمات شامل مراقبت‌های اولیه، مراقبت مادر، کودک و سالمندان است.

معاون بهداشت وزیر بهداشت از افزایش شمار پزشکان خانواده خبر داد و گفت: امسال 1700 پزشک به پزشکان خانواده اضافه شد و تعداد آنها از 4600 هزار نفر به نزدیک به 6000 نفر رسیده است و این کار در سال آینده نیز استمرار خواهد داشت.

10 میلیون نفر به جمعیت تحت پوشش برنامه پزشک خانواده افزوده می‌شود

به گفته وی در سال 94 نیز 10 میلیون نفر از چند شهر دیگر به برنامه پزشک خانواده افزوده می‌شود، و وزارت بهداشت در حال فراهم کردن زیر ساخت‌های آن است. به این صورت که یک کارشناس مراقب سلامت برای هر سه تا چهار هزار نفر، همچنین برای هر مرکز سلامت که حدود 30 هزار نفر را پوشش می‌شود دو پزشک در نظر گرفته تا بعد که این تعداد را گسترش دهد.

سیاری با بیان اینکه تماس اول مردم در روستاها با بهورز و در شهر‌ها با کارشناس مراقب سلامت است، ادامه داد: در شهرها این کارشناس مردم را معاینه کرده و برای آنها پرونده تشکیل می‌دهد. بعد از معاینه مردم به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل افراد سالم، افراد دارای ریسک فاکتور و افراد بیمار هستند.

به گفته معاون وزیر بهداشت، در صورتی که فرد سالم باشد به وی آموزش‌های لازم داده می‌شود که سلامتی خود را حفظ کند، اما اگر دارای ریسک فاکتور و یا بیمار باشند به پزشک مرکز سلامت ارجاع داده می‌شوند. پزشک نیز معاینات لازم را انجام داده و خدمات درمانی ارائه می‌دهد.

معاون وزیر بهداشت از همکاری با شهرداری جهت گسترش برنامه پزشک خانواده در کلانشهرها خبر داد و گفت: این برنامه‌ها را نیز در آینده اجرا خواهیم کرد.

بهره برداری تمام خانه‌های بهداشت تا خرداد ماه

سیاری در ادامه در مورد اقدامات وزارت بهداشت در خصوص ساخت خانه‌های بهداشت، اظهار کرد: طبق قولی که داده بودیم 2000 خانه بهداشت ساختیم که تعداد 1000 خانه به بهره برداری رسید و 1000 خانه دیگر نیز تا خرداد ماه به بهره برداری می‌رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.44256s, 18q