بعد از طرح تحول سلامت نوبت به تحول بهداشت رسید

۱۳۹۳/۱۲/۲۳ - ۱۵:۲۶ - کد خبر: 141865
بعد از طرح تحول سلامت نوبت به تحول بهداشت رسید

سلامت نیوز:معاون بهداشت وزارت بهداشت از اجرای برنامه ملی کنترل بیماری ها و طرح تحول بهداشت عمومی در سال ۹۴ خبر داد.
به گزارش روابط عمومي راديو سلامت، دكتر علی اکبر سیاری ـ معاون بهداشت وزارت بهداشت در برنامه «ره آورد» شبكه راديويي سلامت با اعلام اين خبر گفت: بهداشت عمومي شامل آب، غذا، محيط كار و زندگي و آموزش مي شود که یکی از برنامه های سال 94 معاونت بهداشت، طرح تحول بهداشت عمومی است كه در این برنامه، نظارت ها روی بهداشت عمومی تشدید شده و بخش خصوصی اصناف نیز درگیر شده اند؛ و بازرسی، اطلاع رسانی و آگاهی، افزایش همکاری های بین بخشی از دیگر برنامه های تحول بهداشت عمومی است.
وي در ادامه بر لزوم توجه ویژه به کاهش عوامل خطر و جلوگیری از ابتلا به درمان بیماریها تأکید و بيان كرد: لازم است کاری کنیم تا مردم از سلامت آب و غذای مصرفی مطمئن شوند، چرا که نظارت بر بهداشت آب و امنیت غذا بر عهده وزارت بهداشت است. همچنين يكي از وظايف اين وزارتخانه رسيدگي به وضعيت هوا است، البته مسئوليت مراقبت و كاهش آلودگي هوا با سازمان محيط زيست است. بنابراين در سال آينده بازرسي هايمان را افزايش مي دهيم.


دكتر سياري ادامه داد: همچنين حدود يك ميليون و 200 هزار از اماكن عمومي تهيه و توزيع مواد غذايي مورد نظارت و بازرسي قرار خواهند گرفت و با مشاكرت مردم نظارت بهتري خواهيم داشت. نظارت بر بهداشت عمومي؛ غذا، آب و ... نيازمند همكاري تمامي بخش ها از جمله وزارت جهاد كشاورزي، وزارت صنعت و معدن، وزارت بهداشت، نيروي انتظامي و ... هستيم.


بر اجرای برنامه ملی کنترل بیماری هاNCD) ) به منظور کنترل فشار خون، دیابت، چربی روستاییان در سال 94 تاکید و اظهاركرد: بيماري هاي غير واگير دار ناشي از رفتار مردم است. نداشتن تحرك بدنی، مصرف غذایی ناسالم، مصرف سيگار به همراه عوامل خطری که ممکن است در هر فرد مثل فشار، قند و چربی خون باشد، از عوامل ابتلا به سرطان، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی است كه اگر بتوانيم با مشاركت مردم عوامل خطر را كنترل كنيم يعني مردم سيگار مصرف نكنند، تحرك بدني داشته باشند و غذاي سالم(كاهش مصرف نمك، قند و روغن و افزايش مصرف سبزي و ميوه) بخورند؛ خواهيم توانست بيماري هاي غير واگير دار را كنترل كنيم.


معاون بهداشت وزارت بهداشت در پايان خاطرنشان كرد: يكي ديگر از برنامه هاي وزارت بهداشت در سال 1394 اين است كه 23 مليون نفر روستاييان و شهرهاي زير 20 هزار نفر كه تحت پوشش شبكه بهداشت و درماني ماست، 10 ميليون و يكصد هزار نفر حاشيه نشين، 5 ميليون نفر در شهرهاي زير 50 هزار نفر جمعيت و 10 ميليون نفر در شهرهاي زير 200 هزار نفر را تحت پوشش شبكه بهداشتي و درماني قرار داده و پس از تشكيل پرونده و كنترل عوامل خطر، تحت مراقبت و آموزش قرار بگيرند تا بتوانيم با آموزش و اطلاع رساني از طريق آموزش و پرورش و رسانه ها توانمندي مردم را در اين زمينه ارتقاء دهيم.


يادآور مي شود، برنامه «ره آورد» كاري از گروه سلامت اجتماعي راديو سلامت از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20 به مدت 40 دقيقه از موج اف.ام رديف 102 مگاهرتز تقديم شنونده هاي صداي دانش، نشاط و آرامش مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51797s, 18q