راه‌هاي آشکار ورود داروي قاچاق به کشور

۱۳۹۳/۱۲/۲۳ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 141871
راه‌هاي آشکار ورود داروي قاچاق به کشور

سلامت نیوز:قاچاق دارو در بسياري از کشورها چون يکي از فعاليت‌هاي اقتصادي پرسود و پردرآمد است، وجود دارد اما شايد در کشور ما عواقب بسيار آن موجب شده‌است، عامل نگراني به مراتب بيشتري باشد.

به گزارش سلامت نیوز، شاهين محمدصادقي، عضو کميسيون بهداشت مجلس در روزنامه سپید نوشت: يکي از معضلات اساسي در حوزه دارو وتجهيزات پزشکي کشور ما، موضوع قاچاق است. با وجود همه تلاش‌هايي که مسئولان وزارت بهداشت و وزارت صنايع داشته‌اند، ما شاهد آن هستيم که در بازار اين حوزه متاسفانه داروي قاچاق، داروهاي غيرمجاز، مواد نيروزا و مواد تقويتي تأييد نشده و همچنين تجهيزات غيراستاندارد بسيار داريم.

به گونه اي که عزمي جدي‌تر و فراتر از وزارت بهداشت، به ويژه در حوزه گمرک و وزارت صنايع نياز است تا بتواند جلوي پيشروي قاچاق و ورود اين داروها را به بازار بگيرد. متاسفانه چون بحث سلامت مردم در ميان است و آثار و عواقب ورود اين نوع کالاها به سرعت بروز مي‌کند، دغدغه‌ها در اين زمينه بيشتر محسوس و نگران‌کننده است.

چنانچه شاهد آن بوديم که در هفته‌هاي اخير چندين نفر به دليل مصرف داروي قاچاق که صحت آن بررسي نشده بود، از ناحيه چشم دچار آسيب شدند. در اين‌ميان با توجه به ميزان درآمد حاصل از قاچاق دارو و مواد مصرفي پزشکي که بسيار پرسود است، مقابله با آن به همين ميزان بسيار دشوار است. چنانچه برخورد جدي و سرسختانه تنها راه مقابله با اين پديده است.

براي شناسايي مبادي غيرقانوني که از طريق آن داروي قاچاق به کشور وارد مي‌شود، چند مورد بدون نياز به جستجو مشخص است. شناخت آن چندان دشوار نيست.

1) بسياري از مسافران که به کشور وارد مي‌شوند، گاه از طريق چمدان‌هاي دستي که معمولاً چندان بازرسي نمي‌شود، حجمي از اين داروها را وارد مي‌کنند. يکي از ساده‌ترين راه‌ها همين است.

2) توجه داشته باشيد وقتي ما قريب به 2 هزار شرکت وارد کننده مواد دارويي داريم، همين شرکت‌ها مي‌توانند با عناوين ديگر داروهايي را وارد ‌کنند که ثبت نشده است.

3) شايد بخشي از قاچاق‌هم بهره?برداري از رانت برخي بخش?هاي اقتصادي است که قاچاقچيان از طريق آن دارو را همراه با کالاهاي ديگر از گمرک رد و وارد بازار مي‌کنند.

براي مقابله با اين پديده و همچنين خرده فروشي در خيابان ناصرخسرو، بارها و بارها در کميسيون بهداشت و درمان بحث شده و جلسات برگزار شده ‌است. وزارت بهداشت هم در اين تعاملات حضور داشته و جواب‌هايي به آنچه مدنظر کميسيون بهداشت بوده، داده است. البته گاه قانع‌کننده بوده و در بسياري موارد هم اعضاي کميسيون قانع نشدند.

در عين حال کميسيون بهداشت مجلس با جديت دنبال آن است که با همکاري سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت بتواند اين معضل بهداشتي درماني را در سطح کشور حل کند و به نتيجه مطلوب برساند. در اينجا بايد به اين موضوع نيز اشاره کرد قاچاق دارو مشکل کشور ما نيست و مخصوص حوزه سلامت ما به شمار نمي‌رود.

قاچاق دارو در بسياري از کشورها چون يکي از فعاليت‌هاي اقتصادي پرسود و پردرآمد است، وجود دارد اما شايد در کشور ما عواقب بسيار آن موجب شده‌است، عامل نگراني به مراتب بيشتري باشد. در اين مدت طرح‌هاي گوناگوني به ميان آمده‌است که انتظار مي‌رود وزارت بهداشت براي مقابله با آن جدي تر وارد عمل شود. به عبارتي وقتي بيمارستان و داروخانه‌اي از چنين داروهايي استفاده مي‌کند و داروي قاچاق عرضه مي‌کند، بايد از اين مرحله شروع کنند و پله پله تا شناسايي و برخورد با افرادي که از مبادي ورودي اين داروها را آورده‌اند، پيش رفته و به نتيجه مطلوب برسند. در اين ميان نيروي امنيتي و انتظامي، گمرک، وزارت صنايع و وزارت بهداشت بايد با هم همکاري کنند و به طور هماهنگ عمل کنند تا بتوانند مانع از افزايش مشکلات و معضلات ناشي از قاچاق دارو شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.63576s, 18q